Salı , 19 Kasım 2019
Anasayfa » BLOG » Paris’te Sanal Grafitiyle İronik Safari

Paris’te Sanal Grafitiyle İronik Safari

Le3 tasarım stüdyosu çalışanlarından Julien Nonnon‘un’un projeksiyon kullanarak yaptığı duvar görselleri, Paris’te sıra dışı bir moda rüzgarı estiriyor. Konu mankeni olarak çeşitli hayvanların tercih edildiği bu sokak konseptiyle kentsel bir safari havası meydana getirilmeye çalışılmış.

safari_Lion_gezgindergi

Paris’in sokaklarında yalnızca bir geceliğine görülebilen ve Eylül ayından bu yana devam eden etkinlikte Nonnon, günümüz moda akımlarının etkisinde karakteristik kıyafetlerle resmettiği hayvanları projeksiyon vasıtasıyla Paris’teki yapıların dış cephelerine yansıtıyor. Nonnon’un stil sahibi hayvanlardan oluşan geçici grafitilerinin hepsi, bulundukları sokakların isimlerini alıyor ve ‘Şehirde Safari’ haritasına ekleniyor. Sanatçı, bir yandan da bu sürreal an’ları ölümsüzleştirebilmek için duvarlara yansıttığı imajları fotoğraflıyor.

safari_lepic_gezgindergi

Duvar resmini ve video-mapping’i bir araya getiren sanatçının projeksiyon yöntemini kullanmaktaki amacının ise işlerini sokağa taşımak, bunu yaparken çevredeki yapıları bozmamak ve etkinlik bittikten sonra cephelerde hiçbir iz bırakmadan görsellerin ortadan kalkmasını sağlamak olarak belirtiliyor.

safari_lemurien_gezgindergi

Giyim kuşam tercihlerinin, bireylerin hem dünyaya bakışını hem de kasıtlı veya değil sosyal ve finansal güçlerini ortaya koyduğunu düşünen sanatçı, modanın bir iletişim şekli olduğunu, bir topluluğa ya da gruba ait olma hissini de beraberinde getirdiğini söylüyor. Belli başlı hayvan türlerinden oluşan grafitiler, bireylerin özgün olma ve tanımlı bir gruba ait olma isteklerindeki çatışmayı sorguluyor.

safari_guepard_gezgindergisafari_buffle_gezgindergisafari_eagle_gezgindergisafari_ElephantII_gezgindergisafari_Gorille_gezgindergisafari_loup_gezgindergi

 

Paris’te Sanal Grafitiyle İronik Safari – (Detaylı bilgi için: www.juliennonnon.com)

Yazar : Mehmet Savaş

Mehmet Savaş
Gece hayatına meyilli; kitaba, sinemaya ve müziğe dünya nimetleri olarak bakan bir yolcu... En sevdiği gün Cuma ve en sevdiği kahraman da Robinson'dur.

Bir yorum

  1. Avatar

    Tek kelime ile muhteşem….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir