Pazar , 14 Nisan 2024

Afrika standında aslan, fil, zürafa ve okullar

Afrika standında aslan, fil, zürafa ve okullar

Geçen yıl ülke standları kıtalara göre ayrılırken en fazla ilgiyi Afrika bölümü çekti. 32 Afrika ülkesinin bulunduğu bölümün girişinde ziyaretçileri iki büyük aslan maketi karşılarken, Afrika müziği eşliğinde dev fil ve zürafa maketleri ile maymun, gergedan ve ağaç üstünde leopar heykelleri ziyaretçileri Afrika’ya götürdü. Işıklı dev bir Afrika haritasında hangi ülkede kaç tane okul olduğu, büyükelçilik bulunup bulunmadığını ve THY’nin direkt uçuşu olup olmadığını farklı renkte ışıklarla gösteren harita dikkat çekti. Afrika bölümü bu kıtada açılan Türk okullarının büyük boy maketleri ile süslenirken, öğrencilerin gün boyunca kıtaya özgü sahneledikleri dans ve gösteriler alkış aldı. Japonya standında ziyaretçiler Japonya’ya özgü yosun, kraker ve çayın tadına baktı. Romanya standında ziyaretçilere ‘cozonac’ denilen cevizli, kakolu ve lokumlu pasta ikram edilirken, etrafta dolaşan drakula kostümlü Spectrum Koleji öğretmeni Tatar Gürhan Memet, önce uzun dişleri ile korkutsa da sonra fotoğraf çektirmek isteyenlerle bol bol fotoğraf çektirmek zorunda kaldı. İngiltere standında ünlü İngiliz köprüsü (Tower Bridge) maketi dikkat çekerken, gün boyunca ziyaretçilere İngiliz çayı, sıcak çikolata ve kahve ile bisküvi ikram edildi. İngiltere’nin meşhur futbol takımlarının forma ve topları özellikle gençlerin ilgisini çekerken, İngiltere’nin sembolü çift katlı otobüs ile telefon kulübesinin maketleri de standlardaydı.

Ankara’da Paris hatırası!

Fransa standında ziyaretçileri 18. yüzyıl burjuvasının kıyafetlerini giyen Fransa’daki eğitim merkezlerinin müdürü Veli Çetin karşılarken, ziyaretçiler ünlü Eyfel Kulesi’nin önünde (fotomontajla) fotoğraf çektirdi. Parfümden peynir çeşitlerine dünya hız rekoru kıran trene kadar Fransa’nın ünlü simgeleri ziyaretçilerin beğenisini kazandı. ABD standında kovboy ve Kızılderililere ait şapka ve kıyafetler ilgi çekerken, hasır üzerine kurulu Vietnam standında Buda heykelleri, yumurta kabuğundan yapılmış vazo ve resimler, bambudan masa ve sandalyeler, Vietnam’a has böcek ve kelebek türleri ile Vietnam şapkası dikkat çekti.

Türkiye standına özel ilgi

Türkiye standında ise başta farklı ülkelerden gelen öğrenciler olmak üzere ziyaretçilere Türkiye’ye özgü çiğ köfte, sarma, lokum, turşu, Beypazarı kurusu, Çorum leblebisi, Konya şekeri, Türk kahvesi ikram edildi. Osmanlı çeşmesinden Osmanlı şerbeti içen ziyaretçiler, dönen semazen maketinin önünde fotoğraf çektirdi.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir