Cumartesi , 2 Mart 2024

Nikon Coolpix P300 İnceleme

Nikon’un özellikle profesyoneller ve bilgili amatörler için geliştirdiği f1.8 diyafram açıklığına sahip objektifi bulunan Coolpix P300 inceleme konuğumuz oluyor.

Biraz bilgi kullanıcıların en büyük hayalerinden biri küçük ve kompakt bir gövdede gelişmiş özeliklerdir. Hatta dijital SLR kullanan bunu bir adım öteye taşırlar ve profesyonel cihazlardaki özeliklere sahip kompakt modeller hayal eder. Son yılarda bu hayalerin yavaş yavaş gerçekleştiğine şahit olduğumuzu söyleyebilirim. Elbette son tahlilde kompakt bir cihazın dijital SLR muadillerine tam anlamıyla rakip olması mümkün değil. Ama aradaki farkın hızla kapandığı da bir gerçek.

12 Megapiksel Nikon’un piyasaya sürdüğü P300 modeli, gelişmiş özellikleri küçük bir gövde ile başarı ile harmanlayanr bir model. 12 Megapiksellik arka aydınlatmalı CMOS sensör özellikle düşük ışık şartlarında başarılı sonuçlar veriyor. Full HD video kayıt, stereo dahili mikrofon, 3 inç 921 bin piksel ekran, 24 mm geniş açı, 4.2X optik zoom ve 3200’e kadar ISO kullanımı cihazın diğer özellikleri arasında. P300’ün en önemli yönü ise f1.8 diyafram açıklığına sahip objektifi.

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp300-(4)

f1.8 diyafram Fotoğrafçıların objekitf konusunda en çok dikkat ettikleri konu diyafram açıklığının yüksek olması. f1.8 diyaframa sahip olan P300, bu avantajını özellikle düşük ışık koşullarında gösteriyor. Açık diyafram daha yüksek enstantane değeri anlamına geldiği için daha kapalı diyaframlı objektiflere göre avantajlı oluyorsunuz. f1.8 değerinin bugüne kadar test ettiğim kompakt fotoğraf makineleri içinde en düşük açıklık olduğunu da belirteyim. Nikon güzel iş çıkarmış. Tebrikler.

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp300-(1)

Full HD Artık neredeyse standart olan HD video kayıt fonksiyonu P300’de de mevcut. Full HD adı verilen 1920x1080piksel video kayıt yapan üründe video kalitesi aynen fotoğrafta olduğu gibi çok başarılı. Üzerinde bulunan bütünleşik stereo mikrofon yardımı ile çok güzel kayıtlar yapabilen ürünün Full HD video + makro performansından çok memnun kaldım. Yaptığımız çekimler adeta bir belgesel tadında oldu. Cihazın bu anlamda çok iyi olduğunu da belirteyim.

Çekim modları İleri seviye bir cihaz olan P300’de P, S, A ve M standart modların yanısıra hazır çekim modları da mevcut. Ayrıca Panaroma modunda çok kolay ve hızlı bir şekilde panoramik fotoğraflar oluşturabiliyorsunuz. Özellikle Easy Panorama modunda sadece makineyi saynı eksen üzerinde kaydırarak panorama oluşturabiliyorsunuz. Ancak bu modda fotoğrafların çözünürlüğü 3 Megapiksel oluyor. Manuel panomara modu da var ama bu modda fotoğrafları bilgisayarda birleştirmeniz gerekiyor ki bu da iş. Yine de çok kolay Panorama oluşturabiliyor olmak önemli bir ayrıntı. Beğendiğimi belirteyim.

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp300-(2)

Hızlı menü eksik Eh bu kadar beğendiğim bir ürünün elbette beğenmediğim yönleri de var: Birincisi menü sistemi biraz eksik tasarlanmış. Böyle bir cihazda insan Hızlı Menü tarzı bir özellik arıyor. Çünkü Beyaz Ayarı, Çözünürlük ve ISO gibi temel değerlerin hepsi sadece ana müneden değiştirilebiliyor. Yani bunlar için özel bir tuş bulunmadığı gibi bu basit bir hızlı menü fonksiyonu ile çözülebilecek bir durum sorun haline getirilmiş. Menülere girmek vakit aldığından çekimler sırasında hızlı davranamıyorsunuz. Her ne kadar cihazda üst yüzde bulunan ikincil bir sonsuz dönebilen tuş yardımı ile bazı fonksiyonlar düzenlenebiliyor olsa da bu tuşun sadece belli özelliklere kumanda etmesi yetersiz kalmasına sebep oluyor. Keşke Nikon hızlı menü sistemi ile ana menüye girmek zorunda bırakmasaydı kullanıcıyı. Çok ciddi zaman kaybettiriyor bu durum.

Yüksek ISO sorunu P300’ün bir diğer sıkıntısı ise 400’den sonra ortaya çıkan yüksek ISO sorunu (bu ayki dergide bu sorunu veren ikinci makine. Bir diğeri Panasonic FZ100 idi. Onun da incelemesini bu sayfalarda okuyabilirsiniz). Gren konusunda CCD versiyonlar kadar sıkıntılı olmayan CMOS sensör kullanan P300’de bu gren sorunun olması anlamsız. Belki ilerde yapılacak bir yazılım güncellemesi ile bu sorun giderilebilir. Nikon’dan böyle bir adım bekliyoruz.

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp300-(3)

USB’den şarj Son dönemde birkaç fotoğraf makinesinde gördüğüm USB’den şarj uygulaması P300’de de var. Kutusundan çıkan kablo ve USB çıkışı veren elektrik adaptörü ile şarj yapıyorsunuz. Ancak kullanılan bağlantı türü standart değil. Yani micro ya da mini USB kullanılmadığı için kendi kablosunu kaybetmemeniz gerekiyor. Standart bağlantı türü tercih edilse daha iyi olurdu ama teknik detayları bilmediğimden çok ısrarcı değilim bu konuda. Yeri gelmişken cihazın pil ömrünün 250 kare civarında olduğunu da belirteyim.

RAW yok Profesyonelllere yönelik bir cihaz olan P300’de sadece JPEG fotoğraf formatı bulunuyor. Genelde ub seviyede cihazlarda görmeye alıştığımız RAW fonksiyonu koyulmamış. Nikon belliki RAW ihtiyacı olanları bir üst versiyonu olan P7000’e yönlendirmek için böyle bir yol izlemiş. Kişisel fikrim RAW çekim fonksiyonu fena olmazdı yönünde. Çünkü böyle bir cihazda insan RAW formatının olmasını bekliyor. Yine de RAW’un çok yaygın olarak kullanılmadığını ve genelde belli işler yapan fotoğrafçılar için tercih edildiğini belirteyim.

Uzun lafın kısası Nikon’un P300 modeli yeni nesil bir kategori. Gelişmiş özellikler ve f1.8 diyafram açıklığı ile ilgi çeken fotoğraf makinesi, hızlı menü ve RAW eksikliği ile yüksek gren sorunlarına sahip. Günün sonunda sundukları ile dikkat çekici bir fotoğraf makinesi olan cihazı ileri seviye bilgisi olan ve yanında küçük bir makine taşımak isteyen kullanıcılara öneririm.

Nikon Coolpix P300 12 Megapiksel çözünürlük Arka aydınlatmalı CMOS sensör 3 inç 921 bin piksel LCD ekran Full HD video kayıt SD/SDHC ve SDXC uyumlu bellek yuvası 4.2X optik zoom 24-100 mm objektif 3200’e kadar ISO kullanabilme Dahili stereo mikrofon f1.8 diyafram KDV dahil 1000 TL

BEĞENDİM f1.8 diyafram açıklığı Full HD video kayıt özelliği Kolay panomara modu

BEĞENMEDİM Fonksiyonlara erişim için hızlı menü ihtiyacı var 400’den sonra yüksek ISO sorunu RAW çekim modu yok

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixP300-fotograflar

Nikon Coolpix P300 | Yazı ve örnek fotoğraflar: Özgür Çetin

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir