Çarşamba , 28 Şubat 2024

Çöldeki Vaha – Dubai

Dubai 2 milyonluk nüfusu ile yılda 60 milyona yakın turisti ağırlıyor. Küçük bir balıkçı köyüyken şu an günümüzün en büyük şehirlerinden biri ve hala da büyümeye devam ediyor. Çölün ortasında şehir mi olur demeyin. Her şeyin EN’ leri bu şehirde. En yüksek bina , En büyük alışveriş merkezi, en pahalı otel, en büyük havaalanı. Bu liste uzayıp gidiyor. Paranın nelere kadir olduğunun bir göstergesi bu şehir.

Yazı ve Fotoğraflar : Niyazi Uğur Genca

Birleşik Arap Emirliklerinin en renkli şehri diyebiliriz. Şehrin talihi petrolün bulunması ile değişmiş. 1950’lere kadar balıkçılık ve inci avcılığıyla geçinen Dubai bu tarih itibari ile zenginler listesine giriyor. Sonrasında da ülkeyi yönetenlerin de ileri görüşlü olmaları ve paranın sayesinde Dubai bugünkü modern zamanlarına ulaşıyor.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (1)

Dubai’yi gezmeye karar verirseniz Kasım ile Nisan arasını tercih etmeniz faydalı olur. Diğer dönemlerde hava çok sıcak ve dışarı bile adım atmakta zorlanabilirsiniz. Ekim ayında bile buradaki sıcağı hissettim. O sıcağın yarattığı his anlatılmaz yaşanır. Sıcaktan nefret eden biri olarak zorda olsa bu güzel şehri gezebilmeyi başardım.

Dubai için vize almak çok kolay. Diğer ülkelerdeki gibi açıkçası rezil olmuyorsunuz. Bilet aldığınız havayolu aracılığıylada vize alma imkanınız var. Tek yapmanız gereken sizden istenen formları hazırlamak ve internet üzerinde bunları paylaşmak. Vize ücreti de 85$ civarında.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (2)

Dubai’ye farklı havayollarını kullanarak 4 saatte ulaşabiliyorsunuz. Ben tercihimi Flydubaiden yana kullandım ve gece 01:40 uçağı le Dubai’ye ulaştım. Türkiye ile arasında 2 saatlik bir zaman farkı var. Sabah 06:30 gibi Dubai’de oluyorsunuz. Dubai havalimanı dünyanın en büyük havaalanlarında biri. Burada toplam 3 tane terminal var. FlyDubai diğerlerine göre daha küçük olan 2. Terminale iniş yapıyor. En büyük terminal Emirates’e ayrılmış. Eğer Emirates ile uçarsanız hem bu terminali hemde içindeki büyük freeshop’ı görme şansınız da olabilir.

Havalimanından şehre ulaşmak için taksi veya metro kullanabilirsiniz. Yalnız 2. Terminalde maalesef metro yok. O yüzden taksi ile 1. veya 3. Terminale geçmeniz gerekiyor. 2 den 3 e ulaşım 20 tl civarı. Aslında taksi ile de kolayca gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Petrol ucuz olduğundan taksi ücretleri de gayet makul.Yaklaşık 35 km lik bir mesafe için 50 Tl civarı ödüyorsunuz.

Metro’yu tercih ederseniz de bütün ana noktalara ulaşma imkanınız var. Kırmızı ve yeşil olmak üzere 2 hat var. Kırmızı havalimanından başlayıp yeni şehre kadar devam ediyor. Yeşil hat daha çok eski Dubai çevresinde. Bu metrolar için de 2 tane aktarma istasyonları var (Union ve Khalid Bin Al Waleed). Bunları kullanarak iki hat arasında geçiş yapabilirsiniz.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (5)

İPUCU :
Metro kullanımı için farklı kartlar var. Bizim akbiller gibi. Kalacağınız süreye göre Silver karttan yana kullanabilirsiniz. Yada günlük kart alabilirsiniz. Bu kart 14 dirhem civarı. Gün içinde istediğiniz kadar her şeye binebiliyorsunuz. Otobüs de dahil.İsterseniz tek gidişlik bilette alabilirsiniz. Bilet fiyatı gideceğiniz istasyon sayısına göre değişmekte. Yada kredi yüklemeli gri kartlar var. Onları alıp kullanmak daha mantıklı olabilir çünkü ilk alışta 20 ödeyip size 40 kredi yüklüyorlar. Bizdeki metrobüs misali indiğinizi durağa göre çıkışta sizden para düşümü yapıyor.
Metro kullanımında biletinizi saklayın. Metrodan çıkmak için de ona ihtiyacınız olacak. Çünkü çıkışlarda da kapılardan çıkmak için bu kartı okutmanız gerekiyor.

Belirli saatlerde ilk iki vagon kadınlara ve çocuklara ayrılmış durumda binerken dikkat etmenizde fayda var.
Metro’nun kullanım broşürüne buradan ulaşabilirsiniz. 

Şehrin bir çok yerine metro ile ulaşmak mümkün ama metro bazı bölümlerde gideceğiniz yere uzak kalabiliyor. Böyle durumlarda ya taksi yada tabana kuvvet deyip yürüyebilirsiniz. Dubai de bol bol yürümeye hazır olun. Mesela metro’dan Dubai Mall’a gitmek için 3 km falan yürümek gerekiyor. Allahtan kapalı bir alandan yürüdüğünüz için sıcaktan etkilenmiyorsunuz. Tabi birde dünyanın en büyük alışveriş merkezleri burada olunca içerde de baya bir mesafe yürümek zorunda kalıyorsunuz.

Konaklama konusunda ben tercihimi yeni şehir tarafında metro’ya yakın bir otelden yana yaptım. Cosmopolitan Hotel Dubai Sharaf DG istasyonuna 2 dakikalık mesafede ve güzel bir otel. Oda fiyatlarına kahvaltıda dahil. Şehrin farklı yerlerinde tercih edebileceğiniz bir çok otel var. Açıkcası 100€ ya da otel var 6000€’ya da var. Dedik ya enlerin şehri. Dünyanın en pahalı otelinde de kalma imkanınız var.

Kimisine göre pek güzel bir şehir değil. Sadece alışveriş merkezleri için gelenlerde var ama bence Dubai’de görecek çok şey var. Özellikle fotoğraf açısında çok renkli bir şehir. Sıcaktan her ne kadar eski şehri çok gezemesem de gezdiğim gördüğüm kadarıyla da farklı bir yer olduğunu gösterdi.Eski şehir Dubai Creek denen bölge (Khor diye de anılmakta) etrafında toplanmış.

Gelelim Dubai’de gezilebilecek yerlere Seçenekler bol. Eğer isterseniz tripomatic.com adresini kullanarak kendinize özel bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Aşağıda detaylarını vereceğim yerlerin konumlarını be hangi metro istasyonlarına yakın olduklarını daha iyi anlayabilirsiniz. Bu siteyi daha çok gezilebilecek yerleri belirlemek için kullanıyorum aslında. Malum kısa süreli gidişlerde elden geldiğince hiçbir şey kaçırmak istemiyorsunuz. Benim yaptığım plana buradan ulaşabilirsiniz. http://www.tripomatic.com/trip-journal/5444e329ee166gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (3)

Balık Pazarı – Dubai Fish Market

Dubaide balık pazarını muhakkak görmelisiniz. Yeşil Hat üzerindeki Al Ras Durağından kolayca buraya ulaşabilirsiniz. Özellikle fotoğraf çekiyorsanız burası mükemmel bir yer. Bu kadar balık çeşidini hiç bir yerde görmemiştim. Okyanusun ne kadar çok çeşitli balığa ev sahipliği yaptığını görebiliyorsunuz. Barakudalardan, köpek balıklarına yengeçlerden kabuklu deniz mahsüllerine kadar binlerce çeşit sizi bekliyor. Eğer isterseniz hemen orada bu balıkların da tadına bakma şansınız var. Satın aldığınız balıkları bir köşede hazırlatabiliyorsunuz.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (4)

Dubai Kültür Evi ve Çevresi – Heritage Village

Bu alanda bir çok bölüm var. Sheikh Saeed Al-Maktoum’un evinden tutunda Dubai mimarilerini, yaşam biçimlerini görebileceğiniz bir çok yer var. Yeşil hatta Al Ghubaiba durağında inerek sahil boyunca bu alanı gezebilirsiniz. Tarihi binaların nasıl yapıldığını halkın neleri kullanarak bu sıcak ortamda nasıl hayata kaldıkları görmek gerçekten ilginç. Bu bölümde bir çok kule gözünüze çarpacak. Bunlar rüzgar kuleleriymiş. Bunlar sayesinde içerideki hava dışarıya nazaran 10 derece daha az olabiliyormuş. Rüzgarın evin içinde girip sirkülasyon yapmalarına yarıyorlar. Özellikle kare biçimde olma nedeni de her yönden rüzgarı yakalayabilmekmiş.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (6)

El-Fahidi Kalesi (Dubai Müzesi) – Dubai Museum

1799 yılında yapılan El-Fahidi kalesi 1970 yılından beri müze olarak kullanılıyor. Kale dediğine bakmayın. Aslında çok küçük bir alanı kaplıyor.Müzede petrol öncesi halkın yaşayış tarzını yansıttıkları bölümler var. Ayrıca Çöl yaşamı ile ilgili de bir çok bölüm var. Bunun yanında geniş bir salon denizcilik hayatına ayrılmış.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (7)

Al Bastakiya

Burası tarihin içinde kaybolmak için birebir. Eski Dubai havasını soluyabileceğiniz daracık sokaklar, avlulu evler ve geleneksel yaşamın güzel örneklerini görme şansınız var.

Deira Altın Pazarı – Gold Souk

Deira Altın Pazarı dünya çapında meşhur bir Pazar ve bir çok kişinin tatil nedeni. Makul fiyatları olduğu söyleniyor. Bizim kapalı çarşıdan sonra çok küçük bir alan ama bilezikler, yüzükler, pırlantalar, zümrütler ve yakutlarla dolu vitrinler burayı turistler için gözde bir mekan haline getiriyor.

Baharat Pazarı – Spice Souk

Ben ters bir zamanda gittiğim için çok iyi gezemedim ama gördüğüm kadarıyla Mısır Çarşına benzer bir alan. Baharat kokularına dalarak dar sokaklarında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Jumeirah Camii – Jumeirah Mosque

Eğer vakit ayırıp uğrayabilirseniz Jumeriah Camisini gezi listenize ekleyebilirsiniz. Ben buraya gitmek için vakit bulamadım. Dubai’nin en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden biri. Ortaçağ döneminde Fatimiler tarafından yaptırılmış. Bu cami aynı zamanda Dubai’de Müslüman olmayanların ziyaret edebildiği tek camidir.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (8)

İPUCU :
Eski Şehir tarafında gezerken biraz dinlenip soluk alabileceğiniz bir kafe var. Arabian Tea House Cafe. Yeri çok basit. Müzeni çıkış kapısına sırtınızı verin. Sol tarafa doğru 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde şirin bir yer. Özellikle çay çeşitleri ilginizi çekebilir. Ayrıca menülerinde kahvaltı, yöresel tatlar veya sandiviç çeşitleri de var. Adres: Al Fahidi Street Bur Dubai http://arabianteahouse.co

Dubai Marina

Gökdelenelerin en çok olduğu alanlardan birisi burası. Denizin doldurulması ile oluşturulmuş kanallarla çevrili bir yer burası. Daha çok zenginlerin ve yabancıların oturduğu bir bölgeymiş. Metro ile Dubai Marina’ya çok kolay ulaşabilirsiniz. Yemek yiyebileceğiniz yerlerden tutunda etrafını gezebileceğiniz bir çok alan var. Bazı yerlerinde hala inşaat devam ediyor. Fotoğraf için çok renkli bir yer. Özellikle gökdelenlerin suya yansımaları ve akşam ışıklandırması görülmeye değer.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (13)

Palmiye Adaları – Palm Jumeirah

Dubai Marina’dan bir taksi ile Palmiye adalarına gidebilirsiniz. Dubai’de son yıllarda yapılan en popüler yerlerden birisi burası. Denizin üzerine yapılan yapay adalar ve üzerlerindeki yapılaşma dikkat çekici. Bu alan göründüğünden daha büyük bir yer. Yürüyerek gezilecek gibi değil yani Zaten bir çok alan özel site vb olduğu içinde giremiyorsunuz. Bu adanın en ucunda Palm Jumeirah Hoteli ve hemen yanında bir tane eğlence parkı var. Maalesef bu alana vakitten dolayı öğle sıcağında gittiğim için çok keyif alamadım. İnşallah bir dahaki sefere daha çok zaman harcarım bu alanda.

Burj Khalifa

Dünyanın en büyük binası. 830 metre yüksekliğinde ve Dubainin simgelerinden. Dubabi Mall ve Souk Al Bahar ile birlikte büyük bir alanı kaplıyor. Kuleyi ziyaret etmek içinde giriş Duabil Mall içinden. İlk gördüğünüz an itibari ile sizi yüksekliği ile büyüleyen bir yapı. 124. katından tüm Dubaiyi seyredebiliyorsunuz (At The Top) ve bu kata çıkmak sadece 1 dakika sürüyor. Buradan manzarayı görmeden dönmeyin. Uzun kuyruklara takılmamak için biletinizi internetten alın ve biraz daha para verip fasttrack biletlerden alın. Millet girmek için sıra beklerken siz en tepede manzaranın keyfini çıkarın .

Burj Al Arab

Dünyanın belki de en lüks ve 7 yıldızlı oteli. Yapay ada üzerine inşa edilen otelin yelkenliye benzeyen bir şekli var. Otelde konaklama biraz pahalı haliyle  Ama otel içinde verilen 5 çayına veya restorantına yapacağınız bir rezervasyon ile bu oteli de görme şansınız var. Eğer burayı fotoğraflamak isterseniz en iyi açıları Madinat Çarşısından ve Jumeirah halk plajında. Gerçi Plaj tarafında da yapılan inşaattan dolayı biraz keyfiniz kaçabilir ama gün batımında muhakkak burada olun derim.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (9)

Alışveriş Merkezleri

Hem eski hemde yeni şehir tarafında ilginiz çekecek bir çok alışveriş merkezleri var. Tekstilden tutunda teknolojik mağazalara kadar farklı farklı alışveriş merkezleri yapılmış. İnternetten arattığınızda ilginizi çekecek bu alışveriş merkezleri bulabilirsiniz.

Emirates Alışveriş Merkezi – Mall of the Emirates

Duba’nin her yerinde Emirates ilekarşılaşıyorsunuz. Emirates’e özel terminal, özel Emrites binaları ve tabiki alışveriş merkezi. Bu alışveriş merkezine yine metro ile ulaşım çok rahat. Gerçi metrodan inip biraz yürümeniz gerekiyor. İçerisinden bir çok dükkan ve yeme içme alanları var. En büyük ilgi çeken yerlerden biri de kapalı alandaki kayak merkezi olan Ski Dubai. Burası Çölün ortasında kar keyfi yaşamak için birebir.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (10)

Dubai Alışveriş Merlezi – Mall of Dubai

En çok vakit geçireceğiniz yerlerden birisi burası. Özellikle akşam 18:00 den sonra 15-20 dakika da bir su gösterisinin olduğu Dubai Fountain görülmeye değer. Eğer çevredeki restoran veya cafelerden birine rezervasyon yaptırabilirseniz bu görsel şovu tüm yemek boyunca izleme şansınız olabilir. Ayırca Dubai Şelalesi ve Dubai Akvaryumunda gezi listenize ekleyin.

Dubai Mall içinde gezecek yer çok. Arada dinlenmek lazım. Bunun içinde size Cheese Cake Factory’i önerebilirim.

Hemen Dubai Mall Akvaryum’un karşısında bulunuyor ve her ne kadar Cheese Kek’i ile ünlü olsa da diğer yemekleri de çok çok başarılı. Tabi bir de eğer Big Bang Theory’i seyrediyorsanız buranın anlamı daha farklı hale gelebilir sizin için. Bu arada restoranlarda sıra beklemek bile keyifli hale getirilmiş. Rezervasyonunuzu aldıktan sonra size bir tane sıra beklemeniz için cihaz veriyorlar. Sizin sıranız geldiğinde de bu cihaz sinyal vermeye başlıyor. Ve hemen yerinize geçip sipariş vermeye başlıyorsunuz.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (11)

Souk Al Bahar

Dubai Fountain’ın hemen yanıbaşında bir çarşı burası. İçerinde restoranlardan başka otantik Dubai ürünleri alabileceğiniz mağazalar var. Restoran konusunda burada size Al Hallab’ı öneririm. Önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor yalnız. Eğer şansınız varsa terasta yer bulabilirseniz görsel bir şölen eşliğinde yemeğiniz daha keyifli hale gelebilir. Lübnan yemekleri çok başarılı. Ayrıca ücrette Dubai’ye göre ucuz. (Kişi Başı Ortlama 100 TL civarı)

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (12)

Madinat Çarşısı – Souk Madinat Jumeirah

Souk Al Bahar tarzı bir çarşı burası ama biraz daha zenginlere hitap ediyor. Özellikle akşam yemekleri için tercih edilen bir yer. Bir kanal etrafında olduğundan isterseniz kayıklarla tur atabiliyorsunuz çarşının etrafında. Ayrıca Burj Al Arab manzarası da görülmeye değer.

Eğer Dubaide daha fazla zaman geçirecekseniz Çöl Safarilerine de katılabilirsiniz. Farklı şirketlerin turları var. Vakit nedeniyle maalesef Çöldeki bu deneyimi de yaşayamadım ama artık herhangi bir yere gittiğim zaman bir daha aynı şehri görebilmek için kendime bahaneler bırakıyorum. Çöl ziyareti de bunlardan biri.

Herkese iyi gezmeler.

gezgindergi-niyazigenca-coldeki-vaha-dubai (14)

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir