Perşembe , 30 Kasım 2023

Nereye Gidilir / İznik Hacı Osman Köyü

Güneşli bir hafta sonunu iyi bir şekilde geçirebilmek, sonbaharın pastelliğini zihninize resmedebilmek için, İznik’in Hacıosman Köyüne doğru yola çıkılır

Yazı: Yıldız Atak
Fotoğraflar : Halit Ömer Camcı

Yeşilin tonları arasındaki geçişler, sararmış yapraklar ve kıvrıla kıvrıla çıkılan dağ yollarıyla, küçük bir karadeniz turuna çıktık sanki. İznik Gölü ve zeytin ağaçlarıyla kaplı manzaramız eşliğinde, çakıllı toprak yollarla hoplaya zıplaya Hacıosman’a doğru gitmeye çalışıyoruz. Sık çam ve meşe ağaçlarıyla çevrili ormanların içinden geçerek toprağı hafif meyilli karadeniz iklimine çok benzeyen köyümüze ulaştık.

Burası eskiden bir Rum köyüymüş. 1945 yılından sonra Gürcü yerleşimleri başlamış. 1952 yılında tümüyle bir Gürcü köyü olmuş. Köydeki Rumeli göçmenleri Akköy’e inmişler. Bu bölgedeki Gürcüler 93 Göçmeni olmayıp, 1912 yılında Batum’un Gorcum köyünden gelmişler. Köyde yaygın olarak gürcüce konuşuluyor. Yanımıza gelen yaşlı amcalar bizlere Gürcü olup olmadığımızı soruyor.

Köylüler geçimlerini genelde ormancılıktan sağlıyorlar. Köye gelirken yol boyunca ormanlardan kesilmiş ve düzgün bir şekilde istif edilmiş odunlardan da anlayabiliyorsunuz. Ekili dikili alan çok yok. Kendi yiyeceklerini çıkaracak kadar. Etrafta hayvancılıkla uğraşan aileler görüyoruz. Yeni doğmuş kuzuların peşinde onları yakalayamamanın sevincini yaşıyoruz.Sahiplerinin bize acıyarak yakaladığı, ağızlarının içi pespembe, tüyleri daha uzamamış kuzuları severken doğadan ne kadar uzak kaldığımızı hissediyorum. Yere dökülmüş onlarca elmayı görünce ev sahibi toplayabileceğimizi söylüyor. Kucak kucak toplayıp arkadaşlarımıza götürürken çocukluğuma dair pek çok şey canlanıyor zihnimde.Köyün, Kırkharman, Sarısu ve Yenimahalle adlı mahalleleri var. Çoğu köylü çalışmak için şehir merkezine gittiği için köy oldukça sessiz. İznik yanı başında olunca, haliyle çok güzel çinilerle süslenmiş bir camileri var. Eski Rum köyü olduğu için kilisesi de var. Köy içindeki kilise de bir süre cami olarak kullanılmış. Rumlar bu köyleri 1922 yıllarında boşaltmışlar. Köy yakınında Eskiören ve Yeniören mevkileri bulunuyor. Buraların tarihinin oldukça eskiye, Bzanslılara dayandığını öğreniyoruz.

Bölgede evler ve kilise kalıntıları bulunuyor. Şimdilerde tamamen Gürcülerin yaşadığı, Gürcücenin konuşulduğu ve Gürcü misafirperverliğiyle misafirlerini ağırlayan bu köyler İstanbul’dan 3-4 saat uzaklıkta. İstanbul İznik arası yaklaşık 198 km. mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 15 dakika kadar sürmekte. Eğer Topçulardan Hacıosman’a gitmek isterseniz 70 km. uzaklıkta.

İznik Hacı Osman Köyü | Bu yazı 2013 yılının Aralık ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 82. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir