Salı , 27 Şubat 2024

Sony DSC-H400 İnceleme

gezgindergi-incelemei-DSC-H400 (1)

Sony, bazı markalar gibi gelişmiş özelliklere sahip yüksek optik zoomlu fotoğraf makineleri üretiyor. H ailesine mensup olan bu cihazlar bugüne kadar H200 ve H300 modelleriyle karşımıza çıktılar.  Ailenin yeni üyesi olan H400 ise teknolojinin geldiği son noktayı temsil ediyor.

63X optik zoom

Fotoğraf makinesinin dikkat çeken özelliği 63X optik zooma sahip olması. 35mm karşılığı olarak 1550 mm’ye tekabül eden bu rakam ile çok uzaktaki konuları bile yakındaymış gibi çekebiliyorsunuz. Örneğin bizim de yaptığımız gibi çok güzel ay fotoğrafları çekebiliyorsunuz.

Fotoğraf makinesi 20.1 Megapiksel çözünürlüğe sahip CCD bir sensörle donatılmış. 63X optik zoomlu objektifin minimum açıklığı ise f3.4. Optik imaj sabitleme sistemi ile özellikle yüksek zoomda titreşimi engelleyen fotoğraf makinesi 3 inçlik 460.000 piksel çözünürlüklü bir ekrana sahip.  Elektronik bir vizörü bulunan H400’ün maksimum ISO değeri ise 3200.

Manuel ve otomatik çekim özellikleri

Fotoğraf makinesinin kullanımı genel olarak kolay. Hazır çekim modları, Akıllı Otomatik gibi modların yanısıra manuel çekim özellikleri de cihazda bulunuyor. Bunlar özellikle çekimlerde istenen sonuçların alınmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kullanıcıya esneklik de sağlıyor.

gezgindergi-incelemei-DSC-H400 (2)

Uzaklar yakına geliyor

Optik zoom özelliğinin yüksek olması çok uzaktaki konuların bile yakına gelmesini sağlıyor. Bu sayede konuya yakınlaşmanın mümkün olmadığı durumlarda sıkıntı yaşanmıyor. Optik zoom özelliği anlamında piyasada H400’ün eline su dökebilecek çok fazla cihaz yok.

Çekim kalitesi

Klasik bir Sony olan H400, fotoğraf ve video anlamında ortalamanın üzerinde kalite sunuyor. Zoom özelliğini sonuna kadar kullandığınızda optik bozulmadan kaynaklanan bazı sorunlar olabiliyor ama bu kadar yüksek bir zoom değerinde bu normal kabul edilebilir. Bunun dışında video kalitesi de böyle bir ürün için yeterli. Bu arada 63X optik zoom video modunda da kullanılabiliyor. İlginç sonuçlar alınabiliyor bu optik zoom ve video özelliği ile.

Ergonomi sorunları

Fotoğraf makinesinde zoom özelliği deklanşöre monte edilen bir düğme ile kontrol ediliyor. Fakat sadece buradan kontrol bence biraz eksik olmuş. Aynı zamanda objektif üzerinde solda bir düğme kombinasyonu pratiklik katması anlamında faydalı olurdu. Rakip yüksek zoomlu makinelerde bu tarz özellikler bulunuyor.

Yavaş menü

Makinenin bir diğer beğenmediğim yönü ise operasyon hızının yavaşlığı oldu. Menülerde gezinmek ya da bir şeyleri aktif hale getirmek olması gerektiğinden uzun sürüyor. Bu da özellikle aniden bir şey çekmek istediğinizde sıkıntılı oluşturabiliyor.

gezgindergi-incelemei-DSC-H400 (3)

720p video kayıt

Üründe video kayıt çözünürlüğü 720p yani 1280×720 piksel ile sınırlandırılmış. Günümüzde birçok cihazın Full HD kayıt yaptığı düşünüldüğünde 720p’nin az bir çözünürlük olduğunu düşünüyorum. 4K’lı cihazların çıkmaya başladığı düşünülürse hiç olmazsa Full HD video kayıt seçeneği sunulmalıydı.

Pil ömrü

CIPA standartlarına göre pil ömrü 300 kare. Böyle bir ürün için yeterli ancak elektrikten uzak ortamlara gidecekseniz yanınıza yedek bir pil almanızı öneririm. Zira özellikle video çekimlerinde (150 dakika) pil kısa sürede bitebiliyor.

Uygun fiyat

Genelde incelemelerde fotoğraf makinesi fiyatlarını yüksek bulan biriyim. Ancak bunun önemli bir sebebi Türkiye’de fotoğraf makinelerinden alınan ek vergi. Bu üründe ise ‘fiyatı yüksek’ diye eleştirmiyorum. Tam aksine uygun fiyatlı bir model var karşımızda. Sunduğu özellikleri göre 999 TL olan fiyat (inceleme yazıldığı tarih Temmuz 2014’te) çok uygun. 1550 mm objektifi olan bir fotoğraf makinesini bu paraya almak mümkün değil. Zaten ABD fiyatı 300 dolar olan ürünün fiyatının ülkemizde 999 TL olması (KDV ve ek vergiler düşünüldüğünde) gayet mantıklı.

gezgindergi-incelemei-DSC-H400 (4)

Sonuç olarak Sony, sınırları zorlayan bir çalışmaya imza atmış. H400, yüksek optik zoom özelliğiyle dikkat çekiyor ve rakiplerine oranla çok daha fazla yakınlaştırma sunuyor. Bu tarz ihtiyacı olanlara önerebileceğimiz bir model.

ARTILARI

 • 63X optik zoom
 • Uygun fiyat

EKSİLERİ

 • Videoda çözünürlüğünün 720p olması
 • Yavaş menü

Teknik özellikler

 • 1 Megapiksel çözünürlük
 • 1-2.3 inç CCD sensör
 • 5-15550 mm karşılığı 63X optik zoom
 • Optik imaj sabitleme
 • Dijital vizör
 • 3 inç LCD ekran
 • Maksimum ISO 3200
 • 1 cm makro
 • KDV dahil 999 TL
 • CIPA standartlarına göre pil ömrü 300 kare

Sony DSC-H400 İnceleme | Yazı : Özgür Çetin
 

 

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir