Salı , 27 Şubat 2024

Gezgin’in Gör Dediği / ÇOBAN TEYZE

2011 yazı. Benim hikayelerim dönüp dolaşıp yayla yollarını buluyor.. Bu fotoğrafta bir yayla hikayesi..

Yazı ve Fotoğraf : ASİYE YILMAZ

Öncelikle hayatımızı değiştirecek hayatımıza yön verecek adımlarla nerede karşılaşacağımız hiç belli olmuyor. 2011 Haziran’da bir heves başladığım fotoğraf kursunun bugün bana yeni bir yol, yeni bir aile kazandıracağını hiç düşünmemiştim. Günümüzde sayısız fotoğraf kursundan fotoğrafa dair binlerce kelime, lakırdı duyup öğrenebiliriz. Fakat ya sonrası.. Benim Halit abiyle ilk tanışmama vesile olan fotoğraf kursunda ondan öğrendiğim beni etkileyen en önemli şey fotoğrafın bol bol çekmekle öğrenildiğiydi. Korkmadan, deneyerek, severek ve denklanşöre çok çok basarak.

İşte bu karede şu an adını bile zor hatırladığım yarı amatör bir makineyle hangi diyafram, hangi enstantene, hangi iso değerinde olduğu bilinmeden çok amatör bir ruhla ama o anı ölümsüzleştirmem gerektiğini hissettiğim bir anda çekildi. Bütün yaz elimde bir fotoğraf makinesi sağda solda ne görürsem çiçek, böcek, çocuk, yaşlı her şeyi fotoğraflıyorum. İnsanların (ailem de dahil) bana anlam veremediği bakışlarından belli. Yine öyle bir gün tüm aile bir arabanın içindeyiz. Uzakta leke şeklinde beyazlıkları anlamaya çalışıyorum. Yaklaştıkça koyun sürüsü ve çoban teyze netleşiyor. O an arabayı durdurtup teyze fark etmeden uzaktan zoom ayarıyla çektiğim bu kare.. Sonrasında teyzenin fark ediş anı ve Karadeniz kadınının hırçın bakışları ve benim arabaya kaçışım. Hepsi saniyeler içinde olup bitiyor.

coban-teyze
Çoban Teyze

Bu karenin yeri bende her zaman ayrıdır. Fotoğrafa devam etme sebebimdir.Tatil dönüşü bu fotoğrafa dair Halit abiden duyduğum beni yüreklendirici güzel sözler, bu karenin Dergah dergisinde yayınlanması.. İsteyince, gerçekten sevince Allah bazı kapıları bize açıyor. İşte bana yepyeni kapıların açılmasına vesile olan bu fotoğraf..

Gezgin’in Gör Dediği : ÇOBAN TEYZE – Bu yazı 2015 yılının Haziran ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 100. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir