Pazar , 1 Aralık 2019
Anasayfa » BLOG » Kadınlar mı daha çok fotoğraf çeker yoksa erkekler mi?

Kadınlar mı daha çok fotoğraf çeker yoksa erkekler mi?

Fotoğraflar: Halit Ömer Camcı – Yazı: T. Halil Güngör

Kadınlar mı daha çok fotoğraf çeker yoksa erkekler mi? Fotoğraf çekmenin cinsiyetle ilgisi var mı? Henüz böyle bir istatistik yapılmış değil. Alışveriş mağazalarında kadınlar için üretilen ürünlerle erkekler için üretilen ürünleri kıyasladığımızda büyük bir fark ortaya çıkıyor. Üreticiler kadınları ‘iyi bir müşteri’ olarak görüyor. Bir yazlık sandalet almaya gittiğinizde erkekler için üçbeş alternatif bulunurken, kadınlara ait raflarda yüzlerce model yer alabiliyor. Bu seçicilik, seçicilikteki bu titizlik kadınların hayata bakışına da yansıyor. Fotoğraf çekmek gibi bir eylemde de böyle bir titizlik ve çok tüketicilik yer alabilir. Dünyaca ünlü fotoğrafçıların çoğunun erkek olmasından anlaşılan o ki kadınlar objektifin arkasından çok önünde durmayı tercih ediyorlar.

Kadınlar mı daha çok fotoğraf çeker yoksa erkekler mi? – Bu yazı 2007 yılının Temmuz ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 6. sayısından alınmıştır.

kadinlarmi-daha-cok-fotograf-ceker-erkeklermi-gezgindergi (1) kadinlarmi-daha-cok-fotograf-ceker-erkeklermi-gezgindergi (2) kadinlarmi-daha-cok-fotograf-ceker-erkeklermi-gezgindergi (3) kadinlarmi-daha-cok-fotograf-ceker-erkeklermi-gezgindergi (4) kadinlarmi-daha-cok-fotograf-ceker-erkeklermi-gezgindergi (5) kadinlarmi-daha-cok-fotograf-ceker-erkeklermi-gezgindergi (6) kadinlarmi-daha-cok-fotograf-ceker-erkeklermi-gezgindergi (7)

Yazar : GEZGİN YAZAR

GEZGİN YAZAR
Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir