Pazar , 14 Nisan 2024

Beyaz bir rüya: Palandöken

Sert kara iklimin hüküm sürdüğü Erzurum, Türkiye’nin en yüksek ve soğuk illerinden biridir. Yılın nerdeyse150 günü karla örtülüdür ve normal kış koşullarında bile kar yağışının 2-3 metreye kadar ulaştığı görülür. Erzurum, Palandöken dağlarına sahip olmakla övünür. Erzurum’un güneyinde doğu ve batı yönlerinde uzanan Palandöken dağları 3185 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’de kış turizminin önde gelen kayakçılık merkezleri arasında da yer alıyor.

Yazı: Olgun Temiz

Buranın bir kış sporu merkezi olması yolundaki ilk ciddi ve kapsamlı adım Erzurum-Palandöken Kış Sporları ve Turizm Mastır Plan Çalışmasıyla atılmış. Bu çalışma sonucu Palandöken Dağlarının doğal yapısının ve ikliminin uluslararası kış sporları merkezi niteliğine sahip olduğu anlaşılmış. Üç ayrı alanda günlük toplam 32 bin kişinin kayak yapabileceği, uluslararası yarışmalar hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği bir sahip olan Palandöken bu yönüyle Uludağ’ı bile zorlayacak gibi görünüyor.

Palandöken’in kayak yapmaya elverişli alanı 2200 ila 3176 metre yükseklik kuşağı üzerindedir. Karasal iklimden ötürü, mevsim boyunca “toz kar” üzerinde kayak yapılabiliyor. 10 Aralık ile 10 Mayıs arası gibi uzun bir zaman diliminde rahatlıkla kayak etkinliklerini sürdürebilirsiniz burada.

Ülkenin kuzey doğusuna yakın bulunan Erzurum’a Ankara ve İstanbul’dan her gün uçak seferleri var. Kayak Merkezi Erzurum Şehir Merkezine 5 kilometre uzaklığında, hava alanına ise yalnızca 10 dakika mesafededir. Ayrıca Kış mevsimi boyunca taleplerden ötürü şehir merkezinden otobüsü seferleri de yapılıyor.

Dağda kalıp kışı iliklerinize kadar hissederek tadını çıkarmak istiyorsanız 4 ve 5 yıldızlı konaklama tesislerinden, kayak evinden yaralanabilirsiniz. Bunun dışında günübirlik gelip gitmeler için tesisler ve lokantalar da mevcut. Ayrıca her Kayak merkezinde olduğu gibi burada da kayak dersi ve malzeme kiralama hizmetleri veriliyor.

Palandöken’in kayak pistleri dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında sayılıyor. En uzun pisti 12 kilometre olan kayak pistlerinin toplam uzunluğu 28 kilometreye kadar ulaşıyor. Başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki yükseklik farkı da 1000 metre olan Palandöken’de Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için de Ejder Pisti ve Kapıkaya Pisti adında 2 adet tescilli Kayak Pisti mevcut. Kayak Merkezinde 5 adet telesiyej (toplam 4500 kişi/saat kapasiteli), 1 adet teleski (300 kişi/saat kapasiteli ), 2 adet baby lift ( toplam 1800 kapasiteli ) ve 1 adet gondol lift (1500 kişi/saat kapasiteli) hizmet veriyor.

Bu yazı, Gezgin dergisinin 2010 yılının Mart sayısında yayımlanmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir