Pazar , 24 Eylül 2023

Gezi Yazarlığı ve Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi Hindistan’da!

2015’in Ocak ayından itibaren Gezi Yazarı ve Fotoğraf Sanatçısı Özcan Yurdalan önderliğinde yepyeni bir yurt dışı konsept tur ile Türkiye’de bir ilke imza atacak olan Gazella Turizm, 13-21 Mart 2015 tarihleri arasında gezginlerle birlikte Hindistan’da. Gezi Yazarlığı ve Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi kapsamında düzenlenen tur, Delhi, Jaipur, Agra ve Varanasi gibi Hindistan’ın en gizemli bölgelerini keşfediyor.

Sokağın ritmini ve renklerini fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirmek ve seyahat deneyimlerini kaleme alarak unutulmaz anlarını daha fazla kişiyle paylaşmak isteyen gezginler için düzenlenen Gezi Yazarlığı ve Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi, bu kez gezgin ruhları farklı dinlerin, farklı dillerin, farklı kültürlerin ve farklı kimliklerin bir arada ahenkle yaşadığı Hindistan’a götürüyor. 13-21 Mart 2015 tarihleri arasında Gezi Yazarı ve Fotoğraf Sanatçısı Özcan Yurdalan önderliğinde gerçekleştirilecek olan tur, gezginlerin kalemini ve objektifini güçlendirmeyi hedefliyor.

Hindistan Altın Üçgen

Gezi Yazarı ve Fotoğraf Sanatçısı Özcan Yurdalan, rehberliğini yapacağı Hindistan’ı, Namaste-Hindistan Yolculuğu kitabında şöyle tanımlıyor: “Bilen bilir, eğer Hindistan’a bir kez ğitmişseniz, ama gerçekten gitmiş, hakikaten orada olmuşsanız kanınıza ğirer, kendi dünyanıza döndükten sonra bile sizi çeker, bir daha mutlaka gidersiniz. Hiç direnmeyin. (…) Mümkünse erken bir sabah vakti, kapıdan çıkar çıkmaz, her zamanki yolunuzun tersine yönelin. Aklınızı bırakın bir tarafa, ayaklarınız nereye gideceğini bilir. Belki bir akşamüstü Hindistan’da bulursunuz kendinizi.”

gezgindergi-haberler-gezi-yazarligi-fotografcilik (1)

Pusula nereyi gösteriyor?

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Red Fort, Mahatma Ghandi’nin anısına yapılmış Raj Ghat, Hindistan’ın en büyüğü Cuma Camisi ve Chandni Chowk isimli yerel market ile Eski Delhi’yi keşfeden gezginlerin bir sonraki rotası, yine UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Qutb Minar olacak. Bir başka Dünya Mirası Humayun’un Mezarı ve şehrin simgelerinden India Gate (Hint Kapısı) ise, Delhi’deki son durak olacak.

Rajasthan’ın başkenti “Pembe Şehir” Jaipur da, bölgenin tarihine ışık tutan kültürel ve tarihi miraslarının yanı sıra, Jantar Mantar Astronomik Gözlemevi’yle gezginleri büyüleyecek. Maota Gölü kıyısındaki ihtişamlı Amber Kalesi, Ram Niwas Bahçeleri’nin gizemi ve yerel bir Hint restoranındaki geleneksel öğle yemeği gezginleri Agra’ya hazırlayacak.

Terkedilmiş çöl şehir Fatehpur Sikri’den Dünyanın Yedi Harikasından biri olan ve aşk uğruna yapılmış en büyüleyici yapıtlardan biri olan Tac Mahal’e uzanan Agra turu ise, gün doğuşu ve gün batımında sunduğu muhteşem manzaralar ile fotoğraf tutkunlarına ilham verecek. Aarti seremonisi ile başlayan Varanasi turu da, Ganj Nehri’nin kutsallığında gün doğumu sırasında gerçekleşen Hinduların geleneksel ayinleri ile son bulacak.

Gün sonunda çekilen fotoğrafların ve tur notlarının katılımcılarla birlikte değerlendirildiği atölyelerden oluşan tur, malzeme kültürü, yazma ve fotoğraf çekme tekniklerini de içeriyor. “Sakin Seyahat” tarzının sağladığı olanakları değerlendirecek, izlenimlerini derinleştirme fırsatı bulacak olan katılımcılar, aynı zamanda Özcan Yurdalan’ın paylaşacağı sadeleştirilmiş yazma yöntemleriyle ve yaratıcı ifade teknikleriyle tanışacak. Seyahati kültürel bir faaliyet olarak değerlendirenlerin katılacağı Gezi Yazarlığı ve Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi, aynı zamanda her katılımcının kendi yolculuğunu yapabilmesine imkân sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Altın Üçgen turunun fiyatı, tüm ekstra turlar ve kişiye özel havalimanı-ev transferleri dâhil 1.990 avro.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir