Pazar , 14 Nisan 2024

Nereye Gidilir / Maviye Yolculuk – Göcek

Gezgin okurları için şirin bir tatil kasabası seçtik. Yaz aylarında bunaltıcı sıcakların görüldüğü, serinlemek için plajlarından çıkamadığımız bu belde, bu günlerde sakin bir tatil için en ideal tercih olabilir.

Yazı: Murat Kalay Fotoğraflar: Hamza Burak C.

Göcek Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı, küçük bir sahil kasabasıdır. Fethiye Körfezi içerisinde yer alan beldenin sahile bakan yönü dışında diğer kısımları Toros Dağları’yla çevrili. Göcek içerisinde bulunduğu körfezin coğrafi yapısı nedeniyle mavi yolculuğa çıkanların teknelerini bırakabilecekleri uygun bir yer. Bu amaçla dört ayrı marina bulunmakta. Belde, tatilcilere tam donanımsal olarak hizmet verebilecek alt yapı gereksinimlerini bünyesinde barındırıyor. Tatil sezonu Nisan ayından Kasım ayına kadar devam ediyor. Dünyaca ünü olan bu yeri, kalabalığından arındığı bu ayda, ailenizle ya da sevdiklerinizle baş başa kalabileceğiniz, hatta özel yeriniz olabilecek bir mekân olarak görebilirsiniz. Doğa ile iç içe yaşayan halk, tabiat olaylarından kendilerine sonuçlar çıkartarak kendi takvimlerini oluşturmuş. Günlük işler ve tarım işleri bu takvime göre yapılır. Yağmurun yağacağı, ayın durumundan anlaşılır. Gök gürültüsünün sesi doğuya giderse kuraklık başlar. Karıncalar, yiyeceklerinin posasını güneye doğru hilal şekline yığarsa hava yağmurlu, hilalin uçları kuzeye doğru bakarsa, rüzgârlı olur gibi.

Halkı tarım, hayvancılık ve madencilikle uğraşır. Beldenin en önemli özelliği son derece korunaklı ve geniş bir körfez içerisinde yer alan ada ve koyları bünyesinde barındırmasıdır. Bölgede turizmin gelişmesiyle, ekonomik gelir çeşitlenmiş, dışarıdan göç almıştır. Bölgedeki yerel işletmelerin büyük kısmını yerel halk işletir. Türk misafirperverliğiyle tanışan yabancı turistler, ülkelerine döndüklerinde övgüyle bahsetmektedirler bu güzel beldeden. Gelen turistlerin birçoğu tavsiye üzerine geldiğini belirtiyor. Doğal güzelliklerin, mavi turların, renkli alışveriş merkezlerinin, birbirinden güzel restoran ve kafelerin yanı sıra turizmin gelişmesiyle son yıllarda görsel sanatlara olan ilgide artmış. Resim, seramik, çinicilik gibi el sanatları önem kazanmış. Fotoğrafçılar, ressamlar, seramikçiler bu mekânın güzelliklerini kendi hünerleriyle sergilemek için akın etmiş, çalışma yeri seçmiş. Sizde sanata ilgi duyuyor, başlamak için bir ışık bekliyor, kendi ilham kaynağınızı arıyorsanız, belki de burası başlamak için sizin yerinizdir.

Müzikli, disko tarzı eğlence yerleri hiç yok denecek kadar az. Daha çok kafe tarzı insanların rahatça sohbet edebilecekleri sakin mekânlar hâkim. Diğer birçok tatil kentlerinden, eğlence yönüyle bu noktada ayrılıyor. Burası huzurlu bir belde. Birçok emekli aile sakin bir hayat sürmek için buraya yerleşmiş. Mavi yolculuk konusunda uzmanlaşmış turistik bir beldedir. Doğal imkânları ve coğrafi yapısı bu konuda en iyi alt yapıyı oluşturur. Yat severleri bir araya getirmek amacı ile Mayıs ve Kasım aylarında Göcek Yat Kulübü tarafından yat yarışları düzenlenir. Ayrıca bu yerde sizi günlük turlara çıkartan tekneler bulabilirsiniz.

Dalış için de ideal bir yer. Aletli dalış hizmeti verebilecek profesyonel işletmeler mevcut. Sualtı fotoğrafçılığına ilgi duyuyorsanız, berrak suyunda çok net fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Tek kelimeyle sıra dışı bir tatil yaşamak istiyorsanız, Göcek sizin yeriniz olabilir.

Bu yazı 2010 yılının Aralık ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 46. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir