Perşembe , 30 Kasım 2023

Gezgin’in Gör Dediği : AFGANİSTAN

Afganistan’ı ilk defa Uçurtma Avcısı kitabı ile tanıma fırsatı bulmuştum. Halit Huseyni’nin Emir’in gözünden anlattığı hikaye beni zaman zaman duygulandırmış ve heyecanlandırmıştı. İlk ziyaretim ise bir yardım kuruluşu ile oldu. Kurban bayramını Afganistan’ın başkenti Kabil’de geçirmiştim. Bir fotoğrafçı için her bir yanı görsellikle dolu bu şehirde her anı fotoğraflamak istiyordum. Beraber yolculuk yaptığımız arkadaşlar bu heyecanıma şaşırıyorlardı. Çünkü uzun yıllardır burada olmaları ortamları ve yaşananları sıradanlaştırmıştı. Ben ise arabanın penceresinden bile fotoğraf çekmek için çaba gösteriyordum. Bu fotoğrafı Kabil’den Mezarı-ı Şerif e yolculuğum sırasında çektim.

Yazar ve Fotoğraf : Kürşat Bayhan

Tek başıma yaptığım yolculukta peştunca dur ve devam et kelimelerini öğrenmiştim. Bir manzara ile karşılaştığımda şöföre dur diyordum işim bitince de devam et. Sovyetlerin inşa ettiği dünyanın en uzun geçitlerinden birisi olarak kabul edilen Saleng geçitinden aşağıya doğru indiğimizde kerpiç evlerinden çıkmakta olan iki burkalı Afgan kadını dikkatimi çekti. Taksiciye dur dememle frene basması bir oldu. Bu dur devam etler onu oldukça sıkmıştı çünkü dört saatte alacağımız yolu altı saatte almıştık. Bana bakıp onlar buradan geçmez der gibi bir tavırla gülümsedi. Ben ise beklemenin ve ısrarcı olmanın fotoğraf çekerken önemli olduğunu daha önceki deneyimlerinden bildiğim için beklemeyi tercih ettim. Kısa bir süre sonra burkalı Afgan kadınlar tam önümden güneşin bütün ışıltılarını üzerlerinde taşıyarak süzüldüler. Ben ise fotoğrafı çekmenin keyfini yaşıyordum.

Gezgin’in Gör Dediği : AFGANİSTAN – Bu yazı 2015 yılının Haziran ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 100. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir