Perşembe , 30 Kasım 2023

Gezgin’in Gör Dediği / Kontrast

Yazı ve Fotoğraf : MUSTAFA SÜĞLÜN

Zıtlık anlamına gelen kontrast fotoğrafçının olmazsa olmazı. Aslında bir yerde hayatın anlamı. Soğuk olmazsa sıcağın kıymetini anlayamazdık. Karanlık olmazsa aydınlığın kıymetini de. Çirkinler olmasa nasıl bilecektik güzelliğin seviyesini. En çirkine kalbimizi bağlayıverir arkasından koşar çöllere düşerdik aşkından.

Ben anlamıyorum bu rutin kalabalığı. Bir başını kaldırıp bakmazlar etrafta ne oluyor, ne bitiyor diye. Kimse bilmez bugün hava bulutlu mu? Gökyüzü mavi mi? Ya da yolda etrafında olup bitene başını kaldırıp bakmaz. Yaşadığı dünyadan haberi olmayan insan yaşamış mı oluyor şimdi? Peh!

Bence devletimiz tablet bilgisayarlardan önce fotoğraf makinası dağıtsın insanlara. İnsanların dikkati böylece yaşadığı dünyaya yönelsin. Hatta fotoğraf çekmek mecbur olsun. İnsanlar etrafında olup bitenin farkına varsın. Duvarın köşesine sinmiş fakiri görsün mesela, onun yanından umarsızca geçen takım elbiseliyi de görsün. İkisini aynı karede fotoğraflasın. Yaşlıyı da görsün, çocuğu da aralarındaki farkı görsün de düşünsün biraz. Belki yaşlı olanın elinden tutar da yolun karşısına geçiriverir. Viraneleri de görsün gökdelenleri de. Herşeyi doldursun fotoğraf makinasına, gerçek dünyayı doldursun. Akıp giden zamana inat zamanı dondursun, durdursun.

Fotoğraf sanattır ve sanat medeniyettir. Sanat insanları medenileştirir. Ne kadar da ihtiyacımız var medeniyete..

Fotoğraf merakım olmasa kimse beni götüremez şehrin arka sokaklarına. Merak da etmem orada ne var ne yok diye. Dünyadan haberim olmaz. Dubai’yi gezer gelirim. Gökdelenler arasında iki tur attıktan sonra orası Ortadoğu’nun Paris’i derim. Tabiri caizse binanın üst katlarını gezer, alt katları, zemini görmezden gelir sonra binayı gezdim derim. Binanın temelini oluşturan zemin katı görmeden olur mu?

Buyrun gerçek Dubai’nin fotoğrafını. Bu koca gökdelenleri bina eden işçileri de görün, baronları taşıyan taksicilleri de. Binaları temizleyen temizlikçileri de görün. Memleketlerinden kalkıp binlerce kilometre uzaklarda küçük bir evde balık istifi kalarak ışıl ışıl gökdelenleri hayatta tutan insanları görün. Bu güzellikleri bina eden onlar. Fakirlikleri ile zenginlere değer katan yine onlar. Buyrun size gerçeklerle dolu zemin kat, arka sokaklar, perde arkası. Ayaklarımızın yere bastığı nokta burası.

GEZGİN’İN GÖR DEDİĞİ : Kontrast – Bu yazı 2015 yılının Haziran ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 100. sayısından alınmıştır.

Yazar : MUSTAFA SÜĞLÜN

Küçük yaşlarda fotoğrafçı çıraklığıyla başlayan fotoğraf merakı, zamanla vazgeçilmez bir tutku halini aldı. Hayatın güzelliklerini ve detaylarını fotoğraflar ile keşfetti. Mustafa SÜĞLÜN, yaşamı daha keyifli, hayatın içindeki güzellikleri daha farkedilir kılan bu hobiyi herkesle paylaşmaktan yana...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir