Perşembe , 30 Kasım 2023

Nereye Gidilir / Sardes

Yazı ve Fotoğraflar: Hakan Özhan

Sabah güneşi geceden kalan serinliği kırarken içimiz ısınıyor. Bahar aylarının o kendine has mahmurluğunu üzerimizden atmaya çalışıyoruz Büyük Menderes Vadisinde ilerlerken…  Birkaç yüz metrelik yayvan tepeler yavaş yavaş aydınlanırken, zümrüt yeşili ovanın bereketi de kendini gösteriyor. Tarih boyunca medeniyetler bu iki ana unsur üzerinde yükselmiş, bereketli topraklar ve su. Burada da durum farklı değil. Üzüm bağlarının, meyve bahçelerinin arasında ilerlerken aniden karşımıza çıkıveriyor Lidya başkenti. Sanki zaman duruyor. Binlerce yıl öncesine götürüyor sizi hayal dünyanız. Zamanının mimarlık harikası tapınakların  bugüne kadar onca savaşa ve tabiatın yıpratıcılığına nasıl direndiği merak konusu. Bazı mermer sütunlar ilk günkü cilalanmış halleriyle dimdik ayakta. Bir zamanlar bu mabedlerde pagan kültürün mitolojik kahramanları sergileniyordu. Demek ki bütün zenginlikler, güç ve kuvvet sonrakiler ibret alsın diye gelip geçiyor tarih sahnesinden.

Bu ay Ege’nin en güzel ayı. Ne bunaltıcı sıcak var. Ne soğuk. Yeşil adeta çıldırmış. Sardes, Efes ya da Şirince bahane…  Açın önünüze haritayı, çizin bir Ege parkuru ve ruhunuzu Kudret kaleminden çıkan esintilerle yenileyin.

sarder-nisanda-nereye-gidilir-gezgindergi (2) sarder-nisanda-nereye-gidilir-gezgindergi (5) sarder-nisanda-nereye-gidilir-gezgindergi (4) sarder-nisanda-nereye-gidilir-gezgindergi (3)

Nereye Gidilir / Sardes – Bu yazı, Gezgin dergisinin 2008 yılının Nisan 15. sayısında yayımlanmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir