Çarşamba , 6 Aralık 2023

Gezgin’in Gör Dediği / AFRİKA

Kara kıta insanı kendine aşık eder. Afrika’ya bir kere ayak bastıysanız, anlaşılmaz ve anlatılmaz bir şekilde tekrar tekrar gitmek istersiniz. Çoğu zaman neden gitmek istediğinizi anlatmak da kolay olmaz. Kendi koşullarınızla kıyasladığınızda rahatı bırakıp gittiğiniz kıtadır orası. Ama huzur ve mutluluğun rahat yaşamakla ilişkili olmadığını bilenler, duygularını anlatamasalar da soluğu yine Afrika’da alırlar. Sımsıcak insanların, imkansızlıklara rağmen mutluluğun, sorgusuz sualsiz kabul edişin yeridir Afrika…Ellerinde olmasa da paylaşmak isterler ve sizin sunduklarınızı da başı önünde mütebessim bir yüzle kabul ederler. Halleriyle kendinizi, hayatınızı, bakış açınızı sorgulamanıza sebep olurlar.

Yazar ve Fotoğraf : SEVDE SEVAN USAK

Bu gördüğünüz fotoğraf İHH’nın yardım projeleri kapsamında yaptığım yolculuklardan birinde çekildi. Birkaç yıldır İHH ile birlikte farklı projelerde fotoğraf çekmek için yolculuk yapıyorum. Kurban Yardımları kapsamında Etiyopya’ya yaptığımız bir yolculuktu bu… Kurban üst başlığı ile sınırlı kalmayacak birçok güzelliğe şahit olduğum bir yolculuk. Bu küçük hanım da yenilenen evlerini görmek için gittiğimiz yetim bir ailenin çocuğuydu. Ben fotoğraf çekerken biraz meraklı, biraz heyecanlı, biraz da utangaç yaklaştı yanıma. Konuşamasak da bakıştık, gülümsedik sonra da fotoğraflar çekildi. Kendisi kadar meraklı diğer çocuklar da kenardan, kıyıdan bizi izledi. Sonra onları da fotoğrafladım tabii. Çocukları mahsun bırakmayalım…

Afrikada- Çocuk Olmak
Afrika

Çocukları güldürebilmek ve çocuklarla birlikte gülebilmek dünyadaki en büyük nimetlerden biri olsa gerek. Benim için buna şahitlik eden bir fotoğrafı Gezgin’de paylaşabilmek de büyük mutluluk.

100. sayısıyla karşısınıza gelen bu güzel dergi sadece bir gezi dergisi değil. Metin yazarından fotoğrafçısına, editöründen yayın yönetmenine kadar yüreğiyle çalışan, yüreğinde hissettiklerini size ulaştırmaya çalışanların dergisi. Özelde derginin yayın yönetmeni Halit Ömer Camcı’ya ve ekipteki tanıdığım ve tanımadığım tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kalplerini bizlere açtıkları için.

Nice 100’lü sayılarda tekrar buluşmak üzere…

Gezgin’in Gör Dediği / AFRİKA – Bu yazı 2015 yılının Haziran ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 100. sayısından alınmıştır.

Yazar : Sevde Sevan Usak

Kağıt Gemi Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir