Pazar , 14 Nisan 2024

RusFest, Çaykovski Konseriyle Başlıyor

Rus Edebiyatı Festivali, büyük besteci P.İ. Çaykovski’nin doğumunun 175. yılına ithaf edilen bir konserle açılıyor. Music-holl Orkestrası tarafından verilecek konserde Çaykovski’nin ‘Maça Kızı’, ‘Yevgeni Onegin’, ‘Mazeppa’ ve ‘Orlean Bakiresi’ operalarından bölümler seslendirilecek.

gezgindergi-rusfest-001
RusFest Etkinlik Takvimi

Rus kültürü ve sanatını en iyi örnekleriyle Türkiye’de duyurmak, İstanbul’u ve Türk kültürünü Ruslara tanıtmak, Türk ve Rus toplumları arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirmek, tarihte dostluğa dayalı ilişkilere dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Rus Edebiyatı Festivali, 23-25 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Festival kapsamında konser, sergi, söyleşi ve sinema gösterimleri gibi etkinlikler düzenlenirken, festivalin açılışı 23 Ekim Cuma saat 19.00’da TİM Maslak Showcenter’da St. Petersburg Music-holl Orkestrası’nın konseriyle yapılacak. Konserde St. Petersburglu ünlü solistler Olesya Petrova (Rimskiy-Korsakov Opera ve Balesi), Janna Dombrovskaya (Mariinsky Tiyatrosu), Rusya Devlet Sanatçısı Yevgeni Akimov (Mariinsky Tiyatrosu), Vladimir Tselebrovsky (Peterburg-Konser) sahne alacaklar. Büyük besteci P.İ. Çaykovski’nin doğumunun 175. yılına ithaf edilen ve bestekârın ‘Maça Kızı’, ‘Yevgeni Onegin’, ‘Mazeppa’ ve ‘Orlean Bakiresi’ operalarından bölümlerin seslendirileceği konserde ayrıca ‘Fındıkkıran’ ve ‘Kuğu Gölü’ balelerinden bölümler de icra edilecek. İki saati aşkın sürmesi beklenen konserin şefi ise İtalyan Fabio Mastrangelo.

Açılış gecesinde St. Petersburg Music-holl Orkestrası ‘Kuzey Sinfonietta’nın konserinden başka festival organizatörleri ve onur konuklarının selamlama konuşmaları ve Rus Dili Olimpiyatı ‘Olimprus’un ödül töreni de var. Festivalin onur konukları arasında St. Petersburg Meclisi Başkanı V.S. Makarov ile RF Devlet Duması Kültür Komitesi Başkan Yardımcısı ve Devlet Sanatçısı İ.D. Kobzon da bulunuyor.

RusFest hakkında detaylı bilgi için www.rusfest.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar : Mehmet Savaş

Gece hayatına meyilli; kitaba, sinemaya ve müziğe dünya nimetleri olarak bakan bir yolcu... En sevdiği gün Cuma ve en sevdiği kahraman da Robinson'dur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir