Salı , 27 Şubat 2024

Gezgin Tatil Önerileri

Yazı: Hakan ŞEN

Türk insanı genel olarak her sey dahil, rahat ve konforlu tatilleri seviyor. Avrupa ve Amerika ise bu tür tatillere doymus durumda. Ecnebi dostlarımız farklı heyecanlar kovalıyor artık. Ekolojik tatil ya da adrenalin tatili diyebilecegim alanlarda farklı tecrübeler ediniyorlar. Bu sayımızda sizin için en farklı, en sıradısı tatil önerilerimizi sıralayacagız. Adet oldugu üzere 10 destinasyonlu bir liste hazırladık. Açıkçası bazıları benim de ilgilimi çekse de bazılarının yanından bile geçmem. Evet 10 farklı alternatif arasında ilk olarak size Mendenhall Buzulunu anlatalım sonrası zaten gelir. Okuyucuma not: Ne isinizi var acayip acayip yerlerde:) Yok buzulmuş, yok köpek balıklarıyla yüzmekmiş. İnsan gibi gidin otelinize yapın güzelce tatilinizi. Az biraz eglenecem diye kafayı gözü yarmanın anlamı yok diye düsünüyorum:)

juneau-mendenhall-buz-magaralari-alaska-usa-gezgindergi
Mendenhall Buzulu

Mendenhall Buzulu: Bu sıradısı tecrübe için Türkiye’den kalkıp Alaska’ya gitmeniz lazım. Eyaletin baskenti Juneau’da bulunan kütle yine baskentin adına tasıyan Juneau Buzul Takımları’nın bir parçası. Bu alanda 40’a yakın devasa kütle mevcut. Buz mavisi (dogal olarak bu renk olması beklenir zaten) ve adeta sonsuzluga uzanan manzarasıyla essiz bir ortamı var. MendenhallInn adında bir otel ile restoran da sizi bekliyor. Ancak yemekleri oldukça kötü. Balayı için unutulmaz ve çılgın bir mekan arayanlar da bu buzulu tercih ediyor. Özellikle buzulda yürümenin keyifl i olduguna inanan bir güruh oldugunu da söylemeliyim:)

rio-da-jenerio-tatil-onerileri-hakan-sen
Rio Da Jeneiro

Ikinci sırada Rio Da Jeneiro var. Bu harika sehrin üstünde planörle manzarayı izlemek sanırım çok zevkli olur. Benim ilgimi ilk olarak Rio 2 çizgi fi lminde çekmisti. Planörle uçulan sahnede gerçekten insanın bir yanı kus gibi özgürce uçmayı istiyor (Kızınız olunca en çok izlediginiz sinema ürünleri çizgi fi lmler oluyor) Açık söyleyeyim uzaktan izleyince oldukça keyifl i görünüyor ama cesaret edebilir miyim ASLA!

Dubai - Fotoğraf : Niyazi Uğur Genca
Dubai – Fotoğraf : Niyazi Uğur Genca

Simdi de Dubai’deyiz. Ülkenin simgesi durumunda ki Burj Al Arab’ın en tepesinde yer alan tenis kortu, aynı zamanda dünyanın en yüksek tenis kortu unvanını da elinde bulunduruyor.( Konumuz bu degil ama bir ülkenin simgesi bir otelse bence o ülkeden çok da gezilecek görülecek yer çıkmaz.) PR malzemesi olan gösteri maçları dısında öyle çok da tenis maçı yapıldıgı yok. Zaten o rüzgarda bırakın tenis oynamayı 10 dakika dursanız zatüre olursunuz. Andre Agassi ve RogerFederer arasındaki dostluk maçı gibi tanıtım maçları dısındadaha ziyade helikopter pisti olarak hizmet veriyor.

Maldivler
Maldivler

Maldivler ile ilk 10 sıralamamızda ilerleme devam edelim. Bundan 3 yıl önce UNESCO’nun Dünya Biyosfer Rezervi ilan ettigi adalar her sene balıklarla yüzmek isteyen turistlerin akınına ugruyor. Devasa Köpek Balıkları ile suyun altında gerçeklesen bu bulusma gereksiz korku isteginin en anlamsız türlerinden biri bana kalırsa. Bu bölgedeki köpek balıkları uysalmıs söylendigine göre…

HuaShan
HuaShan – Shaanxi | Çin

Çin’in kutsal dağları arasında yer alan HuaShan ülkenin Shaanxi bölgesindeki Huayin sehri yakınlarında yer alır. Keskin uçurumları ve yüksekligi ile oldukça heybetli aynı zamanda ölümcül tatil destinasyonları arasında gösterilir. 5 tepesinden doguda bulunan en iyi gündogumu izlenen ve Güney Tepe en yüksek irtifa gibi ünvanlara sahiptir. Gereksiz korkularınızı su yüzüne çıkarmak istiyorsanız ideal bir yer. Keskin uçurumlar ve yüksek irtifalar insanı düsününce bile ürkütüyor.

lapland-bolgesi-norvec-tatil-onerileri
Lapland Bölgesi , Norveç – Finlandiya – İsveç

Lapland Bölgesi üç ülke tarafından paylasılmıs. Norveç, Finlandiya ve Isveç’in ortasında kalıyor. Her yer uçsuz bucaksız beyazlık. Husky cinsi köpeklerin çektigi kızaklar da yolculuk basınıza bir kaza gelmedigi müddetçe zevkli olabilir… Ancak ay ne kadar sevimli seveyim sunları diyemeyeceginiz kadar agrasif bu köpekler ona göre… Noel Baba’nın meshur geyikleri, Eskimo evlerinde konaklama fırsatına sahip olacagınız Lapland’da efsane kuzey ısıklarını izlemek hayatınız boyunca unutamayacagınız bir deneyim olacak. Somon balıgı ve geyik etini mutlaka denemelisiniz. Lapland fi lmlerden tanıdık bir çok kıs atraksiyonuna soyunabileceginiz ender yerler arasında.

interlaken-isvicre-alpler-tatil-onerileri
Interlaken – Isviçre

Interlaken – Isviçre Alpler’inde moda olan bir aktivite gökyüzü dalısına baskentlik ediyor. Yer çkılma korkusu yasarken sahane bir manzara seyredebiliyormussunuz. Bern’deki büyüleyici macera sehri size karlı daglar ve mavi göller arasında mavi sonsuzlukta süzülme fırsatı veriyor. Adrenalinin zirveye vurdugu anlarda büyük buzullar, derin vadiler arasındayüzlerce akarsu ve selale size eslik ediyor.

pacaya-volkani-guatemala
Pacaya Volkanı – Guatemala

Guatemala’da bulunan Pacaya Volkanı 20,000 senenin ardından 1965 yılında tekrar aktif hale geldi. Uzunlugu 2,552 metre olan Pacaya zaman zaman püskürttügü küllerle çevresinde hava ulasımını engellemekte. Ve sıra dısı manzarası ile turistleri kendisine çekmekte.

Mount-Kilimanjaro-tatil-onerileri
Kilimanjaro – Dağı

Unesco’nun Dünya Doğal Mirası listesine aldığı Kilimanjaro size tek bir yolculukta 4 mevsimi yasatabilecek bir destinasyon. Tanzanya’da bulunan dag essiz bir manzaraya sahip. Isviçre’de bir geçis noktası olan Leukerbard 4. yüzyıldan beri yerlesim merkezi. Dagların arasında kalmıs sevimli beldeye aynı isimli dagdan bakmak oldukça keyifli.

Turizm emek ister…

Turizmi gelistirmek ya da payını korumak için mutlaka yeni projeler yapılmalı ve sehrin turist sirkülasyonu korunmalı. Londra bu konuda her gün yeni bir hamle yapıyor. Ingiltere’den bulunan Covent Garden semti bugünlerde oldukça meshur. Londra’nın turistleri en çok çeken alanlarından biri olan Covent Garden’da havada duran bina görenler hayrete düsürüyor. Özel boyama ve mimari teknikleriyle göz yanılması saglayan yapı Londra’nın önünde en çok fotograf çekilen mekanları arasında girdi bile. Alex Chinneck imzalı çalısmada kolonları kesilmis ya da yıkılmıs gibi görünen 12 metre yükseligindeki bina sizi hayrete düsürüyor. Öyle rastgele de yapılmamıs bu çalısma. Tamamen bilinçli ve turizme hizmet etmesi için çaba sarfedilmis. Bina, Covent Garden’ın kent mimarisini bozmadan, alanda bulunan bir baska yapı örnek alınarak yapılmıs. Bir çok turizm dergisi ve site bu enteresan yapıyı simdiden Londra’da görülmesi gereken yerler listesine almıs durumda. Yapı insa etmenin oldukça kolay oldugu günümüz teknolojisinde yerel yönetimlere düsen sanırım hem kent yasamına uygun binalar hem de turizme hizmet edecek yapılar yapmak.

Gezgin Tatil Önerileri – Bu yazı 2015 yılının Haziran ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 100. sayısından alınmıştır.

Yazar : HAKAN ŞEN

Şen Gezginin Günlüğü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir