Pazar , 5 Nisan 2020
Anasayfa » BLOG » Ölmeden önce görülmesi gereken 27 gerçeküstü yer

Ölmeden önce görülmesi gereken 27 gerçeküstü yer

1. Zhangye Danxia dağ oluşumu – Gansu, Çin


Çin’in Zhangye Danxia bölgesinde bulunan rengarenk kayalıklar, görenlere mükemmel bir görsel şölen sunuyor. Dağların yüzeyinde oluşan bu gökkuşağı desenleri, bölgede 24 milyonu aşkın yıldır biriken mineral tortuları ve kızıl kumtaşı oluşumu olduğu söylenmektedir.

2. Dünyanın Sonundaki Salıncak – Banos, Ekvador

the-swing-at-the-end-world-banos-ecuador-gezgindergi
Ekvador’un tepesindeki aktif halde bulunan bir yanardağa bakan eski bir tahta evde bulunan salıncakta sallanmaya cesaretiniz varsa, nefes kesici manzarayı hak ettiniz demektir.

3. Büyük Mavi Çukur – Belize

buyuk-mavi-cukur-belize-gezgindergi
Orta Amaerika ülkesi Belize açıklarında bulunan büyük mavi çukur, Lighthouse Resifi’nin merkezinde bulunur. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki delik dairesel çukur dünyanın en ünlü dalış noktalarından birisidir.

4. Lale Tarlaları, Hollanda

lale-tarlalari-hollanda-gezgindergi
Hollanda’nın güneyindeki bulunan ve ‘Avrupa’nın Çiçek Bahçesi‘ olarak da anılan Keukenhof’u ilk kez görenler, buraları lalelerin sergilendiği bir alan zannetse de aslında buralar özel kişilere ait lale alanlardır.

5. The Hang Son Doong Mağarası – Quang Binh bölgesi, Vietnam

hang-son-doong-magarasi-bnh-vietnam-gezgindergi
Vietnam’da bulunan dev Son Doong mağarası, Dong Hoi’nin 50 km ve başkenti Hanoi’nin 450 km güneyinde bulunan Quang Binh’de yer alan milli parkında yer almaktadır. İçine 40 katlı, 1.5 kilometrelik bir bina blokunun sığabildiği mağara, dünyanın en geniş mağarası ve yaşı ise 2 ile 5 milyon arasında.

6. Hitachi Sahil Parkı – İbaraki, Japonya

hitachi-sahil-parki-ibaraki-japonya
Bahar boyunca baştan aşağı çiçek Hitachinaka’daki Hitachi Sahil Parkı, 4,5 milyon mor menekşenin açmasını görmeye gelen turistlerin akınına uğruyor.

7. Juneau Mendenhall Buz Mağaraları – Alaska, USA 

juneau-mendenhall-buz-magaralari-alaska-usa-gezgindergi
Mendenhall Buzulu’nun altında uzanan mağara, siz içinde yürüdükçe erime özelliğine sahip.

8. Roraima Dağı, Venezuela – Brezilya ve Guyana kesişiminde

roraima-dagi-venezuela-guyana-gezgindergi
Amazon ormanlarından gökyüzüne doğru fırlayan ve üç ülkenin arasındaki sınır konumundaki kuvars dağ, sakladığı gizemleriyle kayıp dünya olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın en eski jeolojik oluşumlarından sayılan dağın yaşının tahmini 2 milyar olduğu sanılmaktadır.

9. Peri Bacaları – Kapadokya, Türkiye

peri-bacalari-kapadokya-nevsehir-gezgindergi
Balon gezisi denildiğinde ilk akla gelen mekanlardan biri olan Kapadokya, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.

10. Işık Denizi – Vaadhoo Adaları, Maldivler

Vaadhoo-Maldive-isik-denizi-gezgindergi
Yıldızların denizdeki yansıması gibi duran su yüzeyindeki bu neon ışıklar, aslında phytoplankton adlı deniz bakterilerinin karanlıkta parlamasıyla oluşuyor. Yanınızda sevdiğiniz insanla, geceleri kıyı boyunca nefes kesen bu manzaraya baktığınızı hayal edin…

11. Victoria Şelaleleri – Zimbabwe – Zambiya sınırı, Afrika

victoria-selalesi-zimbabwe-afrika-gezgindergi
Victoria Şelaleleri veya Mosi-oa-Tunya dünyanın en görkemli şelalelerindendir. Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, bulunur. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğindedirler.

12. Trolltunga – Hordaland, Norveç


 600 metre yükseklikte adeta havada asılı duran bu dağ çıkıntısının adı ‘Trol dili‘ anlamına geliyor. Ünlü kaya, haziran ortasından eylül ortasına kadar dağcıların ziyaretine açık.

13. Büyük Kanyon – Arizona, ABD

buyuk-kanyon-arizona-abd-gezgindergi
Büyük Kanyon Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaleti sınırlarında bulunan en eski ulusal parktır. Büyük Kanyon, birçok renge sahip; Kolorado Nehri çevresinde bulunan bir kanyondur.

14. Whitehaven Kumsalı – Whitsunday Adası, Avustralya

whitehaven-kumsali-whinsunday-adasi-avustralya-gezgindergi
Bu kumsal, akıntı tarafından milyonlarca yıl içinde getirildiğine inanılan bembeyaz kumuyla ünlü. Isı tutmayan kum üzerinde yalınayak gezinmek mümkün. Ancak taneleri çok ufak olduğu için elektronik aletleri uzak tutmakta fayda var.

15. Mermer Mağaralar – General Carrera Gölü, Patagonya

mermer-magaralari–general-carrera-göl-patagonya-gezgindergi
General Carrera Gölü’nün ortasında bulunan  ‘Mermer Şapel’ ve ‘Mermer Katedral’ olarak bilinen bu mağaralar, dalgalar tarafından 6.000 yılda meydana getirilmiş.

16. Klevan Aşk Tüneli – Ukrayna 

ask-tuneli-klevan-ukrayna-gezgindergi
Demiryolunu çevreleyen yapraklardan oluşan bu canlı tünel, bölgedeki aşıkların uğrak yeri. Fotoğrafları ise internette en çok paylaşılan fotoğraflar arasında. Bu kadar romantik bir mekan olmasıyla birlikte yeşilliklerin içinden geçerek yakındaki bir fabrikaya günde üç defa odun taşıyan bir tren de bu yoldan geçiyor.

 17. Salar De Uyuni – Potosi ve Oruro bölgeleri, Güneybatı Bolivya

salar-de-uyuni-bolivia-gezgindergiDünyanın tuz kaplı en geniş düzlemi, yağmur sezonu boyunca suyla kaplanarak, gökyüzünü yansıtan dev bir aynaya dönüşüyor.

 18. Efsunlu Kuyu – Bahia, Brezilya

efsunlu-su-bahia-brezilya-sihirli-kuyu-gezgindergi
Chapada Diamantina Milli Parkı’nda bulunan, 36,5 metre derinliğindeki kuyunun suyu o kadar berrak ki dipteki taşları seçmek bile mümkün.

 19. Antilop Kanyonu – Arizona, ABD

antilop-kanyonu-arizona-abd-gezgindergi
ABD’de Navajo bölgesinde bulunan Antilop Kanyonu, gizemli geçitleri ve kum taşının inanılmaz değişimiyle görenleri büyülüyor. Yarık şeklindeki bu güzel kanyon, ‘Çatlak’ ve ‘Sarmal’ diye adlandırılan iki bölümden oluşmaktadır.

20. Fingal Mağarası – Staffa Adası, İskoçya

fingal-magarasi-staffa-adasi-iskocya-gezgindergi
İnsan yapımı gibi görünen bu blok yapı, aslında bir lav akıntısının içindeki bazalt kolonlarından, zamanımızdan 30-40 milyon yıl önce oluşmuş bir altıgen.

21. Sua okyanus çukuru – Upolu Adası, Samoa

sua-okyanus-cukuru-upola-samoa-gezgindergi
Lotofaga köyündeki To Sua okyanus çukuru, aslında bir su mağarasının oluşturduğu devasa delik çukur, bir lav tünelinin içinden akıp gelen suyun oluşturduğu bir yüzme havuzunu andırıyor.

22. Bambu Korusu – Kyoto, Japonya

bambu-kororsu-kyoto-japonya-gezgindergi
Bambu ormanı olarak da adlandırılabilecek mekan, güzel bir günde yürüyüş veya bisiklet gezisi için ideal güzergah sağlayan üç patikaya sahip.

23. Ateşböceği Mağaraları – Waitomo, Yeni Zelanda

atesbocegi-magaralari-waitomo-yeni-zelanda
Sadece Yeni Zelanda’da bulunan bir ateşböceği türü, bu mağaraların tavanlarından ipler halinde sarkarak yıldızlı bir görsel şölen yaratıyor.

24. Oahu’daki Haiku Merdiveni – Hawaii, ABD

oahu-hakiku-merdiveni-hawaii-abd-gezgindergi
Cennete Çıkan Merdiven‘, kağıt üstünde halka kapalı durumdaki sarp bir yürüyüş patikası; ancak uyarı levhalarına rağmen çok sayıda insan, bu yolu tırmanmaya devam ediyor.

25. Kamchatka bölgesindeki yanardağlar, Rusya

kamchatka-yanardagi-rusya-gezgindergi
Kamchatka Yarımadası’ndaki uzun yanardağ zincirinin 19 parçası hala aktif durumda. En büyükleri, 5 kilometreye yakın yüksekliğiyle, Kluchevskaya Sopka Dağı.

26. Yucatan Çöküntüleri – Peninsula, Meksika

yucatan-cokuntuleri-peninsula-meksika-gezgindergi
Günümüzde yeraltı suyu haline gelen akıntıların Buzul Çağı’nda oluşturduğu bu delikler, zamanında Mayalar tarafından kutsal sayılıyordu.

27. Kelimutu Krater Gölleri – Flores Adası, Endonezya

kelimutu-krater-golu-flores-adasi-endonezya-gezgindergi

Biri çoğunlukla mavi, diğer ikisiyse kırmızı ve yeşil olan bu üç gölü turistik kılan en önemli unsur, sularının dönemsel olarak değişen rengi.

Ölmeden önce görülmesi gereken 27 gerçeküstü yer

Yazar : GEZGİN YAZAR

GEZGİN YAZAR
Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir