Perşembe , 30 Kasım 2023

Lavanta Kokulu Köy

Isparta denilince şüphesiz akla ilk gelen gül dür, Dünya da en büyük gül üreticisi olan Türkiye’de tek başına Isparta da yapılmaktadır,son yıllarda ise Isparta bu sefer Lavanta ile anılmaya başladı, Türkiye’nin lavanta ihtiyacının yüzde sekseni Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyünden sağlanmaktadır. 1970’li yıllarda gül tüccarlarından Fransa ya giden iki arkadaş Fransa dönüşlerinde lavanta fideleri getiriyorlar, başlangıçta evlerin önlerine ve gül bahçelerinin kenarına süs bitkisi olarak dikiyorlar zamanla süs için dikilen lavantaların zahmetsizde büyüyüp çoğaldığını gören köylüler ticari getirisinden dolayı tarlaları lavantalar ile doldurmuşlar şuanda Kuyucak köyündeki arazilerin yüzde yetmişi lavanta ile kaplı, mayıs ayının son haftası açmaya başlayan lavantalar köyde adeta görsel bir şölen oluşturuyor, Köyün girişinde Lavanta tarlaları karşılıyor sizi seyahat halinde bile lavanta kokusu sarıyor arabanızı mora boyanmış tarlalar, tüm güzelliği ile 150 haneli Anadolu halkının misafirperverliği ve güler yüzü ile Kuyucak köyünün içinde buluyorsunuz kendinizi, Temmuz ayının son haftasında ise hasat başlıyor, Üretim alanı gün geçtikçe yaygınlaşan lavantada 2013’te 98 ton, 2014’te, 240 ton geçen, yıl da 297 ton yaş çiçek elde edildi. Başaklarının kesilmenin ardından, kurutulan lavanta, başta kozmetik sanayi olmak üzere, gıda ve temizlik sektörleri için de önemli bir hammadde kaynağı olarak kullanılıyor.

Bir dekar lavanta bahçesinden 100 kilograma yakın kuru çiçek elde edilirken, 60-70 kilogram çiçekten 1 kilogram yağ üretiliyor. Üreticiler, elde edilen lavanta kurusunu Isparta’daki fabrikalara satıyor.

Mayıs ayının son haftası ile Ağustos ayı sonlarına kadar Lavanta tarlalarını görmeye gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor Kuyucak köyü, Geçen yıllara kadar Turizm getirisi olmayan köy bu yıl Keçiborlu Kaymakamlığının himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes işbirliğinde yürütülen Gelecek Turizmde Proje çağrısı kapsamında hazırlanan “Lavanta Kokulu Köy” projesi ile Kırsal turizmde adından söz ettirmeye başladı.

Proje kapsamında tamamı kadınlarından oluşan 20 kişinin kurduğu kooperatifle köyde, kadınlara aromatik bitki yetiştiriciliği, kooperatifçilik, işletmede hijyen, ev pansiyonculuğu, güzel konuşma ve diksiyon, girişimcilik, satış görevlisi, alan tanıtımı ve kırsal turizm etkinlikleriyle ilgili eğitim verildi.

Tecrübe kazanmak için lavanta üretiminde dünyada ilk sırada yer alan Fransa’ya da giden kadınlar, eğitimlerin ardından turistlerin ziyaretlerinde alabilecekleri lavanta keseleri, lavanta yastıkları, lavanta yağı, lavanta balı ve lavanta suyu üretimine başladı.

Proje kapsamında turistlerin konaklama ihtiyacı için de pansiyonların oluşturulmaya başlandığı köyde, 5 bin olan ziyaretçi sayısının 2 katına çıkarılması hedefleniyor.

Nasıl Gidilir : E-24 Antalya-Afyon karayolundaki Keçiborlu kavşağından 12 kilometre uzaklıkta, Karayoluyla Senir’e 8, Keçiborlu’ya 16, Isparta merkezine 50 kilometre uzaklıkta, Süleyman Demirel Havalimanı’na da çok yakın,Konaklama için köyde ev pansiyonculuğu başlamış yine yemek ve satış için stantlar açılmış özellikle kalabalık gurup halinde gidilecekse ve konaklamayı düşünüyorsanız önceden mutlaka iletişime geçmelisiniz. Facebook üzerinden ‘Lavanta diyarı’ ve ‘lavanta kokulu Köy’ sayfa yöneticileri ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Lavanta Kokulu Köy – Bu yazı 2016 yılının Temmuz ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 113. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yorum

  1. Güzel bilgiler edindim elelrinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir