Salı , 5 Aralık 2023

Keşfedilmeyi Bekleyen Ülke: Suudi Arabistan

Yazı: Esra Demir Fotoğraflar: Suudi Arabistan Kültür Ateşeliği Arşivi & Ahmet Bilal Arslan

Arap Yarımadasının en büyük, Ortadoğu’nun en etkin ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan kutsal Mekke ve Medine şehirlerinin yanı sıra sahip olduğu şehirler ve doğal güzellikler ile çöl ve petrolden çok daha fazlasıyla anılmayı hak ettiğini ispatlıyor. Suudi Arabistan geçtiğimiz ay Hicri Yıl hesaplamasına göre 81. kuruluş yıldönümünü kutlamıştı. Bu hesaplamaya göre 81 yıl önce yalnızca bir çöl iken yaptığı modern şehirleşme hamleleriyle bugün Suudi Arabistan’ın birçok şehri dünyanın en önemli metropolleri ve liman kentleri arasında gösteriliyor. 1932 yılında çocukluğunda İslami Bilimler eğitimi almış, genç yaşta binicilik, savaş yöntemleri ve siyaseti öğrenen Kral Abdülaziz tarafından kurulan Suudi Arabistan Krallığı sahip olduğu petrol rezervleri ile dünyanın en büyük petrol üreticisi konumunda.

Her yıl milyonlarca insanın Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek için ziyaret ettiği Mekke ve Medine şehirlerinin dışında, Başkent Riyad, Cidde, Dammam ve Taif Suudi Arabistan’ın en önemli şehirlerini oluşturuyor.

Başkent Riyad, yalnızca Suudi Arabistan’ın değil Arap Dünyasının da önemli bir merkezi konumunda. 5 milyon nüfusu ile Riyad sahip olduğu hurma bahçeleri, ailelerin ve çocukların hizmetine sunulan milli parkları ve eşsiz güzellikteki portakal çölleri ile onu görmeye gidenlerin hafızalarında iz bırakıyor. Riyad, modern alışveriş merkezleri, hastaneleri ve müzeleriyle de dünyanın en önemli metropolleri arasındaki yerini ilk sıralardan alıyor. Riyad ayrıca uluslararası standartlarda inşa ettiği havalimanları, yolları, üniversiteleri, otelleri ile de dünyanın en hızlı büyüyen kentlerinden biri konumunu almış durumda. Yolların, kavşakların, caddelerin insan hayatını kolaylaştıracak şekilde inşa edildiği Başkent Riyad’da mimarideki düzen göze çarpıyor.

Riyad denilince akıllara gelen en önemli şeylerden birisi de alışveriş dünyasının cazibesi. Kaliteli yaşamın en üst seviyelerde olduğu Riyad şehrinde alışveriş günlük hayatın bir parçası. Dünyanın en ünlü markalarının Riyad’da birden fazla şubesi bulunuyor. Al Faysaliah ve Al Mamlaka kulelerinde bulunan alışveriş merkezleri ziyaretçilerine sınırsız alışverişin kapılarını açıyor. Al Mamlaka Kulesi Riyad’ın en uzun gökdeleni unvanına sahip. Bu özelliği ile en üst katından Riyad’ı kuşbakışı görme imkânını da ziyaretçilerine sunuyor.

Riyad modernliğinin yanı sıra tarihi dokusunu da koruyan bir şehir. Taş bloklar üzerine inşa edilmiş Al Masmak Kalesi Riyad’ın en önemli tarihi eserlerinden birisi. Al Masmak Kalesi Riyad şehri için önemli bir yere sahip çünkü Riyad Suudi Arabistan Devleti’nin kurucusu Kral Abdulaziz tarafından bu bölgede yapılan savaştan sonra geri alınmış. Al Masmak kalesi etrafında yer alan geleneksel çarşılar da görülmesi gereken yerler arasında. Bu çarşılarda el işlemesi kilim, sandalet, kumaş, dünyanın dört bir yanından gelen baharat çeşitleri ve ikinci el mücevher dükkânlarında her çeşit takıyı bulmak mümkün. Pazarlık ise Suudi Arabistan’ın vazgeçilmezi.

Kızıldeniz’in incisi Cidde, Riyad’dan sonra ülkenin en büyük ikinci kenti. Önemli bir liman kenti olan Cidde yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip. Mekke’ye yalnızca 75 km uzaklıkta olan Cidde bu özelliği sayesinde Hac ve Umre vazifesi için Suudi Arabistan’a gelen birçok kişinin Mekke’ye geçiş yolunda bulunuyor.

Cidde’yi Cidde yapan özelliklerin en başında Cidde’nin dört bir yanında farklı dünya sanatçılarının yaptığı sanat eserleri ve heykellerin yer alması geliyor. 1970 ve 1980li yıllarda Cidde yönetimi Cidde’yi bir sanat şehrine dönüştürmek için bu sanat eserlerini Cidde caddelerine ve sahil kenarına yerleştirmiş.

Dünyanın en uzun sahil şeridinin sahibi olan Cidde’de korniş 35 km uzunlukta.  Palmiye ağaçları ile kaplı korniş Cidde’de turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden. Korniş boyunca yer alan restoran ve kafelerde oturup Cidde sahilinin tadına varmak mümkün.

Her sahil kentinde olduğu gibi Cidde sakinleri de Kızıldeniz kenarında yaşamanın keyfini çıkarıyor. Kızıldeniz kenarındaki Abhur plajından yılın on iki ayı denize girilebiliyor.

Kral Fahd Fıskiyesi dünyanın suyu en yükseğe püskürten fıskiyesi.  Guiness Rekorlar kitabında dünyanın en uzun çeşmesi olarak yer alan Kral Fahd Fıskiyesi aynı zamanda şehrin simgesi durumunda. 1985 yılından beri aktif olan fıskiye Cidde sahilinin her yerinden görülebilecek şekilde konumlandırılmış.

Cidde balık ve deniz ürünlerinin ulusal yemek kültüründe özel bir yeri var. Kızıldeniz’den tutulan Cidde balık pazarından gelen yüzlerce çeşit balık, karides ve deniz ürünlerini Suudi Arabistan’ın birçok şehrinde bulabilirsiniz.

Suudi Arabistan’ın liman, ticaret, bankacılık ve sanayi merkezi olan Cidde’de modern yedi yıldızlı oteller, binalar ve geniş bulvarların yanı sıra Kızıldeniz sahilinde Ortaçağ kalıntıları da bulunuyor.

Suudi Arabistan’ın bir diğer liman kenti ise ülkenin doğusunda yer alan Dammam. Arap Körfezi kenarında yer alan Dammam’da yerli ve yabancı turiste hizmet eden bir çok modern tatil köyü bulunuyor.

Hicaz bölgesinde Mekke ve Medine’den sonra üçüncü en büyük şehir olan Taif ise şehirde yaşayan maymunları ile meşhur. Ayrıca Taif’te, şehirde yetişen 100’ün üzerinde farklı meyve çeşidi ile ziyaretçilerin zengin bir lezzetin kapılarını da aralıyor.

Suudi Arabistan sahip olduğu modern şehirlerin ve liman kentlerinin yanı sıra çok büyük bir tarihi mirasa da ev sahipliği yapıyor. Suudi Arabistan’ın kuzeyinde El Ula’da bulunan Medain Salih Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış. Medain Salih Nebati Krallığı’nın Ürdün Petra’daki merkezinden sonra Krallığın ikinci büyük kenti. Dağlara, taşlara el işiyle yapılmış evler görenleri uzun süre etkisinde bırakıyor.

Suudi Arabistan etkileyici gücünü eski ve yeninin uyumundan alıyor ve gidip görülmeyi hak ediyor.

Bu yazı 2011 yılının Kasım ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 57. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir