Pazartesi , 22 Nisan 2024

Gezgin Dergisi 103. Sayı ile huzurlarınızda..

Gezgin gölgesi olan insandır.. Gölgesine bir insanın sığınacağı, saklanacağı, barınacağı insandır.. O gezerken bir gölgelik aradığı gibi, gezerken başkasına da gölgelik olur.. Bunun için eşya ve hadiselere farklı bakar, farklı görür.. Bu şuur ve bilinçle yine gezdik, gördük, çektik, yazdık..

Bu sayıda;
Fatih Güldal Afrika’nın yalnız ve garip bırakılmış bölgelerinden birine, Sudan’a gitti.. İnsanlığın dramı diyebileceğimiz Afrika hala kara bir kan biçiminde kanamaya devam ediyor. Tarihçi kimliğini de objektifine yansıtan Fatih Güldal birbirinden özel fotoğrafları ve yazısı ile Gezgin’de..

Sudan
Sudan

Serpil Gül Annapolis dosyası ile çağdaş bir Amerikan mekanına tarihin derinliklerine giderek bakıyor.. Annapolis’in tarihi bağlamında Afrikalıların dramını, tarihini, trajedisini yazmış ve fotoğraflamış.. Kendi deneyimini ve gurbetini bu kente yüzyıllar öncesinden ayak basan bir kahramanın hikayesi ile kesiştirmiş.. Alex Haley’in Kökler dizisini, Martin Luther King’i, Kunta Kinte’yi yeniden hatırlayacak ve insanlık tarihinin en önemli sayfalarından bir kesiti fotoğrafları ve yazısı eşliğinde okuyacaksınız..

Ananapolis
Ananapolis

Ömer Koç İstanbul’un hala ruhunu ve manasını kaybetmeyen sokaklarını, semtlerini, mahallelerini gezmeye ve fotoğraflamaya devam ediyor. Arnavutköy yazısının tamamlayıcısı mahiyetinde diyebileceğimiz Kuzguncuk dosyası ile karşınızda..

Kuzguncuk
Kuzguncuk

Ülkü Özel Akagündüz’ün Kars izlenimlerini, Ani Harabelerini, Kars Kalesini; Hayrettin Oğuz ve Halit Ömer Camcı’nın fotoğrafları eşliğinde okuyacaksınız..

Kars
Kars

Son dönemin en önemli kültür tarihçisi diyebileceğimiz Önder Kaya ise bu sayımızda Birgi’yi anlatıyor.. Tarih mekanla somutlaşır ve anlam bulur.. Mekan da tarihçi ile anlamını tamamlar..

Birgi
Birgi

Portfolyomuz sanatını ve kültürünü kadrajına aktaran önemli bir fotoğraf sanatçısına ait.. Sami Uçan.. Birbirinden güzel fotoğraflar aynı zamanda yalnızlığımızı ve ıssızlığımızı anlatan türden..

Gezginin Gör Dediği bölümümüzde yine dört fotoğrafçımız var.. Nuh Alper İnan, Enver Manço, Emine Toprak ve Asil Kağansoy..

gezgindergi-103-sayi-gezgin-alper-inan(8)
Gezginin Gör Dediği – Nuh Alper İnan

Fotoğrafçının Gör Dediği bölümümüzde bu ayki konuğumuz Levent Bayraktar..

gezgindergi-103-sayi-fotografcinin-gor-dedigi(4)
Fotoğrafçının Gör Dediği – Levent Bayraktar

Hayrettin Oğuz Bir Fotoğrafın Düşündürdüklerinde Kayhan Okyay’ın bir fotoğrafını yorumlamış..

gezgindergi-103-sayi-bir-kare-bir-hikaye(7)
Fotoğrafın Düşündürdükleri – Kayhan Okyay

Mehmet Savaş’ın kitap ve kültür köşesi bu ayki yeniliklerimizden..

Kapak fotoğrafımız Sami Uçan’dan..

Bir sonraki sayımız birbirinden güzel dosyalar ile şimdiden hazır bile..  Gezerken karşılaşalım.. Gezerken görüşmek dileğiyle..

gezgindergi-103-sayi-kapak-fotografi

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir