Perşembe , 30 Kasım 2023
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tarih Kokan Bir Şehir: Barselona

Yazı ve fotoğraflar: Özgür Çetin

İspanya tarihinden de eski bir şehir olan Barselona, tarih kokan sokakları, flamenkonun dinamizmi ve liman kenti olmanın getirdiği avantajlarıyla gezginlerin önemli bir durağı olmaya devam ediyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uçağımız alçalmaya başladığında pencereden dışarı baktığımda uçsuz bucaksız deniz gözüme çarptı. İstanbul gibi bir su şehrinden Barselona gibi yine bir su şehrine varmak üzereydik. Barselona’nın İstanbul’la bu benzeşmesi sadece denize kıyısı olması ile sınırlı değil. Bu şehir de aynen bizdeki İstanbul-Ankara rekabeti gibi Madrid ile yarışıyor.

BARSELONA TARİHİ 

Farklı rivayetler olsa da şehrin 9. yüzyılda kurulduğu tahmin ediliyor. Denize kıyısı olması sebebiyle stratejik bir konumu olan Barselona, Gotik, Roma, İslam, Rönesans ve Bizans izlerini taşıyor. Bu kadar zengin bir çeşitlilik de şehrin turistler tarafından çekici bulunmasına sebep oluyor.

Katalan özerk bölgesinde bulunan Barselona’da yaygın olarak kullanılan dil Katalanca’dır. Sokakta İngilizce bilen birilerini bulma ihtimaliniz (diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi) oldukça yüksek.

ULAŞIM 

Oldukça düz ve diğer Avrupa şehirlerindeki gibi düzenli bir bir şehir Barselona. Sokaklar temiz, insanlar trafik kurallarına uyuyor ve motosiklet ile bisiklet gibi ulaşım araçları çok popüler. Şehirde çok fazla tarihi eser, bina ve görülecek mekan olduğundan ulaşım anlamında seçenekleri değerlendirmek gerekiyor. Barselona’da her bütçeye uygun ulaşım seçenekleri var. Metro, otobüs ve taksi bunlardan ilki. Ayrıca bisiklet ve motosiklet kiralamak da bir diğer ulaşım yöntemi. Yine de en mantıklısı şehrin birçok yerine ulaşım sağlayan metroyu kullanmak.

Şehirde bizim anladığım anlamda bir trafik bulunmuyor. Ulaşım konusunda sıkıntı çekilebilecek bir durum da yok. İstediğiniz yere ulaşmak pek sorun değil genelde düz bir şehir olan Barselona’da.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

GEZİLECEK YERLER 

İspanya’nın başkenti Madrid ile tatlı bir rekabet halinde olan Barselona’da gezilecek çok fazla yer bulunuyor. Oldukça eski bir tarihi bulunan şehirde, bütün eski sahiplerinin izlerini taşıyan mimari örneklere raslamak mümkün. Eski Roma, İslam, Gotik, Rönesans ve Bizans etkilerini taşıyan onlarca farklı eser bulunuyor. Elbette bu kadar zengin mekan seçeneği olunca iyi bir plan yapıp ona göre areket etmek gerekiyor. Şehirdeki en ilginç eserler ise 1900’lü yılların başında modernizm akımından etkilenerek yapılan binalardır. Bunlar özellikle Gaudi tarafından tasarlanmış eserlerdir. La Pedrara apartmanı ve ünlü La Sagrada Familia katedrali en ünlü yapıtlarındandır. Ayrıca farklı dönemlerden kalma onlarca tarihi eser de şehrin dört bir yanına dağılmış durumda.

La Sagrada Familia’dan bir detay

La Sagrada Familia 

Şehrin en önemli simgelerinden biri olan La Sagrada Familia’nın (Kutsal Aile) yapımına 1882 yılında mimar Villar tarafından başlanmış. Bir yıl sonra görevi devralan, kimilerine göre dâhi, kimilerine göre deli olarak tanımlanan Gaudi, 1926 yılında ölümüne kadar kilisenin yapımı ile uğraştı. Şehrin önceki sahiplerinin tamamından izler taşıyan bu kilise, bittiğinde 18 kuleye sahip olacak. Halk arasında ‘Bitmeyen Kilise’ olarak da bilinen Sagrada Familia için Gaudi’nin ‘vatandaşın parası ile bitirilsin’ vasiyeti olduğundan dolayı bitirilmediği düşünülüyor. Halen farklı mimarların üzerinde çalıştığı yapının 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor.

Gaudi düz formları pek sevmediğinden bütün eserlerinde olduğu gibi Sagrada Familia’da da doğada görebileceğimiz farklı formlar kullanmış. Şehrin merkezinde bulunan bu kiliseyi mutlaka görmek gerekiyor.

Mimarın diğer eserlerini de şehrin dört bir yanında görmek mümkün. Bunların başında La Pedrera (Casa Mila) apartmanı, Park Güell ve Casa Batllo’yu sayabiliriz.

La Rambla

Barselona’nın simgelerinden biri olan La Rambla, bizdeki İstiklal Caddesi’ne benzeyen ama daha geniş ve daha uzun olan bir mekan. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki caddede kafeler, ressamlar, tarihi ve turistik eşya satan dükkanlar ve sokak sanatçıları (pandomimciler, müzisyenler ve diğerleri) bulunuyor. Şehrin cazibe merkezlerinden biri olan caddedeki pandomim sanatçılarını mutlaka izleyin.

Picasso Müzesi 

Ünlü ressam farklı zamanlarda olmak üzere tam 8 yıl Barcelona’da yaşamış. Adıyla anılan müzede 2500 farklı çalışmasını görmek mümkün. Barselona ziyaretlerinde mutlaka uğranılması gereken bir mekan. Yukarıda saydıklarımın dışında onlarca değişik ve farklı bina, müze ve kilise de Barselona’da ziyaretçilerini bekliyor. Christopher Columbus anıtı Limana açılan yolların birinde bulunan ve büyük bir kaide üzerinde duran bu heykel Amerika’yı bulan kaşif Colombus’un anısına hazırlanmış.

NE YAPILIR? 

Akdeniz’e kıyısı olan Barselona’nın insanları da Türklere fazlasıyla benziyor. Özellikle müzik anlamında coşkulu ve duyguların dışarıya aynen yansıtıldığı Flamenko dansı, bizim gibi hareketli müzikleri sevenlar tarafından ilgiyle karşılanıyor. Barselona’ya gittiğinizde mutlaka bir Flamenko gösterisi izlemek gerekiyor. Genelde özel mekanlarda sergilenen bu gösterilerin ilginç olduğunu söylemek isterim. Akdeniz’in heyecanı ve hareketliliği Flamenko ile hayat buluyor.

gezgindergi_dunya_barselona (2)

İklimi genelde yumuşak ve ılık olan Barselona’da bir diğer yapılması gereken şey Boğa güreşleri izlemek. Bunun için Place de Espanya meydanındaki arenaya gitmeniz gerekiyor. Tarihi ve turistik bir eğlence haline gelen boğa güreşleri kaçırılmaması gereken bir gösteri.

Gotik mimari örneklerini mutlaka takip etmek gerekiyor. Özellikle yukarıdaki satırlarda kendisinden bahsettiğimiz Gaudi’nin eserlerini görmeden dönmemek lazım. Ayrıca şehrin dört bir yanına yayılmış tarihi eserler de mutlaka görülmeli.

gezgindergi_dunya_barselona (3)

Barselona, alışveriş anlamında (diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi) pek ucuz bir ülke değil. Kendine has bazı hediyelik eşyaları olsa da genel olarak özel bir ürünü bulunmuyor. Mango, Zara ve Bershka gibi İspanyol firmalarının mağazalarına kentte rastlamak mümkün. Fiyatlar ise Türkiye ile hemen hemen aynı. Alışveriş mekanları arasında Bari Gotic ve El Corte Ingles çok katlı mağazalar sayılabilir. Fiyatlar ise istisnai ürün ve markalar dışında Türkiye ile aynı.

YEMEK 

Akdeniz kültürünün bütün izlerini taşıyan bir yemek kültürüne sahip olan İspanyollar, Barselona’nın denize kıyısı olması sebebiyle özellikle deniz mahsulleri konusunda zengin çeşide sahipler.

İspanyol kültürüne has bazı yemek ve yiyecekleri de Barselona’da tatmanız mümkün. Bunların başında Tapas, Beef Felafel, deniz mahsülleri ile harmanlanmış pilav Paella ve Tortilla a la Espanola geliyor. İspanyollar özellikle akşam yemeklerini geç yemeleriyle biliniyorlar. Akşam yemeği 21-22 saatlerinde yeniliyor. Akdeniz mutfağının izlerini taşıyan Katalan kültüründe zeytinyağı, domates ve yeşillikler rağbet gören tadlar arasında yer alıyor.

NASIL GİDİLİR? 

Barselona’ya THY’nin düzenli seferleri bulunuyor. Ayrıca İspanya Havayolları Iberia ve Almanya Havayolları Lufthansa’nın da tarifeli seferleri mevcut. Ayrıntılı bilgilere firmaların internet adreslerinden ulaşmanız da mümkün.

NEREDE KONAKLANIR? 

Barselona’da beş yıldızlı otellerden, öğrenciler için pansiyonlara kadar farklı bütçe ve zevklere uygun seçenekler bulunuyor. Her yerinde buram buram tarih kokan, Gotik mimariyi temsil eden onlarca farklı binayı barındıran Barselona, Flamenko ateşi, Boğa güreşlerinin heyecanı ve Akdeniz sıcaklığı ile özellikle biz Türklere hitap eden tam bir gezgin şehri…

Tarih Kokan Bir Şehir: Barselona – Bu yazı 2008 yılının Ocak ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 12. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir