Salı , 27 Şubat 2024

Türkiye’de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey

İnkılap Yayınevi – Akdoğan Öznur

“Dolu dolu bir yaşam için aksiyon planı” sloganıyla raflarda yerini alan 224 sayfalık kitap, Türkiye’de yaşayan hemen herkesin “boş zaman” dilimlerinde gerçekleştirebileceği oldukça ilginç, fiziksel ve duygusal(!) aktiviteler içeriyor.

Kitapta sevgililer için romantik etkinliklerden adrenalinli maceralara, aile boyu etkinliklerden kültürel aktivitelere, yerel eğlence ve şenliklerden lezzet durak ve tariflerine, trekkingden kuş gözleme, doğal olaylardan ekolojiye vd. toplam 101 maddelik ilginç bir aksiyon listesi yer alıyor. Bu maddelerin nerede, nasıl, kimlerle, ne şekilde yapılabileceğine dair informatif ayrıntıların -GPS koordinatlarına varıncaya kadar- verildiği kitap, metne eşlik eden grafik öğeler ve simgeler sayesinde daha kolay okunur ve kullanılır hale geliyor.

Kimi maddelerde dikkatlerimizi Türkiye’nin pek bilinmeyen harikalarına çeviren kitap sıradışı karakteri ile türünün ilk örneği. Ancak kitap bu sıradışı niteliğini, ülkemizde son dönemlerde sayısı giderek artan şekilde rastladığımız 101’li adından değil, içeriğindeki aktivitelerin yelpazesi, sunuluş tarzı ve keyifli üslubundan alıyor. Özkan’ın dünyaya bakış tarzı, “Türkiye’de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey” kitabını, içinde birtakım detayların da verildiği kuru kuruya sunan başvuru kitaplarından farklı bir yere koyuveriyor.

gezgindergi_kitaplik_turkiyede_yapmaniz_gereken_101_sey

 

Türkiye’de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey – Bu yazı 2007 yılının Eylül ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 8. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir