Cuma , 27 Mart 2020
Anasayfa » BLOG » Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan mühendislik harikası Öresund köprüsü

Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan mühendislik harikası Öresund köprüsü

Danimarka’nın başkenti Kopenhang ile İsveç’in başkenti Malmö arasından insa edilen ve 2000 yılında hizmete açılan çift hatlı demiryoluna, 2  gidiş ve 2 geliş olmak üzere 4 şeritli otoyolu barındıran Öresund köprüsü müthiş  bir mühendislik harikası olarak görenleri hayrete düşürüyor.

Baş mimarlığını George K.S. Rotne’nin üstlendiği Öresund köprüsü Danimarkalı COWI firması tarafından tasarlanmıştır. Türünün en büyük örneklerinden olan Öresund köprüsü, en uzun direğinin yerden yüksekliği 204 metredir. Köprünün bir uçtan diğer uca toplam uzunluğu 7845 metredir. Bu uzunlukta İsveç ve Danimarka arasındaki uzaklığın yaklaşık yarısına tekabül etmektedir. İki kattan oluşan köprünün üst kısmında dört şeritten oluşan karayolu, alt kısmında iki şeritli demiryolu hattı bulunmaktadır. Köprünün denizden yüksekliği ise 57 metre civarındadır. Ayrıca körü boğazın ortasında bitip deniz altında tünelle birleşir. Boğazın kalan kısmında rahatça deniz taşımacılığı yapılabilmektedir.

danimarka-isvicre-arasindaki-oresund-koprusu (1) danimarka-isvicre-arasindaki-oresund-koprusu (3)danimarka-isvicre-arasindaki-oresund-koprusu (4)danimarka-isvicre-arasindaki-oresund-koprusu (2)danimarka-isvicre-arasindaki-oresund-koprusu (5)danimarka-isvicre-arasindaki-oresund-koprusu (6)danimarka-isvicre-arasindaki-oresund-koprusu (7)danimarka-isvicre-arasindaki-oresund-koprusu (8)

Adı :

Köprü genellikle Danimarka’da Øresundsbroen, İsveç’teyse Öresundsbron biçimlerinde adlandırılır. Köprüyü yapan ve işletmekte olan şirket ise köprünün adının her iki dildeki söylem de birleştirilerek oluşturulmuşØresundsbron olduğu konusunda ısrarcıdır. Bunun amacı köprü kurulduğundan beri Öresund Bölgesi sakinleri için ortak bir kültürel Öresund kimliği oluşturmaktır. Yapı aslında bir köprü ve bir tünelden oluştuğu için Avrupa’da kimi zaman teknik olarak Öresund Hattı ya da Öresund Bağlantısı gibi adlarla anılır. (Danca: Øresundsforbindelsen, İsveççe: Öresundsförbindelsen).

Geçmişi : 

Öresund Köprüsü’nün yapımına 1995 yılında başlandı. Son bölümüm inşası da 14 Ağustos 1999 yılında, öngörülenden üç ay kadar önce bitirildi. Danimarka Kraliyet Ailesi Prensi Frederik ve İsveç Kraliyet Ailesi Prensesi Victoria köprünün yapılışını kutlamak amacıyla köprünün ortasında buluştular. Köprünün resmî olarak hizmete başlaması Danimarka Kraliçesi III. Margrethe ve İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf’ın katılımlarıyla 1 Temmuz 2000tarihinde oldu. Daha sonra köprü aynı gün araç trafiğine açıldı. Açılıştan önce 79.871 koşucu Broloppet (Türkçe: Köprü Yarışı) adı verilen bir yarı maratonda Danimarka’nın Amager kentinden başlayarak, İsveç’in Skånekentine kadar yarıştılar.

İlk olarak köprünün kullanımı umulduğu kadar çok olmadı. Bunun nedeni çoğu zaman yüksek geçiş ücretlerine bağlandı. Ancak 2005 ve 2006 yıllarında köprü trafiğinde kayda değer bir artış gözlendi. Bugün köprüde bir defaya mahsus olan geçiş ücretleri 36 avrodur. (325 İsveç kronası, 260 Danimarka Kronu) Köprünün düzenli kullanıcıları için %75’e varan indirimli tarifeler uygulanmaktadır. 2007 yılında, köprü üzerinden 15.2 milyonu araçlar içinde, 9.6 milyonu tren içinde toplamda yaklaşık 25 milyon yolcu geçtiği sanılmaktadır. Kopenhag’a oranla daha ucuz bir kent olan Malmö’de birçok Danimarka vatandaşı yaşamaktadır ve bu kişiler her gün işyerlerinin bulunduğu Kopenhag’a çalışmak için gitmektedirler. / Wikipedia

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

HALİT ÖMER CAMCI
Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir