Salı , 27 Şubat 2024

Kasım’da Nereye Gidilir

Yazı ve Fotoğraflar: Hakan Özhan

Roma

Roma’yı bir paragrafta anlatmak mümkün mü? Tarihin gördüğü en uzun ömürlü imparatorluğun ismiyle anılan kent. Grek-Latin medeniyetinin sembolü. Gururlu geçmiş, yılda da 50 milyon ziyaretçi… Biraz da bu yüzden Roma sonbaharda gezilmeli. İstanbul gibi düşünün, zaten O da Doğu Roma’nın başkenti değil miydi? Roma da muhteşem olan sadece mazi değil, bugün de bohemi, zenginliği, sanatı, zevki sarmalıyor kollarında. Öyle üç günde gezilecek bir kent de değil. İster ki ziyaretçisi sokaklarında kaybolsun, bir pizzeria da soluklandığında hem karnı hem gönlü doysun. İster ki gece gündüz yaşansın hayat. Bu yüzden yürüyerek gezilmelidir Roma hiçbir güzelliği atlamamak için. İşte günün 24 saati ortamdan ilham almaya çalışanların doldurup boşalttığı İspanyol merdivenleri. Novano meydanı… Trevi çeşmesi… Sonbahar Roma’nın büyüsünü yaşamak için en uygun zaman.

gezgindergi-nereye-gidilir-roma (2)gezgindergi-nereye-gidilir-roma (4)gezgindergi-nereye-gidilir-roma (3)gezgindergi-nereye-gidilir-roma (1)

Dokurcun Vadisi

Dokurcun Vadisinden kastım haritalarda Sakarya’nn Akyazı ilçesinden Abant Gölüne uzanan ve Mudurnu Çayı’nın yatağını oluşturan vadi. Bölge günübirlik ya da haftasonu gezisi ile keşfedilebilecek ölçekte olmasına rağmen, yaylaları, gölleri, ormanları ve akarsuları ile gezgine apayrı bir dünya sunması ve bağrında Sülüklü Göl, Kara Murat Gölü, Abant Gölü, Kuzuluk Kaplıcaları, tarihi Mudurnu evleri gibi birbirinden farklı doğal ve kültürel güzellikleri barındırmasıyla çok cazip. Geniş yapraklı ormanların sonbaharda büründüğü renk cümbüşü ise kelimelerle tarif edilemez. Ankara ve İstanbul’un tam ortasında yer alan bu vadiyi henüz keşfetmediyseniz hiç beklemeyin. Şimdiye dek ne çok şeyi kaçırdığınızı görüp hayıflanacaksınız.

gezgindergi-nereye-gidilir-dokurcun-vadisi (3)gezgindergi-nereye-gidilir-dokurcun-vadisi (1)gezgindergi-nereye-gidilir-dokurcun-vadisi (6)gezgindergi-nereye-gidilir-dokurcun-vadisi (5)gezgindergi-nereye-gidilir-dokurcun-vadisi (4)gezgindergi-nereye-gidilir-dokurcun-vadisi (2)

Doğanbey Karine

Büyük Menderesin Ege’ye kavuştuğu havzanın kuzey ucunda yer alan Doğanbey eski bir Rum köyü. Buradan ilerisi yaban hayatı ile meşhur Dilek yarımadası Milli parkı. Köy tipik Ege mimarisini yansıtan kagir evleri, güneşin eksik olmadığı rengarenk kapı ve pencereleri , taş kaplı yolları ile Milli Park ziyaretçilerinin soluklandıkları güzel bir köşe. Bir kaç kilometre aşağıda yer alan çiftlikler sayesinde yaz kış balık eksik olmuyor. Karine iskelesinde yer alan lokantalar çeşit çeşit ve çok lezzetli ürünlerle hizmet veriyor. İster kuzeyden Miili park için gelmiş olun, ister güneyden Priene sarı tabelasının peşine düşmüş olun Doğanbey’de soluklanmayı ve muhteşem gün batımını seyretmeyi ihmal etmeyin.

gezgindergi-nereye-gidilir-doganbey-karine (3)gezgindergi-nereye-gidilir-doganbey-karine (2)gezgindergi-nereye-gidilir-doganbey-karine (1)gezgindergi-nereye-gidilir-doganbey-karine (5)gezgindergi-nereye-gidilir-doganbey-karine (4)

Kasım’da Nereye Gidilir – Bu yazı 2007 yılının Kasım ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 10. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir