Cumartesi , 2 Mart 2024

Felaketlerin ve Sömürgenin Kıskacında

31 Temmuz – 14 Ağustos, İstanbul Sanayi Odası Odakule Sanat Galerisi

On yılı geçkin bir zamandan beri fotoğraf sanatının güçlü anlatımıyla dünya’yı raporlayan usta fotoğrafçı A. Bilal Arslan, sarsıcı fotoğraflarıyla Odakule Sanat Galerisi’nde.

‘Felaketlerin ve Sömürgenin Kıskacında’ sergisinde Bilal Arslan’ın uzak diyarlardan biriktirdiği insan manzaralarıyla karşılaşacaksınız. Sanatçının sergi sunumunda söylediği sözlerle özetlemek gerekirse; “Güneydoğu Asya’nın ada ülkesi Endonezya’da yıllarca sömürge olarak yaşamış halk, özgürlük savaşında kazanan taraf ama doğaya karşı verilen savaşta yenilen olmaya mahkum. Depremler, yanardağ patlamaları, salgın hastalıklar, ada halkının yüzünü güldürmüyor.. Yerkürenin bir başka noktasında bir başka eski sömürge ülkesinde, suya hasret Nijer halkı açlık ve yoksullukla boğuşuyor… Ama, nerede olursa olsun, felaketlerin ve sömürgenin kıskacında, yüzlerde aynı çaresizlik, gözlerde hep aynı hüzün ve biraz da umut..” A. Bilal Arslan’ın objektifi dünyaya karşı duyarlılığınza mutlaka yeni bir bakış katacak.

Felaketlerin ve Sömürgenin Kıskacında  – Bu yazı 2007 yılının Ağustos ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 7. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir