Cumartesi , 2 Mart 2024

Sen Yinede Yakın Tut Sesini ULUDAĞ

Yazı ve Fotoğraflar: Çetin Güney

Yeşili vardır Bursa’nın, İskender kebabı, sevdası, Karagöz ve Hacıvat’ı, Çekirge semti ve Osmanlı kültürünün izleri. Sıralamakla bitmez simgeleri yeşil şehrin. Dağlarına bahar gelir her mevsim geçişi. Antik dönemdeki Mysia Olympos’u olarak bilinen Uludağ Bursa’nın adına yeşil ekler ve yeşilin her tonunu. Doğa severleri kendine çağırır. Ses verir. Doğa sporlarına kayağa, zirvesine çağırır. Sislerin ardından zirvesini kolay kolay göstermez. Oryantalist bir ülkenin peçeler ardındaki gözlerinin gizemini barındırır.

gezgindergi_uludag (22)

Olympos’dan Keşiş Dağı’na ardından Uludağ adını alan ülkemizin en gözde kış spor merkezlerinden olan bölge Bursa şehir merkezinin 34 km güneyinde yer alır. 1961 yılında Uludağ Milli Parkı olarak ilan edilen bölge bitki zenginliği açısından oldukça önemlidir. Uludağ oteller bölgesi 2000 metre yükseklikteki Kirazlı Yayla Bölgesinde yer alır. Dağcılık sporunun gözdesi olan Uludağ zirvesi ise 2543 metredir.

gezgindergi_uludag (25)

Zirvesi Batı Anadolu’nun en yüksek noktası olan Uludağ dağcılara kolay kolay geçit vermez. Kara Tepe Zirvesi sislerle örtülüdür. Uludağ’ın Sarıalan Bölgesi temiz ve serin havanın her mevsim piknikçileri ağırladığı, bakanlığın kamp barakalarının bulunduğu bir başka bölgesidir. Bakacak ve Çobankaya ise Uludağ’ın diğer kamp alanlarıdır.

gezgindergi_uludag (27)

Kış aylarında yeşilin her tonuna beyazın dinginliği eklenir ve doğa düşkünleri yediden yetmişe Uludağ ile buluşur. Kayak, dağcılık, trekking, kampçılık, snowboard ve hatta yamaç paraşütü sporları için uygun olan Uludağ, piknik, yürüyüş ve otellerde hafta sonu şehirden kaçmak için de tercih edilen gözde bölgelerdendir. Aralık ve Nisan aylarında kar ve kayak sezonu olan Uludağ’da pistlerin toplam uzunluğu 25 km.’yi bulmaktadır. Mevsimlere göre değişim olsada kar kalınlığı zaman zaman 2.5 – 3 metreyi bulmaktadır. Alp disiplini, kuzey disiplini ve tur kayağı yapma imkanı mümkündür. Kayak sporuna ilaveten snowboard ve kar motorsikleti aktiviteleri de Uludağ ‘da gerçekleşebilir.

gezgindergi_uludag (14)

Konaklama için fazlasıyla alternatif vardır Uludağ’da. 20’ye yakın tesis şu an için faaliyettedir. Hafta sonları ve tatil dönemlerinde yoğunluk artsada Bursa konaklamalı günübirlik Uludağ’a ulaşmak da mümkündür. Milli Parka teleferik ve karayolu ile ulaşım sağlanabilir. Bursa şehir merkezi Çekirge’den milli park girişi 22 km, buradan oteller bölgesi ise 12 km’dir. Bursa Tophane semtinden Uludağ’a minibüsler bulunabilir. Kadıyayla ve Sarıalan bölgeleri arasında 20 dk süren teleferik seferleri vardır.

gezgindergi_uludag (26)

Sen Yinede Yakın Tut Sesini ULUDAĞ – Bu yazı 2008 yılının Şubat ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 13. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir