Pazar , 14 Nisan 2024

Yerkürenin Renkleri / Adnan Büyükdeniz

Adnan tutkulu bir amatör fotoğrafçı. Fotoğraf makinesiyle dünyanın çeşitli bölgelerinden taşıdığı yüzlerle tanıştırıyor bizleri. Atasözünde söylendiği gibi, “çok gezen bilirmiş”. Adnan da, bilinçli ve sorumlu bir dünya vatandaşı olarak, birçoğumuzdan daha çok yer görmüş ve gördüklerini bizlerle paylaşmak istiyor. Bu takdire şayan bir istek. Ölümlüler olarak bizlerin kendi deneyimlerimizi kendimize saklamamamız, onları paylaşmamız gerekiyor. Bazılarımız bireysel deneyimlerini kelimelerle daha iyi iletebilirken bazılarımız da aynı amaçla farklı iletişim araçlarını kullanır. Ancak dikkat edin; bir fotoğrafın anlattığı kimi zaman sıradan kelimelerden çok daha fazladır. Adnan’ın bizlerle paylaşmak için seçtiği fotoğrafları görünce bu, sizin için çok daha belirgin olacak.

yerkurenin-renkleri-kitabi-adnan-buyukdeniz-gezgindergi (3)

Selim Seval / FOTOGEN Fotoğraf Sanatı Derneği Kurucu Üyesi

Kendim de eski bir bankacı olarak, onca iş yoğunluğu ve koşuşturmacanın arasında Sayın Büyükdeniz’in fotoğrafa zaman ayırabilmesine hem hayret ediyorum hem de takdirle karşılıyorum. Üstelik de, tüm zamanını fotoğrafa ayıran dostları kıskandıracak bazı kareler yok mu! Elimizdeki albüm; dünyayı görmek ve bizlere göstermek için fotoğrafın gönül gözünü kullanmayı seçen fotoğraf sevdalısı, İFSAK üyesi Dr. Adnan Büyükdeniz’in bankacılıktan kurtarabildiği zamanlarda çekilebilmiş fotoğraflarından oluşuyor. Umarım, Sn. Büyükdeniz’in sadece fotoğraf amaçlı olarak çıkacağı gezilerde üreteceği fotoğraflardan oluşan albümünü de yakın zamanda görebiliriz.

yerkurenin-renkleri-kitabi-adnan-buyukdeniz-gezgindergi (2)

Şahin Dirican / İFSAK – İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Tanımaktan büyük bir keyif aldığım sevgili Adnan’ın “Yerkürenin Renkleri” isimli projesi başından itibaren takip ettiğim bir çalışma oldu. Fotoğrafların seçiminden baskı aşamasına kadar tüm süreçlerin zevkle içinde yer aldım. Profesyonel anlamda fotoğrafçılığın içinde bulunan bir insan olarak onun asli alanından geri kalan zamanlarında bu işe ayırdığı vakti takdir etmekteyim. Kırkın üzerinde ülkeye yaptığı iş ziyaretlerinin dışında arta kalan zamanlarda çekilen bu kareler, değişik coğrafyalara ait renkleri gözler önüne seriyor. Kendisinin yeni çalışmalarını sabırsızlıkla bekliyorum. / Mustafa Dilaver – Reklam Fotoğrafçısı

Yerkürenin Renkleri / Adnan Büyükdeniz –  Bu yazı 2007 yılının Ağustos ayında yayınlanan Gezgin Dergisinin 7. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir