Pazar , 14 Nisan 2024

Mysia Havacılık Festivali

Ölü bir martıdan şu nasihati dinledim; uçmayı unutma! – Füruğ Ferruhzad

Yazı ve Fotoğraflar: Halit Ömer Camcı

gezgindergi-turkiye-marsilya-havacilik-fuari-2

İnsanoğlu için uçmak ulaştığımız şu medeniyet seviyesine rağmen hala akıl almaz ve oldukça keyifli bir tecrübe. İçinde insanların olduğu demir külçelerin kanat takıp uçması birçoğumuz için inanılmazlığını korumaya devam ediyor. Belli yaşın üstünde uçağa binemeyen, bir uçuş gösterisinde imkansıza yakın şeyler gördüklerinde kalbi duracak hale gelenimiz bir hayli fazla.

Eylül ayının altısında Edremit, ‘uçmak’ hayalinin sınırlarında bir festivale ev sahipliği yaptı. Bu yıl 3.’sü düzenlenen Edremit Mysia Uluslararası Havacılık Festivali gökyüzünü delip geçen pilotların tarihe hoş bir imza bıraktıkları, görkemli bir şova dönüştü.

gezgindergi-turkiye-marsilya-havacilik-fuari-3

Gösteride Romanya’dan gelen ‘Hawks of Romania’ akrobasi ekibi de 5 uçakla gösteri yaptı. Festivalde en nefes kesen bölüm şüphesiz Solotürk’ün performansıydı. Borajet havayolları sponsorlugunda Körfez Sportif Havacılık Kulübü tarafından gerçekleştirilen ‘3. Mysia Havacılık Festivali’nin 2’nci ayağı Edremit’in Akçay sahilinde yapıldı. Akçay Kordon boyundaki etkinliklerde pilotlar, izleyenlere unutulmaz saatler yaşattı. Festivalde; kol uçuşları, alçak irtifa geçişleri, hız geçişleri ve duman geçişleri gösterileri yapıldı. Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 gösteri uçağı ‘Solotürk’, Akçay kordonunda toplanan yaklaşık 50.000 kişiden fazla kalabalığın alkışları arasında 10 dakikalık gösterisiyle nefesleri kesti. Fotoğraf meraklıları, tatilini Akçay’da geçiren yerli yabancı turistler ve yöre halkının hayatlarında nadiren rastlayacakları bu uçuş şovu akıllarda uzun süre kalacak gibi görünüyor.

gezgindergi-turkiye-marsilya-havacilik-fuari-4

Bu yazı 2014 yılının Ekim ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 92. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir