Pazar , 14 Nisan 2024

Kuşlar

Yazı ve Fotoğraf: Neslihan Bilgin

Onlar her yerde… Bahçemizde, balkonumuzda, her gün önünden geçtiğimiz ağacın dallarında, bahar gelince direklerimizde ve evlerimizin çatısında. Çoğu kişi onları güvercin, serçe ve karga olarak bilse de Türkiye’de toplam 456 kuş türü ile karşılaşabilirsiniz. Bu türlerin bazıları ülkemizde yaşarken, bazıları ise sadece göç dönemlerinde görülebilir. Elbette ki bu kadar çok türe sahip olmanın bazı sorumlulukları da var. Ama maalesef biz onları yerine getiremediğimiz için günden güne bu türlerin sayısı azalıyor. Öte yandan, onları önemseyen ve kuş türlerini korumanın yollarını arayan, bunun için mücadele edenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok.

Kuş gözlem kulüplerinin ve kuş gözlemcilerinin sayıları gün geçtikçe çoğalıyor. Teknoloji ve insanın açtığı yaraları kapatmak için birçok kişi bir araya gelip, Önemli Kuş Alanları’nda ellerinde dürbünler ve kuş kitapları ile sazlıkların, ağaçların arasında saatlerce bekliyor. Doğaya zarar vermeden ve tüm canlı türlerine saygıyla uğraştıkları bu güzel hobi sadece gözlemcilerin kendilerine değil, kuşlara ve doğa korumaya da katkı sağlıyor. Yapılan periyodik kuş sayımları ile kuşların doğal yaşam alanlarındaki gelişmeleri ve doğanın karşı karşıya kaldığı tehditleri tespit edebiliyorlar. Çünkü bir alanda doğal denge bozulmaya başladığında, tehdit altındaki bu alanları ilk terk eden, orayı yaşam alanı olarak benimseyen kuşlar oluyor.

Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde de Türkiye’de bulunan kuş gözlemcileri, Dünya Kuş Gözlem Günü sebebiyle, ülke genelinde kuş sayımı yaptı ve toplam 36 bin 361 adet kuş saydı. Bu sayımda kuş gözlemcilerin dürbünlerine ve teleskoplarına 136 farklı tür takıldı. Gözlemcilerin en çok karşılaştıkları türler ise Sakarmeke (Fulica atra)Angıt (Tadorna ferruginea ) ve Sığırcık (Sturnus vulgaris).

 

Bu yazı 2007 yılının Şubat ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 1. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir