Salı , 5 Aralık 2023

Giriş Seviyesinin Yeni Gözdesi: Nikon D3100

Nikon’un Full HD video kayıt özelliğine sahip ilk giriş seviyesi dijital SLR modeli olan D3100, bu ayki inceleme konuklarımızdan biri oluyor. Dijital SLR yani objektifi değiştirilebilir fotoğraf makineleri pazarında rekabet iyiden iyiye arttı. Özellikle gelişmiş cihazların bu alana yoğunlaşması, mirrorless yani aynasız olarak tabir edilen cihazların bu kategoriyi ciddi ciddi tehdit etmeleriyle birlikmte rekabet herkes için zor bir noktaya geldi. Üreticiler de her geçen gün yeni özellik ve fonksiyonlarla bu alandaki varlıklarını güçlendirmeye çalışıyorlar.

Nikon da bu üreticilerden birisi. Son yıllarda özellikle giriş seviyesi cihazlara yönelen marka, bu alandaki potansiyeli iyi değerlendiriyor. Firmanın ilk Full HD video çeken giriş seviyesi dijital SLR modeli olan D3100’de bu stratejinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Bir önceki versiyon olan D3000’in geliştirilmiş modeli olan D3100’ün en önemli farklı video (hem de Full HD) çekebilmesi. D3100’ün özelliklerine baktığımızda bir üst model gibi görünen D5000’e göre bazı eksikliklerinin de olduğu görülüyor. Ancak genel olarak D3100 daha yeni ve daha gelişmiş bir model.

Klasik Nikon gövdesi Mühendislik merkezli bir firma olan Nikon’un gövdeleri genelde birbirine benzer ki D3100 için de aynı şeyi söylemek mümkün. Alışageldik bir gövde, önceki modellerle benzer konumlandırılmış tuşlar ve benzerleri size Nikon vurgusunu unutturmuyor. Eğer daha önce Nikon kullandıysanız D3100’e hızlı bir adaptasyon yaşayacağınız bir gerçek. Öte yandan ilerleyen satırlarda değineceğim iri çekim modu tuşu pek alıştığımız bir komponent değil. Ama bu kadar büyük olmasının amatör kullanım için faydalı bir özellik olduğunu belirteyim.

gezgindergi-inceleme-nikon-d3100 (3)

Kolaylaştırılmış kullanım Bu segmanttaki kulanıcıların en önemli beklentilerinden biri olan kolay kullanım D3100’ün ana üretim mantığını oluşturmuş: Buyük bir çekim modu butonu (ki bugüne kadar bu kadar büyük buton görmedim), Kılavuz Modu ve diğer fonksiyonlar özellikle amatör kullanıcılar için tasarlandığını izlenimini uyandırıyor. Ayrıca çekim modu düğmesine entegre edilen seri çekim, zamanlayıcı gibi fonksiyonları içeren mekanizma da akıllıca olmuş. Gereksiz tuş kalabalığının önüne geçilmiş ve aynı zamanda her işi menüden yapma zahmetinden de kurtuluyorsunuz.

Yeni nesil Live View düğmesi Nikon, D3100 ile birlikte yeni nesil Live View (Canlı Görüntü) düğmesi geliştirmiş. Ortasında video kayıt tuşu bulunan bu düğmeyi bir kez kaydırınca Live View modu etkinleşiyor. İkinciye kez kaydırdığınızda ise bu moddan çıkıyorsunuz. İşlevsel olmuş. Ayrıca video kaydı için özel bir tuş olması bence akıllıca bir seçim. Son dönemde birçok üretici fotoğraf makinelerine ayrı bir video kayıt tuşu koyuyor. Kullanımı kolaylaştıran güzel bir fonksiyon.

gezgindergi-inceleme-nikon-d3100 (1)

Gelişmiş özellikler CMOS bir sensör kullanan ve 1.5X fokal çarpana sahip olan D3100’de çözünürlük 14.2 Megapiksel. Yeni nesil EXPEED2 imaj sensörü kullanan cihazda fotoğraf kalitesi çok başarılı. LCD ekran 3 inç ve piksel yoğunluğu ise 230 bin. ISO ise 100-3200 aralığında değişiyor ki Hi modları ile bu değeri 12800’e kadar çıkarabiliyorsunuz. Elbette çok yüksek değerlerde sonuçlar pek parlak değil ama yine de günü kurtardığını ve CCD sensör kullanan cihazlara göre çok başarılı alabildiğinizi belirteyim.

Dahili düzenleme özellikleri Hedef kitlesini iyi belirleyen Nikon, cihaza bu serinin önceki modellerinde olduğu gibi bir dizi düzenleme fonksiyonu eklemiş. Bunların büyük bir çoğunluğunu çekim sonrasında uyguluyorsunuz. Ancak D-Lighting adını verdiği ve karanlık noktaların aydınlatılması özelliğini ise çekim sırasında da uygulamanız mümkün. Bu zaman zaman profesyonelerin hoşlanmayacağı manipülasyona açık sonuçlar meydana getirse de amatör kullanım için faydalı bir fonksiyon.

gezgindergi-inceleme-nikon-d3100 (2)

DOF ve Flaş gücünü artırma yok Giriş seviyesi bir model olan D3100’de (önceki cihazlarda olduğu gibi) Alan derinliği kontrol tuşu (DOF) ve Flaş gücünü artırıp azaltabileceğiniz bir seçenek bulunmuyor. Elbette kablosuz flaş tetikleme ve benzeri orta/üst seviye fonksiyonlar da mevcut değil. Öte yandan cihaz sadece belli objektif serileri ile tam anlamıyla çalışabiliyor. Hedef kitlesi açısından baktığımızda bu eksikliklerin göz ardı edilebileceğini söyleyebilirim. Zaten bunları isteyenlerin D90 ve D7000 gibi modellere yönelmeleri gerekiyor.

Kit objektif başarılı Kit olarak beraberinde verilen Nikon AF-S Nikkor 18-55 f3.5-5.6 G objektifte VR adı verilen titreşim engelleme özelliği bulunuyor. Bu fotoğraf çekimlerine yardımcı olduğu gibi video modunda da işe yarıyor ve titremelerin önüne (bir noktaya kadar) geçebiliyor. Objektif amatör kullanım için yeterli olsa da elbette profesyonel amaçlar için daha farklı objektiflere yönelmek gerekiyor.

Full HD video D3100, 1080p adı verilen 1920×1080 piksel saniyede 24 kare video kayıt yapabiliyor. Görüntü kalitesinin çok iyi ve yüksek çözünürlüğün hakkını sonuna kadar veriyor. Video modunda kayıt sırasında otomatik netlik yapabilen üründe bu fonksiyon pek başarılı değil. Birincisi otomatik netlik pek hızlı çalışmıyor. Çoğu zaman netlik yapana kadar epey zorlanıyor cihaz. İkincisi ise (birçok üründe olduğu gibi) netlik motorunun sesi videoda duyuluyor. Bütünleşik mikrofon girişi olmadığından bu sesten kurtulmak da mümkün değil.

Sonsöz Nikon’un yeni giriş seviyesi modeli D3100, fotoğrafa yeni başlayan ve kendini geliştirmek isteyen amatör kullanıcılara hitap eden güzel bir fotoğraf makinesi. Kolay kullanımı, gelişmiş fonksiyonları ve diğer özellikleri ile benden olumlu puanlar alan cihazın en önemli sorunlarından biri video modunda yavaş kalan otomatik netlik. Bu benim için pek sorun değil derseniz kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir model olduğunu belirtelim.

Nikon D3100

 • 2 Megapiksel çözünürlük
 • CMOS sensör
 • 3 inç 230 bin piksel LCD ekran
 • Full HD video kayıt
 • 11 noktalı otomatik netleme
 • ISO 100-3200 aralığı (12800’e çıkartabilme)
 • Yüz tanıma özelliği
 • Saniyede 3 kare seri çekim hızı
 • Dahili düzenleme özellikleri
 • Kılavuz Modu
 • Kolay kullanım özellikleri
 • KDV Dahil 1600 TL

Beğendim

 • Full HD video
 • Kılavuz Modu
 • Kolaylaştırılmış kullanım özellikleri
 • Fotoğraf ve video kalitesi

Beğenmedim

 • Video modunda otomatik netlik çok iyi çalışmıyor

NIKON D3100 ÖRNEK FOTOĞRAFLARI

gezgindergi-inceleme-nikon-d3100

 

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir