Çarşamba , 6 Aralık 2023

65. yılında Kore Savaşı Sergisi İstanbul Harbiye Askeri Müze’sinde

14. yüzyıldan bugüne kadar tarihin derinliklerindeki eserlerden 8000 kadarını tarih ve kültür sanat meraklılarıyla buluşturan Askeri Müze yeni bir sergiye evsahipliği yapmaya hazırlanıyor. Harbiye Askeri Müzesi tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kore’ye gidişinin 65’inci yıldönümü nedeniyle döneme ait orijinal obje, fotoğraf ve belgelerden oluşan “65. Yılında Kore Savaşı Sergisi” 21 Ekim 2015 tarihinden itibaren ziyaretçileriyle buluşacak. Sergi kapsamında ziyaretçiler Askeri Müze arşivlerinde yer alan Kore Savaşı’nın tarihten günümüze yansıyan bilgi ve belgelerine şahitlik edecek.

harbiye askeri müzesi-gezgindergi
Harbiye Askeri Müzesi

Harbiye Askeri Müze Hakkında Bilgi

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığına bağlı olarak İstanbulda faaliyetlerini sürdüren Askeri Müze ve Kültür Sitesi komutanlığı koleksiyonlarının zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın önde gelen müzelerinden birisidir. 1940 yılına kadar Aya İrini de faaliyetlerini sürdüren ve daha sonra çeşitli süreçlerden geçen Askeri Müze, modern anlamda 10 Şubat 1993 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ün 6 yıl (1899-1905) eğitim aldığı eski Harbiye binasında hizmete açılmıştır. Başlangıçta Osmanlı Cebehanesi’nden intikal eden silahlarla salonlarını açan Askeri Müze, zaman içerisinde toplama, satın alma, bağış yoluyla koleksiyonlarını genişletmiştir. Askeri Müze 15. Yy den günümüze kadar uzanan geniş bir zaman dilimine tarihlenen çok sayıda askeri kültür varlığına sahiptir. Bu eserlerden yaklaşık 8000 kadarı müze salonlarında ve bahçesinde ziyaretçilerin izlenimine sunulmaktadır. Müze salonlarında sergileme tematik veya kronolojik esaslara göre yapılmaktadır.

Müze faaliyetlerinin yanı sıra dünyanın en eski bandosu olan Mehter Bölüğü de Askeri Müze bünyesinde yer almaktadır. Mehteran Birliği müzenin açık olduğu (Pazartesi ve Salı hariç) her gün saat 15:00 de canlı performans ile izleyicileriyle buluşmaktadır.  Yine Askeri Müze de yerli, yabancı sivil ve askeri her türlü kültür ve sanat faaliyetlerine açık ‘’Kültür Sitesi’’ kompleksi de yer almaktadır

kore savaşı sergisi afis-gezgindergi-afis
65. Yılında Kore Savaşı Sergisi Afişi

Yazar : NURYA ÇAKIR

Yazar, hat sanatçısı, Gezgin Dergi editör...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir