Pazartesi , 22 Nisan 2024

Deniz’in Gezi Günlüğü : TAYLAND

Deniz’in Gezi Günlüğü, alışıldık gezi kitaplarından çok farklı. Çocukların da gezgin olabileceği mesajını veren kitabın fotoğraflarını Coşkun Aral çekti, çizimleri Bülent Çelik yaptı. Serinin ilk bölümü olan Tayland, 13 yaşındaki Deniz’in ağzından okuyucusuyla buluşuyor.

Deniz’in Gezi Günlüğü TAYLAND, Tayland’a gitmeden önce mutlaka okunması gereken bir kitap çünkü sadece çocuklar değil, anne babalar da düşünülerek hazırlandı. Fotoğraflar ve çizimlerle eğlenceli, ülkeye ilişkin verdiği bilgilerle de yönlendirici bir özelliğe sahip.

denizin_gezi_gunlugu (6)

Kitap, Müge Aral’ın kızıyla birlikte çıktığı Tayland seyahatlerinin ardından oluştu. Deniz’in hareketli Bangkok caddelerinden Pattaya’nın sıcak kumlarına, uzun boyunlu kadınların köylerinden, fillerle safariye uzanan gezisinde yaşadıklarını anlattığı Deniz’in Gezi Günlüğü, ülke hakkında önemli ipuçları da veriyor. Seyahate çıkmadan önce yapılması gerekenler dahil, bir ailenin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri bu kitapta bulmak mümkün. Eğlenceli ve sade bir dille kaleme alınan Deniz’in Gezi Günlüğü TAYLAND, yurt dışı gezilerine çocuklarıyla birlikte çıkmaktan çekinen Türk anne babaları için de bir rehber niteliğinde.

denizin_gezi_gunlugu (4)

Her çocuk, kaç yaşında olursa olsun, her seyahate çıkabilir. Bu seyahatler onların beyin gözünü açtığı gibi, hayatlarında da belirleyici olur. Her seyahat, görülen her farklı yer, duyulan her müzik, algılanan her koku, çocuğun dünyasını renklendirir; onun hayal gücünü genişletir ve başka coğrafyalardaki insanları da tanımasını sağlar. Böylece evin penceresinin dışındaki hayatın, oyun oynamak için çıktığı sokaktan ibaret olmadığını anlar.

Deniz’in o çocuksu, sevimli, afacan değerlendirmelerinin bütün çocukların gezi kültürünü olumlu yönde etkileyeceğini ve değiştireceğini düşünüyoruz. Müge Aral kızı Deniz’le farklı ülkelerde gezmeye ve gördüklerini yeni kitaplarda aktarmaya devam edecek.

denizin_gezi_gunlugu (3)

Böyle bir kitap yapma fikri nasıl oluştu?

M.A. : Deniz’le birlikte seyahat ettikçe, yaşadıklarımı, gördüklerimi ve bunları çocuğumla birlikte yaparken bir seyahatin nasıl olduğunu anlatma gereği hissediyordum. Çünkü ülkemizde insanlar çocuklarıyla birlikte seyahat etmekten çekiniyorlar. Onlara bunun mümkün olduğunu göstermek, hem de ne kadar eğlenceli olduğunu anlatmak istedim. Kitaptan önce bir de belgesel hazırladık. Tabii görsel olduğu için, Deniz de o zamanlar 3 yaşında olduğu için hayal ettiğimi tam gerçekleştiremedim. Sonra da bu neden kitap olmasın ki dedim, ve böylece fikir de gelişmiş oldu.

denizin_gezi_gunlugu (2)

Deniz şimdi kaç yaşında, her seyahate götürüyor musunuz?

M.A. : Kızınız kaç ülke gördü? Deniz şimdi 4 yaşında. Henüz Malezya’dan döndük. Ve evet, her seyahate götürüyorum. Yaşından fazla uçuşu ve gördüğü ülke var. Paris, Tayland, Hong Kong, Dubai, Çin, Tibet, Singapur, Malezya’yı gördü. Eksik söylemiş bile olabilirim.

denizin_gezi_gunlugu (1)

Deniz’in Gezi Günlüğü TAYLAND – Bu yazı 2007 yılının Ekim ayında yayınlanan Gezgin Dergisinin 9. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir