Pazar , 14 Nisan 2024

Tatil harcamalarının yüzde 22’si sağlık için yapılıyor

Tedavi amacıyla ya da SPA ve kaplıcaları ziyaret ederek şehrin stresinden uzaklaşmak için seyahat edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Her geçen gün daha çok rağbet gören sağlık turizmi yılın 12 ayı talep görüyor. Turizm sektörüne yönelik olarak geliştirdiği küresel çözümler sunan teknoloji platformu HotelRunner’ın verilerine göre bir yılda tatile çıkanların yüzde 22’si tatil yaparken sağlığını da korumak istiyor.

gezgindergi-haberler-saglik-turizmi (3)

Sağlık sınır tanımıyor

Tedavi olmak amacıyla seyahat edenler, Türkiye’nin yanı sıra, alternatif tıp için Tayland, Brezilya, Hindistan, Singapur ve Güney Kore gibi uzak ülkeleri de tercih ederek sınırları aşıyor. Ziyaretçiler, tesislerde bir ya da iki hafta süreliğine refakatçileriyle birlikte kalıyor, seyahatlerinde ortalama olarak bir hafta her şey dahil 2.350 Euro’ya, iki hafta ise 3.160 Euro’ya konaklanıyor.

gezgindergi-haberler-saglik-turizmi (1)

Tatilde güzelleşmek mümkün

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, güzelleşmek ve dinlenmek isteyenler ise, termal turizmi tercih ediyor. Özellikle hafta sonları termal ve SPA otellerde konaklayan tatilciler, stresten uzaklaşarak kendilerini arındırmak istiyor. HotelRunner’ın verilerine göre, Türkiye’de Afyon, Kütahya, Yalova, Bursa ve Pamukkale’deki kaplıcalar en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. Türkiye’nin yanı sıra, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’daki termal oteller de ziyaret ediliyor. 12 ay boyunca açık olan oteller en çok Mayıs ve Eylül aylarında talep görüyor.

Tatil harcamalarının yüzde 22’si sağlık için yapılıyor – Bu yazı 2014 yılının Kasım ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 93. sayısından alınmıştır.

 

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir