Salı , 27 Şubat 2024

Seyşeller’de Karnaval Zamanı

Dünya’nın en gözde tatil beldelerinden biri olan Şeyseller de, bu yıl 4.’sü düzenlenen Uluslararası Victoria Karnavalı yine çok renkli görüntülere sahne oldu. Brezilya’dan İngiltere’ye, Kore’den Almanya’ya kadar 26 ülkeden yüzlerce katılımcı, karnaval için Şeyseller’e gelen binlerce kişiye unutulmaz anlar yaşattı. 3 gün süren karnavalı Türkiye’den sadece Gezgin Dergisi takip etti.

Yazı ve Fotoğraflar: Fatih Yılmaz

Dünya’nın altı kıtasında 100’e yakın ülkeyi görmüş şanslı gezginlerden biri olarak Şeyseller uzun süredir gitmeyi planladığım ancak bir türlü gidemediğim bir ülkeydi. Karayipler, Mauritius, Maldivlerden sonra mutlaka görmem gereken ülkeler listesinin en başına koymuştum Şeyselleri. Şeysel Turizm Ofisi’nin Roma Müdürü Monette Rose’den Victoria Karnavalı dolayısıyla davet alınca nihayet bana yol görünmüştü.

Hint Okyanusu’nun dünyaca ünlü bu tatil beldesine Frankfurt’tan Etihad Havayolları ile Abu Dabi aktarmalı uçtuk. Hemen hatırlatalım, İstanbul’dan direk bu ülkeye uçuş yok, Dubai, Katar veya Abu Dabi aktarmalı sefer yapan havayolları mevcut. Biz tercihimizi bol ödüllü Etihad Airways’den yana kullandık.

gezgindergi-dunya-seysellerde-karnaval-2

Önce 6 saat 25 dakikalık bir uçuşla Frankfurt’tan Abu Dabi’ye oradan da 4 saat Şeysellerin başkenti Victoria’daki Mahe Havalimanı’na indik. Merak edenler için söyleyelim Etihad’ın, havacılık sektöründeki şöhreti çok haklı. Uçuşlar büyük gövdeli, çift koridorlu Airbus A330 tipi uçaklarla yapılıyor. Kabinde ekonomi sınıfında her koltuğun arkasında kişiye özel geniş bir ekran ve eğlence sistemi var. Bu kadar uzun yolda ne yaparım diye dert etmeyin zira birçoğu vizyon filmi olmak üzere çok sayıda film, tv programları, canlı tv izleme olanağı,birçoğu Hollywood yapımı en popüler tv dizileri, yüzlerce musik, Kuran’ı Kerim’in baştan sona dinleme imkanı var. En az 10 farklı dil bilen kabin personeli uçuşunuzun sorunsuz geçmesi için büyük özen gösteriyor. Yiyecek-içecek ve ikram servisinin de sizi fazlasıyla tatmin edeceğini belirtelim.

MAHE HAVALİMANI ÇOK KÜÇÜK

Aktarmayla birlikte yaklaşık 11 saatlik çok keyifli bir uçuşun ardından uçağımız Mahe Havalimanı için alçalmaya başladığında heyecanımız da arttı. Zira uçağın penceresinden gördüğümüz yeşil ve turkuvazın bugüne kadar görmediğimiz tonlarına bürünmüş, sıra sıra dizilmiş küçücük adalar bizlerin neyi beklediğinin habercisiydi adeta. Şeyseller ne kadar popülerse gördüğümüz havalimanı o kadar mütevazi ve küçüktü. Zira biz körüğe falan yanaşmayı beklerken, uçağın kapıları açılır açılmaz merdivenlerden indik ve onbeş adım atarak kendimizi hemen terminalin içinde bulduk. Pasaport kontrolünden geçip Mahe adasındaki ilk durağımız olan Kempinski Oteli’ne doğru yola çıktık.

Mahe’nin kuzeyinde yer alan otelimize geçmeden önce Şeyseller ile ilgili detaylı bilgi vermekte fayda var. Seyşeller, Ekvator çizgisinin güneyinde, Hint Okyanusu’nda sıralanmış 115 adadan oluşuyor. Bu adalardan bazıları üzerlerinde bembeyaz kumsalların vahşi doğayla taçlandığı bir yaşamı ağırlıyor. Geriye kalanlar ise ufak mercan adaları. Seyşeller’in kumsalları insan eli değmemişçesine bakir ve kalabalıktan uzak. 1505 yılında Portekizliler tarafından bulunduğu sanılan Seyşel Adaları, 1768 yılında Fransızlar tarafından işgal edilmiş, daha sonra 1814 yılında Paris Antlaşması ile İngiltere’ye verilmiş. 1903 yılında da İngiltere Krallığı’na bağlı bir koloni haline gelmiş. Bağımsızlığını ise 1976 yılında kazanmış. Seyşel Adaları’nın toplam nüfusunun yüzde doksanı, 142 km² büyüklüğündeki Mahe adasında yaşıyor. Dolayısıyla Mahe, Seyşellerin kültür ve ekonomi merkezi, aynı zamanda uluslararası kapısı durumunda.Seyşellerde yerli bir kültür yok ama Afrika etkisini burada yoğun olarak görebilirsiniz. Yüzyıllar boyu kaynaştığı farklı kültürler Croele kültürünü oluşturmuş.

YERLİ HALK 3 DİL KONUŞUYOR

Creole, bir zamanlar Avrupa ülkelerine ait sömürge devletlerde doğan beyazlar için kullanılırmış. Aynı sözcük Antillerden ve Afrika’dan gelen siyah ırkı ayırt etmek için de kullanılmış. Bu insanların konuştuğu lisan, kültür ve mutfak da aynı isimle anılır olmuş.Adada yaşayanların çoğunluğu İngilizce ve Fransızca konuşuyor. Yerel dil ise Fransızcanın değişik bir şekli olan Creole dili.  Bütün Şeysellerin nüfusu 2014 yılı rakamlarına göre 94 bin 33 kişi. Etnik dağılıma baktığımızda Şeyseller’den yaşayanların yüzde 93.2’si yerli Creole halkı. Yüzde 3 İngiliz, yüzde 1.8 Fransız, geri kalanlar ise Çinli, Hintli ve diğer milletlerden oluşuyor. 2012 yılı rakamlarına göre 1 milyar dolar Gayri Safi Milli Hasıla’ya sahip ülkede sanayi yok, en büyük gelir kaynağı turizm, balıkçılık ve hindistan cevizi.

gezgindergi-dunya-seysellerde-karnaval-3

Milli para birimi Şeysel Rupee’si. Bir euro yaklaşık 16 Rupee’ye, 1 dolarsa 12 Rupee’ye denk geliyor. Seyşellerin yurt dışına ihraç ettiği yiyeceklerin başında gelen kurutulmuş balık ve Hindistan cevizi bu ülkenin en büyük geçim kaynaklarından. Buradaki pazarlarda bizim yabancı olduğumuz çok fazla sayıda tropikal meyveyle karşılaşıyoruz. Sanayinin olmadığı ülkede halkın en büyük istihdam alanı doğal olarak turizm.Yerli halkın çoğunluğu bu sektörden para kazanıyor. Halk cennet adalarda yaşamalarından mı yoksa yaşam standartlarının iyiliğinden mi bilinmez her zaman güleryüzlü ve mutlu. Sokakta,otelde gördüğümüz insanların, rehberimizin, şoförümüzün yüzünün sürekli gülmesinden bunu anlıyoruz. Zira halk ciddi bir sıkıntı çekmiyor, örneğin bir garson aylık 500 Euro, öğretmen ise yaklaşık 700 Euro kazanıyor.

gezgindergi-dunya-seysellerde-karnaval-4

İyi bir eğitim ve sağlık sistemi var, okullar ücretsiz, hastanelerde de öyle. Ancak tatil için birçok kişinin Şeyseller dışında Hint Okyanusu’ndaki diğer ülkelere örneğin Mauritius’a gittiğini öğrenince doğal olarak şaşırıyoruz. ‘Böylesine güzel adalar varken niye diğer ülkelere gidiyorsunuz’ sorumuza, ‘Sürekli burada yaşarsanız, her gün gördüğünüz güzellikler bir süre sonra sizi tatmin etmeme ve sıkmaya başlıyor’ cevabıyla karşılaşıyoruz. Anlıyoruz ki bize büyüleyici gelen bu güzellikler yerli halk için artık sıradanlaşmış.

ANSE GOUVERMENET PLAJI BÜYÜLEYİCİ

Adaya ayak bastığımızın ilk günü Mahe’den yarım saat süre bir araba yolculuğundan sonra Kempinski Oteli’ne varıyoruz. Ancak araba yolculuğu bizi fazlasıyla şaşırtıyor zira Mahe’yi düm düz bir ada olarak hayal ederken, hiç de öyle olmadığını, yüksek dağlarla çevrildiğini, bazen yokuş çıkarak, bazen inişte yol olarak yılan gibi kıvrıla kıvrıla yollardan geçerek otelimize geldiğimizde anlıyoruz. Yollar o kadar dar ki iki aracın aynı anda geciş yapması ancak profesyonel sürücüyseniz mümkün. Konaklayacağımız Kempinski Oteli, Mahe’nin kalabalık ve hiç de azımsanmayacak trafik yoğunluğunun aksine çok sakin ve sessiz bir alan üzerine kurulu. Otel o kadar geniş bir mekanı kaplıyor ki girişinden itibaren ana binanın olduğu yere ancak 10 dakikalık bir araba yolculuğundan sonra varıyorsunuz. Hasır şapka, üstte kırmızı gömlek, altta krem renkli keten pantolonlarıyla lobideki otel personeli çok ilginç bir görüntü sunuyor bize.

gezgindergi-dunya-seysellerde-karnaval-5

Otelin hemen önündeki bir kilometre uzunluğundaki Anse Gouvermenet plajı Mahe’nin en gözde mekanlarından biri. Daha çok otel müşterilerinin kullandığı bu plaja nadirde olsa yerli halk ve turistlerde geliyor. Şeyseller’de isteyen herkes, istediği plaja rahatlıkla gidip, yüzebiliyor. Bu konuda hiçbir sınırlama veya oteller tarafından bir engelleme yapılamıyor.
Ertesi gün Şeysellerde yapılacak olan uluslararası karnaval için Mahe adasındaki Victoria şehrine gidiyoruz. Victoria, Şeysellerin başkenti ve dünyanın en küçük başkentlerinden biri.

Şehirde İngiliz ve Fransız sömürge dönemlerinden kalma binalar dikkat çekiyor. Karnaval dolayısıyla ise inanılmaz bir kalabalık var. İlki 3 yıl önce yapılan Victoria Karnavalı’nın ünü Şeyseller sınırlarının dışına taşmış, dünyanın en çok ilgi gören 5.büyük karnavalı haline gelmiş. Bizimle birlikte dünya genelinden 151 gazetecinin izlediği karnavala Hint Okyanusu’ndaki küçük ada devletlerden Madagaskar, Reunion, Mayotte’in yanısıra Brezilya, İngiltere, Almanya, Amerika, Endonezyo, Çin, Güney Afrika, Bhutan Krallığı, Güney Kore, Mozambik, Trinidad ve Tobago, İsviçre, Rodrigues, Rusya, Bangladesh, İtalya, Kenya, Zimbabwe, Swaziland gibi 26 ülke delegasyonu davet edilmişti.

VİCTORİA KARNAVALI BİNLERCE ZİYARET ÇEKİYOR

Yerli halk her yıl Nisan ayında yapılan ve adeta görsel bir şölen havasında geçen bu karnavalı dört gözle bekliyor. Karnaval fikrinin mimarı olan Şeysellerin Turizm ve Kültür Bakanı Alain St. Ange, katılımcı ülke ve ziyaretçi sayısı bakımından bugün geldikleri noktayı ‘mükemmel’ diyerek özetliyor. Bakana göre Victoria Karnalı, bütün insanların barış içinde yaşama, geleceğe birlikte bakma, dostluk ve kardeşliğin yayılması için çok önemli bir mesaj veriyor. Hava aşırı sıcak ona rağmen Victoria’nın ana caddesi üzerinde kortej oluşturan katılımcı ülkeler, giydikleri yöresel kıyafetleri, ilginç makyajları, yaptıkları kıvrak dansları ve her insanı harekete geçirecek müzikleri ile karnavalın startını veriyor. Kenya’dan gelen Masailer, tahta bacaklar üzerinde yürüyer Koreliler, Brezilyalı sambacı kızlar ve rengarenk kıyafetleriyle Endonezyalı dansçılar kortejde en çok dikkat grubu oluşturuyor. Ana caddenin sağında solunda binlerce insanın arasından geçen kortej devlet başkanının da hazır bulunduğu protokol tribünün önünden geçerek turu tamamlıyor. İki gün süren karnaval coşkusu gösterişli bir kapanış programıyla sona eriyor.

gezgindergi-dunya-seysellerde-karnaval-6

Seyşeller’in en büyük ve en kalabalık adası Mahé’de nüfusun neredeyse yüzde 90’ı, yani yaklaşık 80 bin kişi yaşıyor. Kartpostallara yakışır kumsalları granit kayalıklarla sırt sırta. Bu yüzden kumsallar kadar adanın zirvelerini de keşfetmeye zaman ayırmak gerekiyor. Morne Seychellois Milli Parkı’nda yürüyüşe çıkıp Seyşeller’in zengin doğal yaşantısının bir parçası gibi hissetmek mümkün. Mahé’nin en popüler plajı Beau Vallon, palmiyelerle ve sadece Seyşeller’e özgü Takamaka ağaçlarıyla çevrili. Coral Strand Smart Choice Hotel konaklama için iyi bir tercih olabilir zira Beau Vallon’un hemen yanıbaşında yer alıyor. Otelin restoranında yemeğiniz yerken, pencereden sahildeki dalga seslerini duyabiliyorsunuz…

Eşsiz kumları ve olağanüstü güzellikteki denizi ile Anse Intendance Seyşellerin göz bebeği mekanları arasında yer alıyor. Mahe Adası’nda gelmişken Anse Intendance’yi de mutlaka görmelisiniz.Petite Anse de, Mahé Adası’nda bulunan güzel plajlardan bir başkası. Özellikle gezgin ve turistlerin tercih ettiği bu plajda güneşin tadını çıkartmalısınız.Mahé Adası’nda öne çıkan bir diğer yer de Botanical Gardens. Çok sayıda egzotik hayvanın ve bitkinin yer aldığı Botanical Gardens’ta devasa kaplumbağalar ilgi odağı.

EN UYGUN GEZİ ARACI BİSİKLET

Seyşellerin genelinde otobüsle yolculuk etmek gayet pratik ve ucuz oluyor. Ancak hafta sonlarında ayakta kalmanız, hatta bazen beklemeniz söz konusu olabilir. Taksi daha rahat bir alternatif. Hatta şoförler tüm adayı dolaştırırken bir yandan da bir rehber gibi gördüklerinizi anlatıyor. Bir başka seçenek de bisiklet. Son derece popüler ulaşım araçları olan bisikletler sayesinde adayı kendi hızınızda gezebilir, istediğiniz yerde mola verebilir, gezerken de sıkı bir spor yapmış olursunuz.

gezgindergi-dunya-seysellerde-karnaval-7

Hint Okyanusundaki adalarda Creole mutfağı açısından en iyi olanı… Balık, deniz ürünleri ve pilav başlıca yemekler. Özellikle mürekkepbalığı, köpekbalığı, ahtopot gibi farklı tatları deneyebileceğiniz cennet bir köşe… Şeyseller de Muson iklimi hakim. Dolayısıyla sık yağış görülüyor. Hava günlük güneşlikken birden yağmur bulutları kaplıyor her yeri ve dakikalar içerisinde bardaktan boşanırsasına yağmur başlıyor. Bir anda gelen yağmur, yine kısa bir süre sonra sona eriyor ve tekrar güneş yüzünü gösteriyor.Sıcaklığın 24 – 31 derece arasında seyrettiği adada Temmuz ve Ağustos aylarında yağış görülmüyor.

CENNETTEN BİR PARÇA ANSA LAZİO

Şeyseller de mutlaka görülmesi gereken en az üç ada var, bunlar Mahe, Praslin ve La Digue. Ertesi sabah kalkıp limana geliyoruz oldukça konforlu hızlı feribotta yerimizi alıp Praslin’e doğru yola çıkıyoruz. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen feribot tamamen dolu sadece turistler değil yerli halk da Praslin kumsallarını görmeye gidiyor. Yolculumuğuz bir saat sürüyor. Praslin, 5 bin kişilik nüfusuyla Seyşeller’in ikinci büyük adası. Gezginler arasında ise en popüler olanı. Praslin’deUNESCO Dünya Mirası listesine giren iki yer var. Bu doğa harikalarından birincisi dünyanın en geniş kara kaplumbağası nüfusunu barındıran, yeryüzünün en büyük mercan adası Aldabra Atoll. Diğeri ise Seyşeller’in gurur kaynağı, dev coco-de-mer palmiyelerinden oluşan yemyeşil bir orman; Vallée de Mai.

gezgindergi-dunya-seysellerde-karnaval-8

Vallée de Mai’ye çok kısa mesafedeki Anse Lazio ise adanın en güzel plajı. Masmavi sularına bakarak saatlerinizi mest olmuş bir şekilde geçirebileceğiniz güzellikteki Anse Lazio, Praslin Adası’nın en popüler ziyaret noktaları arasında. Denizin büyüsüne kendinizi kaptırıp ferah bir gün geçirmek için kesinlikle Anse Lazio’ya uğramalısınız. Buraya gelmek için ya sabah erken ya da gün batımı saatlerini tercih edin zira öğlen saatlerine doğru kalabalık o kadar artıyor ki bu güzelliği doyasıya keşfedemiyorusunuz. Yüzmekten yorulanlar için ise plaj kenarındaki kafeteryalar yöresel lezzetler sunuyor. Tüm adada görebileceğiniz dev kaplumbağalardan burada de çok sayıda bulunuyor. Anse Georgette Praslin Adası’nın beyaz kumları ile insanı büyüleyen bir görüntüye sahip bir başka plaj. Küçük ama tenha bu sahilde zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Sadece su üstü değil su altı güzellikleriyle de Şeyseller ziyaretçilerine pekçok seçenek sunuyor. Mercan adaları, kelebek, melek, sincap balıkları gibi ancak belgesellerde gördüğünüz onlarca tropik balık türü, Ennerdale tankeri gibi iyi korunmuş batıkları, sualtındaki mağara ve kanyonları sayesinde Seyşeller, tüplü dalış ya da şnorkel yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Dalış okulları uluslararası kalitede eğitim veriyor.Dalış ve şnorkel mutlaka yapılması gereken aktivitelerden. Su altının büyüleyici dünyasını keşfetmek için en ideal yer Praslin Adasın’ndaki Pierre ve Victoria adaları. Güler yüzlü ve çok güzel İngilizce konuşan hem rehberimiz hem de kaptanımız olan Alex şnorkel turu için bizi Ance Volbert plajında karşılıyor. Sadece bir kaç dakikalık mesafede yer alan Pierre adasına doğru botla yola çıkıyoruz. Su o kadar berrakki rengarenk balıklar su üstünden bile rahatlıkla görülebiliyor.

Kaptanımız suya ekmek atarak daha çok balığın gelmesini sağlarken, biz de kendimizi masmavi sulara bırakıyoruz. Su altında gördüklerimiz gerçekten etkileyici, rengarenk balıklar ve mercanlar arasında geçen yarım saatlik tur göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.

Praslin’de konaklayacağımız otel Coco De Mer oteline geldiğimizde bizi kendisini otelin müdürü olarak tanıtan ancak sonradan sahibi olduğunu öğrendiğimiz Bart Labuschagne karşılıyor. O kadar içten ve sıcak karşılanıyoruz ki geleneksel Şeysel misafirperverliği karşısında etkileniyoruz. Sahile sıfır noktada kurulu olan otelin deniz kenarındaki iskelesi gün batımında harika bir manzara sunuyor. Yine otelin yanıbaşında yürüyüş için yapılmış tahta köprü deniz üzerinden geçip küçücük bir koya çıkıyor. Otelin personeli dost canlısı,odaları inanılmaz güzel, restoranda çıkan yemekler özellikle balık ürünleri müthiş. Sadece bir gece konakladığımız Coco De Mer’den ertesi gün ayrılıp son durağımız La Digue adasına gidiyoruz. Praslin’den 20 dakikalik feribot yolculuğundan sonra La Digue’deyiz.

BEYAZ İPEKSİ KUMSALLARIYLA LA DİGUE

La Digue ismini 18. yüzyılda adaları keşfe çıkan Fransız gemilerinden birinden almış. Adaya indiğimizde yine müthiş bir doğa manzarası ile karşılaşıyoruz. Burada en fazla kullanılan ulaşım aracı bisiklet, adayı bisikletlerle turlayabilirsiniz. Yine adada kamyonlar da sizi belli yerlere ulaştırıyor.Biz bisikletle dolaşmayı tercih ettik, bunun için kendimize uygun bir bisiklet seçtik. Bisiklet için kişi başı 100 rupe yani 7 dolar ödemeniz gerekiyor. Kiralamanın en güzel tarafı, saat kısıtlamasının olmaması. Yani akşama kadar bisikletle dolaşabilirsiniz. Eğer istediğiniz dünyada hiçbir yerde bulamayacağınız, granit kayalarla çevrili,inanılmaz güzellikte sahiller ise aradığınız yer kesinlikle La Digue adası. Beyaz, ipeksi kumsalları, turkuaz deniziyle ünlenen bu adanın en popüler plajı Anse Source D’Argent, denizin yanı başında sanki bir masal kitabından çıkmış gibi büyüleyici bir görüntüye sahip. Büyüleyici kaya oluşumlarının yanı başında masmavi suları ile Anse Source d’Argent fotoğrafçılar için bulunmaz bir yer. Digue’nin batı kıyıları bir mercan resifi tarafından korunduğundan deniz sakin ve ılık. Şnorkel ile dalmayı sevenler için ideal. Kilometrelerce uzunluktaki plaj da 500 metre ilerleseniz bile su anca dizlerinize geliyor.

gezgindergi-dunya-seysellerde-karnaval-9

La Digue sadece güzel kumsallardan ibaret değil, adada hayat oldukça hareketli. Binicilik, dalış, tekne turları, balıkçılık gibi faaliyetlerle ziyaretçilerin sıkılmasına fırsat kalmıyor. Adalıların nasıl yaşadığını, nasıl eğlendiğini görmek ve bir süreliğine de olsa teknoloji öncesi çağa dönmek için La Digue’nin en güzel mahallelerinden biri olan La Passe’yi ziyaret edin. Eğer vaktiniz sınırlı değilse bisikletle adayı baştan sona gezmenizi tavsiye ederiz. Adayı turladıkça birbirinden güzel, yeşilin içine gizlenmiş harika plajlar çıkacaktır karşınıza.

Seyşellerin sıcacık, misafirperver insanlarını geride bırakmak çok zor da olsa gezimiz sona eriyor. Eğer bakir bir güzellik, tropik bir cennet ve kendinizi huzurun kollarına atmak istiyorsanız mutlaka Seyşellere gitmenizi tavsiye ediyoruz.

GEREKLİ BİLGİLER

Vize
Şeyseller Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor. Pasaportunuzun uzatma süresinin seyahatinizden geri dönüş zamanından sonra altı ay vakit kalması ve gerekli kadar boş vize sayfası olması gerekmektedir. Mutlaka pasaportunuzdaki imza bölümünün şahsınız tarafında imzalanmış olması gerekmektedir.

Sağlık
Şehirde herhangi bir sağlık problemi yok. Gitmeden önce özel bir sağlık uygulaması (aşı, tahlil vs.) istenmiyor.

Para birimi
Şeyseller Rupee’si. 1 dolar 12 Rupee, 1 Euro 16 Rupee.

En yoğun sezon
Turizm açısından en yoğun sezon Ocak-Nisan arası. Haziran – Temmuz ve Ağustos en kurak geçen aylar. Genel sıcaklık ortalaması 31 derece olan Seyşeller’in en düşük sıcaklığı 25 derecenin altına inmiyor.

GİTMEDEN ÖNCE UNUTMAYIN
Yolculuk öncesinde her şeyinizin hazır ve tam olduğundan emin olmanız gerek. Uçak biletiniz ya da elektronik bilet, nüfus cüzdanınız, pasaportunuz, yurt dışında da kullanabileceğiniz kredi kartlarınız, nakit paranız, ehliyetiniz, yurt dışı sağlık sigortası, fotoğraf makinesi ve kamera, sandalet, şort, geniş kenarlı bir şapka, güneş kremi, güneş gözlüğü, dudak koruyucu, şnorkel, deniz gözlüğü, palet, plaj havlusu, mayo.

YAPMADAN DÖNMEYİN
Minik Adalar: Seyşellerde görülmesi gereken yerler, Seyşellerin asıl varlık kaynağı olan minik adalar. Seyşellerde yapabilecekleriniz arasında başı çeken scuba diving, yani tüplü dalış. Çok derinlere inmek istemeyenler için şnorkel alternatifi var. Rengârenk balıklar ve açıklardaki mercan kayalıkları renkleri ve büyüleyici görüntüleriyle aklınızı başınızdan alacak.
Balık Avlama: Balık tutmaktan hoşlanıyorsanız Seyşeller sizin için bir cennet olacak. Mahe, Praslin ve La Digue’de balık avlama turları düzenleniyor.
Su Sporları: Su sporlarına meraklı olanlar için de Seyşeller bulunmaz fırsat. Su kayağından rüzgâr sörfüne ve kanoya kadar pek çok seçenek sayesinde su sporu merakınızı burada giderebilirsiniz. Özellikle North Island’da su sporları aktiviteleri bol miktarda mevcut.
Golf: Golf, Seyşellerdeki bir diğer sportif aktivite. 18 delikli bir şampiyona golf sahasına ev sahipliği yapan Lémuria’da golf oynayabilirsiniz. Bunun için resort’ta kalıyor olmanıza gerek yok.

KAÇIRMAYIN
Victoria Karnavalı: Her yıl 25-27 Nisan tarihleri arasında yapılan uluslararası karnaval tam bir şölen havasında geçiyor. Karnaval haftası binlerce turist adaya akın ediyor. Kuşları ve kaplumbağaları gözlemleyin. Deneyimliyseniz tüplü dalış yapıp mercan kayalıklarını görün.

Bu yazı 2014 yılının Haziran ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 88. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir