Pazartesi , 19 Ağustos 2019
Anasayfa » BLOG » ANIMAL PLANET, BELGESELİN HİKÂYESİ

ANIMAL PLANET, BELGESELİN HİKÂYESİ

Bugüne kadar filme alınmış en nefes kesici görüntülerden bazıları, vahşi doğaya aittir. Bu kareler izleyicilere en saf haliyle doğanın çoğu zaman tehlikeli ve görüntülenmesi zor yaratıklarını yakından görme şansını verir. Peki bu unutulmaz görüntüler nasıl elde edilir ve kameraların arkasındaki kahramanlar kimlerdir?

Animal Planet, BELGESELİN HİKÂYESİ: VAHŞİ FİLM OKULU dizisinin yeni bölümleri için Güney Afrika’nın dünyaca ünlü Shamwari Doğal Yaşamı Koruma Alanı’na geri dönüyor ve vahşi hayat belgeselcisi olmak için gereken niteliklere sahip kişiyi arıyor. Dizinin büyük bir heyecanla beklenen ikinci sezonunda, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ve farklı uğraşları olan dört amatör, hızlandırılmış bir sinema okulunda bir araya geliyor, yepyeni mücadeleler veriyor, yepyeni tehlikelere atlıyor ve birbirleriyle rekabet ediyor. Dizinin sonunda içlerinden sadece biri Animal Planet’ın Belgeselin Hikâyesi Yılın Film Yapımcısı ödülüne sahip olacak.

animal-planet-belgesel-gezgindergi (4)

Belgeselin Hikâyesi: Vahşi Film Okulu ödüllü Shamwari Doğal Yaşamı Koruma Alanı’nda zorlu bir eğitime katılan dört yarışmacının yer aldığı benzersiz bir televizyon projesi. Yarışmacılar, burada vahşi hayatı görüntülemek ve bir doğa tarihi belgeseli yaratmak için gereken temel beceri ve bilgileri öğreniyor. Hepsi de farklı kıtalardan gelen amatör sinemacılar Sebastian (Yeni Zelanda), Mayuri (Hindistan), Jorge (Meksika) ve Amabel (İngiltere), Shamwari’de çekecekleri kısa filmin birinci olması ve tüm dünyada 160’tan fazla ülkede Animal Planet kanalında yayınlanması için birbirleriyle rekabet ederek zorlu bir mücadele veriyor.

Belgeselin Hikâyesi: Vahşi Film
Okulu hayvanlar dünyasına ilgi duyan yönetmen adaylarını, Shamwari’ye vardıkları ve giriştikleri işin hiç de kolay bir şey olmadığını anladıkları andan itibaren, attıkları her adımda izliyor. Tanınmış vahşi hayat belgeselcileri Lyndal Davies ve Andrew Barron, bu yolculuk sırasında karşılaştıkları kişisel dramlar ve vahşi hayat ve film çekme sürecinin öngörülemeyen engelleri ortasında öğrencilerin kendi hızlarında ilerlerken bütün maharetlerini ortaya koymalarını sağlıyor.

animal-planet-belgesel-gezgindergi (2)

İzleyiciler, vahşi hayat belgeselcisi olmak için neler gerektirdiğini öğrenmenin yanı sıra, öğrencilerin sıkı rekabetine ve sadece film çekmeye değil, hayvanlara ve hayvanların içinde bulundukları doğal hayata karşı besledikleri ortak tutkuya da tanık olacak. Ekip, vahşi doğada görüntü yakalamayı öğrenirken, çeşitli güçlüklerle de başa çıkmak zorunda kalıyor. Hayatlarında ilk kez karşılaştıkları ve zorluk derecesi gittikçe artan görevleri yerine getirirken gerilim yükseliyor. Ne yapacakları belli olmayan hayvanlarla karşılaşıyorlar, zaman baskısı altındalar ve birbirleriyle rekabet halindeler; çünkü her çalışmanın sonunda bir kazanan ve bir kaybeden belirleniyor ve kaybeden kişi ve bir sonraki uygulamaya katılamıyor.

Aksiyon Çağrısı
Animal Planet geleceğin vahşi hayat sinemacılarını keşfetmeye devam ediyor ve Belgeselin Hikâyesi: Vahşi Film Okulu’nun yeni bölümlerinin yapımına bu yaz başlanacak. Kanal, üçüncü sezon için aday başvurularını 14 Nisan 2008’den itibaren kabul etmeye başlayacak. Başvuru süreci ve koşulları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.animalplanet.co.uk/unearthed sitesini ziyaret edin. Son başvuru tarihi 19 Mayıs 2008.

animal-planet-belgesel-gezgindergi (1)

Animal Planet Hakkında
Hayvanların dünyası ile ilgili programların önde gelen ismi Animal Planet, Avrupa, Asya, Latin Amerika, Afrika ve Ortadoğu’daki 160’tan fazla ülkedeki 200 milyondan fazla izleyiciye 24 dildeki programlarıyla ulaşıyor. Sunduğu merak, macera, mizah, ilişkiler, yaşam ve ölüm gibi temalarla Animal Planet, dünyamızda insanların hayvanlara olan ilgisine odaklanan tek televizyon kanalı. ABD dışında ilk kez Avrupa’da 1997 yılında yayın yapmaya başlayan Animal Planet, İngiltere ve İtalya hariç bütün dünyada Discovery Communications ve BBC Worldwide arasında ortak girişim olarak faaliyet gösteriyor.

ANIMAL PLANET, BELGESELİN HİKÂYESİ  – Bu yazı, 2008 yılının Mayıs ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 16. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

HALİT ÖMER CAMCI
Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir