Salı , 27 Şubat 2024

Vatikan

Yazı ve Fotoğraflar: Niyazi GENCA

İtalya’nın Roma şehrinde yer alan şehir devleti. 0.44 km2’lik sınırları içinde Papa tarafından yönetilen nüfüs ve yüzölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesi. Her ne kadar küçük de olsa dünya tarihine yön vermiş köklü etkiler bırakmış bir ülke.

gezgindergi-dunya-vatikan-2

Hristiyanlığın en büyük mezhebi olan Katolik Kilisesinin yönetim merkezi olan Vatikan için devlet için de devlet demek yalan olmaz herhalde. Vatikan Aziz Petrus’un şehit edildiği ve gömüldüğü yere kurulmuş. Günümüzde ise papaların ikametgah ettiği bir yer olmuş. Kutsal bir mekan. Bir yanda dinin merkezi olması diğer yanda hıristiyanlık tarihinin tüm hazinelerini barındırması açısında çok etkileyici bir yer. Roma’ya gidildiğinde muhakkak görülmesi gereken yerlerden hatta çok özel yerlerden birisi. Mümkünse bir gününüzü burayı keşfetmeye ayırmanızda fayda var çünkü hem görülecek çok şey var hem de kalabalıktan dolayı biraz fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

gezgindergi-dunya-vatikan-3

Vatikan Ziyaret Notları

Ziyaret Günü ve Saati: Size tavsiyem sabah erkenden gezinize başlamanız. İlk olarak San Pietro Meydanı ve Bazilikasını gezerek başlayabilirsiniz. Sonrasında da Vatikan Müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Veya vaktiniz varsa iki sabahı burayı ziyaret ederek kalabalıklara takılmadan gezebilirsiniz. Çarşamba günü mümkünse burayı ziyaret etmeyin. Papanın halkı kabul günü var ve her yer çok kalabalık. Eğer başka imkanınız yoksa saat 14:00 e kadar Vatikan müzelerini gezebilirsiniz. San Pietro Bazilikasının ziyareti 14:00 den sonra başlıyor.

San Pietro Bazilikasının tepesine çıkmak isterseniz tepeye ulaşmak için asansörden sonra yaklaşık 320 merdiveni tırmanmanız gerekiyor. Çıkmadan önce bunu göz önünde bulundurun. San Pietro Meydanından sonra Vatikan girişine yürürken bir sürü rehber size tur satmaya çalışacaktır. Eğer online bilet falan almadıysanız uzun kuyrukları atlatmak için bir tercih olabilir. Ama 30 – 35 € dan fazla para vermeyin.

gezgindergi-dunya-vatikan-12

Online Bilet: Vatikan Müzeleri için muhakkak online bilet alın. Yoksa uzun bir kuyrukta saatlerce bekleme riskiniz var. internet sitesinden adresinden online bilet alabilirsiniz. 4€ fazla ödüyorsunuz ama inanın bana buna değer. Satın alma işleminden sonra size gelen giriş belgesinin baskısını alabilirsiniz ya da akıllı telefonunuz varsa pdf’i telefonunuza indirip oradan da görevlilere gösterebilirsiniz. Eğer online bilet aldıysanız bütün kuyruğu geçip hemen giriş kapısına yönelebilirsiniz. Girişe geldiğinizde görevli arkadaşlara elinizdekileri göstermeniz yeterli. 2 dakika içinde müzenin içerisindesiniz.

Yeme ve İçme : Vatikan Müzelerine girince içeride yeme içme işini de halledebilirsiniz. Büyük bir restoran var ve çeşitli menüler mevcut. Ayrıca dışarıya göre ucuzda. (Özellikle Vatikan Müzesi girişinin karşısındaki kafe biraz pahalı.) San Pietro Bazilika Kubbesinden inişte de bir kafe bulunmakta. Burada da kısa bir mola verebilirsiniz.

Kıyafet Seçimi : Vatikan ziyaretinizde kıyafetlerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Sıkıntı yaşamamak için dizlerin ve kolların görünmediği kapalı kıyafetleri seçmenizde yarar var.

gezgindergi-dunya-vatikan-5

Ulaşım: Roma’da Vatikan’a nasıl ulaşırım sorusunun cevabını vermeye çalışalım. Bunun için bir çok seçeneğiniz var.

– Eğer Roma’da merkezde konaklıyorsanız tercihiniz yürümek olabilir. Roma sokaklarında tarihi koklayarak Vatikan’a ulaşabilirsiniz.
– İsterseniz Metro’yu kullanabilirsiniz. Roma A metrosu ile Vatikan’a ulaşabilirsiniz. Ottaviano – San Pietro veya Cipro – Musei Vaticani duraklarında inerek buraya ulaşabilirsiniz.
– Konakladığınız konuma göre otobüs ve tramvay ile de ulaşma imkanınız var. Bunun için internetten araştırma yaparak çok rahat şekilde Vatikan’a ulaşabilirsiniz.
– Turistik hop on & hop off otobüslerle de Vatikan’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şehrin birçok yerinde bunlara rastlayabilirsiniz. Gün içinde in- bin yaparak istediğiniz yeri gezip tekrar bu otobüsleri kullanabiliyorsunuz.

Not: Roma Pass aldıysanız metro ve otobüsü ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Yalnız Roma Pass’ı Vatikan’da müzelerde kullanamıyorsunuz.

gezgindergi-dunya-vatikan-6

GEZİ REHBERİ
Aslında bu küçük ülkede gezebileceğiniz yerler sayılı ama öyle sayılı olduğuna bakmayın. Sizi saatlerce yürütecek, kendisine hayran bırakacak sürprizlerle dolu. Bu kadar görsel ve birbirinden değerli hazineyi, sanatsal çalışmaları içinde barındıran başka bir yer yoktur herhalde. Gezim esnasında 2 gün sabah Vatikan’a gelmem gerekti. Maalesef ziyaret tercihimi Çarşamba gününe denk getirdiğim için ilk günüm kalabalığa karışarak, biraz San Pietro Meydanında kalan zamanımı da Vatikan Müzelerini gezerek değerlendirdim. 2. gün sabahımı da tamamen San Pietro Bazilikasını gezmeye ve kubbeye ayırdım.Gelelim gezebileceğiniz yerlere ve detaylarına;

– San Pietro Meydanı – Giriş Ücretsiz

– San Pietro Bazilikası – Giriş Ücretsiz

– San Pietro Bazilika Kubbesi – Giriş Ücretli (Asansör ile 7€ / Asansörsüz 5€ )

– Vatikan Müzeleri – Giriş Ücretli (Gişe Ücreti 16€ / Online Bilet 20€ )

– Sistine Şapeli – Vatikan Müzeleri giriş ücretinin içinde.

– Vatikan Bahçeleri – Giriş Ücretli (Özel grup turları yapılıyor. Kişi sayısına göre ücret değişmekte)

Not: Eğer isterseniz San Pietro Bazilikası ve Meydanındaki ihtişamı bu adresten görebilirsiniz.

– Vatikanı gözünüzde canlandırabilmek içinde bu haritadan yararlanabilirsiniz

gezgindergi-dunya-vatikan-7

San Pietro Meydanı

Bu kadar büyük bir meydanı hayatımda görmemiştim. Her daim kalabalık olan bu meydan Çarşamba günleri mahşer yeri gibi oluyor. Papanın halk günü için her yerden gelen insanlar bu meydana akıyor. Papa milyonlarca insanı aynı anda bu meydan da kutsuyor. Meydana girişte aslında hiçbir kimlik kontrolü yapılmıyor ama Çarşamba özel bir gün olduğu için çantalar vb. şeyler aranarak içeri girebiliyorsunuz.

Vatika’nın sembollerinden olan bu meydan Mimar Bernini tarafından 11 sene de tamamlanmış. Meydan yarım ay şeklinde dizilmiş 284 sütün ile çevrili ve bu sütunların üzerindeki 140 aziz heykeli bulunmakta. Meydanın ortasında Mısır’dan Roma’ ya getirilen 25 metrelik bir dikilitaş (obelisk) bulunmakta ve bu dikilitaş aynı zamanda Güneş saati işlevi de görmekte. Bu dikilitaş’ın yanında Bernini ve Mademo tarafından yapılan iki tane de çeşme bulunmaktadır.Tabi bu meydan Hıristiyanlığın en büyük ve en kutsal kilisesi olan San Pietro Bazilikası’na da ev sahipliği yapmaktadır.Meydana girdikten sonra biraz da zamanınızı sütunların arasında gezmeye ayırın. Sütunların arasında çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

San Pietro Bazilikası

Sıra geldi San Pietro Bazilikasını görmeye. Sabah 7 gibi meydana geldiğim için hiçbir kalabalıkla karşılaşmadım ve rahatça kontrolden geçerek içeri girebildim. Bazilika MS. 4. yüzyılda İmparator Constantine’in isteği üzerine Saint Peter’ın şehit düştüğü yerde inşa edilmiş ve Michelangelo’nun planlarını yaptığı büyük bir kubbeye sahip. (Kubbe Giacomo Dalla Porta tarafından tamamlanabilmiş.) Bütün ihtişamı ve görkemi ile sizi karşılayan bu yapının içi de dışı kadar görkemli ama daha şatafatlı ve daha şaşalı. İçeri girince insan kendini çok küçük hissediyor. Dünyadaki en büyük iç mekana sahip bu kilise. Bunu içeri girer girmez hissediyorsunuz.

gezgindergi-dunya-vatikan-8

Kiliseden içeri girdikten sonra hemen sağınızda Michelangelo’yu meşhur eden Pieta heykeli sizi karşılıyor. Maalesef daha önce saldırıya uğradığı için şu an camekanın arkasından görebiliyorsunuz.Sabah erken saatlerde orada olduğum için içerisi de çok kalabalık değil. Etrafta bir çok rahibe ve Papaz var ve sabah ayinleri için birkaç yerde küçük gruplar var.İçeride gezerken sağlı sollu sizi selamlayan dev mermer heykeller var. Hepsi birbirinden güzel ve baş döndürücü güzellikteki resimler heykeller arasında kilise içinde yürüyorsunuz. Bu heykellerin büyüsüne kapılmamak elde değil.

Kilisede biraz ilerledikten sonra sizi bu sefer bazilikaya adını veren Aziz Peter’in bronz heykeli kendine çekiyor. İyi şans getireceğine ve dileklerinin kabul olduğuna inanan birçok ziyaretçi tarafından heykel’in ayağı sıvazlanmaktan aşınmış durumda.Bazilika eski Papaların mezarlarına ev sahipliği yaptığı için aynı zamanda mezarlık olarak da kullanılıyor. Burada gömülü olan tüm Papaların isimlerini bir duvarda görebiliyorsunuz.

gezgindergi-dunya-vatikan-9

Kilisenin kubbesi tam da St. Peter’in (Pietro) mezarının bulunduğu yere yapılmış. Yaklaşık 40 metre çapıyla Roma’nın en büyük kubbesiymiş. Bu kubbe 4 adet sütunla desteklenmiş ve kutsal emanetlerini tasvir eden rölyeflerle süslü. Ayrıca kubbenin altında girilmesi yasak olan ve Berni’ni tarafından yapılan mihrap bulunmakta.Gelelim bazilikanın tavanına. Tavanda yok yok desek yeridir. Renk renk gravürlerle çizimlerle tasvirler ve hikayeler anlatılmış. Bunları rehber aracılığıyla dinlemek daha keyifli olabilir.

San Pietro Bazilika Kubbesi

Bazilikanın içinden çıkmak istemiyorsunuz ama daha gezelecek çok yer var. Sıra geldi kubbeyi gezmeye ve tabi eşşiz Roma manzarasına sahip kubbeni tepesine çıkmaya. Bazilikadan çıkınca hemen sol tarafta kubbeye çıkabileceğiniz bölüm var. Yalnız buraya girmeden önce varsa çanta vb. şeylerinizi bırakmanız istenebilir. Bunun için bazilikadan merdivenlerin oraya çıkıp sol taraftan aşağı inmeniz lazım. Ücretsiz eşyalarınızı emanete bırakabiliyorsunuz.

gezgindergi-dunya-vatikan-10

Kubbeye çıkmanın iki yolu var. Biri merdivenleri kullanma ki bu 5€. Asansörü kullanmak isterseniz de 7€. Ben asansörü tercih ettim çünkü asansörden sonra kubbeye çıkmak için yaklaşık 300 merdiveni daha tırmanmanız gerekiyor. Tırmanışa başlamadan sizi bir sürpriz bekliyor. Biraz önce aşağıdan baktığınız kubbeyi daha yakında görme imkanı buluyorsunuz. Ayrıca aynı yerden bazilikanın da içini yani aşağıyı da görebildiğiniz için bir kez daha yapının büyüklüğü karşısında heyecanlanıyorsunuz. Aşağıda insanlar karınca gibi görünüyorlar.

Sıra geldi tırmanmaya. Tırmanacağınız merdivenler hem dar hem de biraz kasvetli. Kapalı mekan fobiniz varsa burası pek size uygun olmayabilir. Deyim yerindeyse çık çık bitmiyor ama yukarıdaki manzara için buna değer açıkçası. Tepeye ulaşmak biraz yorucu olsa da göreceğiniz manzara bu yorgunluğu sizden alıyor. Sabah erken gelmenin verdiği rahatlığı burada da yaşıyorsunuz. Kulenin tepesinde yaklaşık 10 kişi varız. O yüzden rahat rahat hareket edebiliyoruz. 360 derecelik bir açı ile tüm manzarayı seyredebiliyorsunuz. Tabiki ilk görmek isteyeceğiniz manzara San Pietro Meydanı. Meydan buradan ayrı bir güzel görünüyor. Meydan tamamen elinizin altında ve büyüklüğüne buradan bir kez daha şahit oluyorsunuz. Buradan ayrıca Vatikan Müzelerini ve Vatikan bahçelerini çok rahat görebiliyorsunuz. Tabi Roma manzarasını da unutmamak lazım. Bütün bu manzarayı gördükten sonra yorgunluktan eser kalmıyor.

gezgindergi-dunya-vatikan-11

Bu manzaraya doyum olmuyor ama çekilen fotoğraflardan ve manzaranın da tadına vardıktan sonra sıra geldi aşağı inmeye. Aşağı yine dar ve kasvetli merdivenlerden iniyorsunuz.İnişte sizi bir sürpriz daha bekliyor çünkü biraz önce yukarıdan fotoğrafladığınız, bazilikanın üstünde bulunan büyük heykelleri daha yakından görme imkanınız oluyor. Ayrıca eğer isterseniz burada bir tane de kafe var ve oturup bir keyif kahvesi içebilirsiniz.

Vatikan Müzeleri

San Pietro Meydanı’ndan Vatikan Müzelerine 10 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabiliyorsunuz. Bu yol üzerinde Vatikan Şehri‘ne giriş kapısını görebilirsiniz. Bileti online alınca müzeye girişte çok kolay oluyor. Uzun kuyruktan sıyrılıp size özel girişten içeri girebiliyorsunuz. Güvenlik kontrolünden sonra yine çantanızı emanete bırakmanız gerekiyor. Online aldığınız biletin dökümanını, içerdeki gişelerden bilete çevirmeniz gerekiyor. Bu bilet ile birlikte bir tane de müze haritası veriyorlar. Böylelikle içeride nereleri gezebileceğiniz rahatlıkla görebiliyorsunuz. Müzelere ulaşmak için üst kata çıkmanız gerekiyor. Zaten içerdeki bir sürü işaret levhası nereden nasıl gideceğiniz size gösteriyor.

gezgindergi-dunya-vatikan-12

Not: Müze haritasına buradan da ulaşabilirsiniz.

gezgindergi-dunya-vatikan-13

Müzeler çok büyük bir alanı kapsadığı için gezmeniz 4-5 saat sürebilir. 7 km. uzunluğundaki odalarda ve galerilerde vakit geçirmek biraz zaman alacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak ziyaretinizi planlarsanız rahat edersiniz. Vatikan Müzeleri bir çok papanın kendi adına yaptırmış olduğu müzelerden oluşuyor ve hepsi aslında bir kompleksin içinde yer alıyor. 7 km. uzunluğundaki odalar ve galeriler de ;

 Mısır’dan ve yakın Doğu’dan Antikaları
 Vazo koleksiyonları,
 Roma ve Yunan antikaları,
 12.-18. yüzyıl sanat eserleri
 19.-21. yüzyıl sanat eserleri
 Çeşitli dekoratif sanat eserleri
 Raffaeollo Odalarını
 Borgia Dairelerini
 Entrüsk Müzesini
 Hristiyanlık Müzesini
 Goblen Galerisini
 Harita Galerisini
 Heykel Galerisini
 Yuvarlak Salonu görme şansını yakalıyorsunuz.

Bütün bu güzellikleri gezerken nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Tavanlardan duvarlara dört bir yanda işlemeler, tablolar, papaların kullandığı devasa halılar, altın varaklara kadar birçok sanat eserini hayranlıkla izliyorsunuz ve bu büyüleyici ortamda kendinizi zaman makinasına girmiş gibi hissediyorsunuz.

gezgindergi-dunya-vatikan-14

Sistine Şapeli

Tabiki bu müzeler için de en özel yer Sistine Şapeli. Eğer isterseniz haritadaki veya yönerge işaretlerini kullanarak da kısa yoldan direk buraya ulaşabilirsiniz. Şapele girdiğiniz an itibari ile ağzınız açık kalıyor. Şapelin sağ duvarı boyunca Hz.İsa’nın, sol duvarı boyunca da Hz.Musa’nın mucizeleri Michelangelo tarafından resmedilmiş. Michelangelo burayı Hıristiyanlığın en önemli yapılarından birini dönüştürmüş ve tabiki tavandaki Adem’in Yaratılışı tasvirini görmemek imkansız. Bu tasviri büyülenerek izliyorsunuz. Fotoğraf çekemediğiniz içinde burayı hafızanıza kazımak için her yerini inceliyorsunuz. İçeride fotoğraf çekmek ve yüksek sesle konuşmak yasak. Her yerde görevliler var ve fotoğraf çekme izni vermiyorlar.

Not: Şapelin 3 boyutlu haline buradan ulaşabilirsiniz

Bu kadar gezip yorulduktan sonra müzenin içinde yer alan restoranda biraz soluklanabilirsiniz. Eğer isterseniz de müze bahçelerinde de gezebilir ve dinlenebilirsiniz. Bahçe demişken Vatikan bahçelerinden de bahsetmek lazım. Bu kadar küçük ölçekli bir alanda bahçe mi olur demeyin. 23 hektarlık bir alanı kapsıyor. Birçok çeşme ve heykelle bezenmiş bahçe, büyük bir bitki çeşitliliğine sahip. San Pietro Bazilika Kubbesinden gördüğünüz bu bahçeleri gezme imkanınız var ama burayı rehbersiz gezemiyorsunuz. Ve geldik müzeden çıkmaya…

gezgindergi-dunya-vatikan-15

Bu kadar şaheseri ve güzelliği gezdikten sonra Venedik Müzeleri sizi son bir sürpriz ile uğurluyor. Çıkış kısmına ilerlediğiniz zaman sizi en çok etkileyecek diğer bir yapı Spiral Merdivenler ile karşılaşıyorsunuz. Giuseppe Momo tarafından yapılmış olan merdivenlerin en önemli özelliği birbirine geçmiş 2 farklı merdiven döne döne aşağı iniyor. Aşağıya inen merdivenle yukarı çıkan farklı, ve insanların karşılaşmaları mümkün değil. Dünyanın en çok fotoğrafı çekilen merdiveni muhteşem bir tasarıma sahip.

Roma’da kaldığım 5 gün içinde Vatikan’ın ayrı bir yeri oldu. Herhalde hayatım boyunca bu kadar eseri bir arada bir daha göremem. Bu kadar büyük ve görkemli eserlerin ne zorlukla bir araya getirildiği de ayrı bir soru işareti tabi. Burayı ziyaretinizde bir yandan dinin, tarihin ve paranın gücünü görebiliyorsunuz diğer yandan da olağan dışı bir mimarinin ve sanatın izlerini takip edebiliyorsunuz. Gerçi tüm Roma için de bunu görebiliyorsunuz ama Vatikan’ın bu konuda yeri ayrı. Özellikle Vatikan Müzelerini gezerken bunu daha çok şahit oluyorsunuz.

Şimdiden iyi gezmeler…

Bu yazı 2014 yılının Mayıs ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 87. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir