Pazartesi , 19 Ağustos 2019
Anasayfa » BLOG » Gizemli Plaj Desenleri

Gizemli Plaj Desenleri

Bilim adamlarının açıklayamadığı gizemli plaj desenleri

İngiltere’nin Dorset Kontluğundaki bir sahilde meydana gelen gizemli plaj oluşumları görenleri hayrete düşürüyor. Lekeli bir görünüme sahip olduğu için dişçikli plaj da denen bu doğa olaylarının nasıl meydana geldiğiyle ilgili bilim adamları hala net bir bilgi ortaya koyabilmiş değil.

Ringstead Bay_Dorset_England

Plaj tüberkülü yani çıkıntısı olarak adlandırılan ve özellikle İngiltere’nin Dorset kıyılarında gözlemlenen gizemli plaj desenleri genellikle fırtına sonrasında ortaya çıkıyor. Düzenli aralıklarla oluşan bu sık ve sıra dışı desenlerin nasıl olduğuyla ilgili iki hâkim teori var.

Palomarin Beach_Point Reyes_USA

İlki, bu desenlerin, kıyıya dik bir şekilde oluşan ve yaklaşan kenar dalgalarının normal dalgalar arasındaki etkileşimlerinden kaynaklandığı yönündedir. Bu dalgaların arasındaki etkileşimler, farklı dalga yoğunluğunda olduğu için düzenli olarak aralıklı noktalar meydana getirir. Diğeri ise, tüberkülün, döngüler oluşturarak zamanla düzenli dalga akımı ve kum etkileşimlerinin sonucunda bu şekillerin oluştuğunu iddia eden teoridir. Birçok bilim adamının, her iki teorinin, bu meraklı yapıların oluşumunda bir ahenk ortaya koyabileceği yönünde ortak görüşe sahip olduğunu da belirtmek lazım.

beach_cusps_sand_patterns_waves_02

Üçüncü bir teori var ki o da uzaylılara dayanıyor! Eğer uzaylılara inanıyorsanız ilk iki teoriyi dikkate almayabilirsiniz!

beach_cusps_sand_patterns_waves_03

Yazar : Mehmet Savaş

Mehmet Savaş
Gece hayatına meyilli; kitaba, sinemaya ve müziğe dünya nimetleri olarak bakan bir yolcu... En sevdiği gün Cuma ve en sevdiği kahraman da Robinson'dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir