Pazartesi , 22 Nisan 2024

İnekler şehre indi

Yazı: Zeynep Azize Su

Birçoğumuz sokakta durup dururken, bir alışveriş mağazasının vitrinlerine bakarken, bir okul bahçesinde (ve daha birçok yerde) ilginç biçimlerde tasarlanmış inek heykelleri ile karşılaşmışızdır. Nedir bu inekler, kimdirler, dertleri-demek istedikleri hakkında bu sakin duruşları ne anlam ifade eder. Hiç merak ettiniz mi?

gezgindergi_kultur_inekler_sehre_indi (3)

1999 yılında İsviçreli bir vitrin tasarımcısı olan Walter Knapp tarafından ortaya atılan Cow Parade projesi başlangıcından bu güne; Şikago (1999), New York (2000), Londra (2002), Tokyo, Brüksel, Dublin (2003), Manchester ve Stockholm (2004) dahil olmak üzere dünya çapında 35’den fazla şehirde düzenlendi. 2007 yılında İstanbul’u ziyaret eden proje ülkemizin birçok alanda ürün vermiş sanatçılarının katılımıyla gerçekleşti (ve gerçekleşmeye devam ediyor.) Projenin üreticileri ‘neden inek?’ sorusuna şu cevabı veriyorlar: İnek bütün dünyada sevilen bir hayvandır ve sanatın bütün formları için büyük bir tuval oluşturur. İnek dünya üzerindeki pek çok farklı insana ve kültüre çok şey ifade etmektedir – ancak her zaman şefkat sevgi ve saygı ile birlikte düşünülmektedir. İneklerle ilgili büyülü bir şey vardır ve o büyü yüzümüze bir gülümseme olarak yansır.

gezgindergi_kultur_inekler_sehre_indi (2)

Bu şehre inen inekler, bu şehir inekleri söylemek istediklerini anlasak yada anlamasak da bizi gülümsetme becerilerine sahipler.

gezgindergi_kultur_inekler_sehre_indi (1)

İnekler şehre indi – Bu yazı 2007 yılının Ekim ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 9. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir