Salı , 27 Şubat 2024

Androidli Aynasız : Samsung Galaxy NX

Samsung Galaxy NX: Samsung’un Android işletim sistemini kullanan ilk aynasız fotoğraf makinesi modeli Galaxy NX, farklı özellikleri ve ilginç kullanım tarzı ile dikkat çekiyor.

gezgindergi-inceleme-android-aynasiz-samsung-galaxy-nx (2)

Özgür Çetin

Günümüzde telefon ve tablet gibi cihazlarda kullanılan mobil işletim sistemi Android, ilk olarak Andy Rubin tarafın geliştirilmişti. Rubin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada bu işletim sistemini ilk olarak fotoğraf makinelerinde kullanılmak üzere planladıklarını belirtmişti.

Gelinen noktada ise Google tarafından satın alınan ve dünya çapında önemli bir mobil işletim sistemi olan Android’in tablet ve telefonlarda yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Fotoğraf makinesi tarafında ise (birkaç ürün dışında) bu işletim sistemi yaygınlaşamadı.

İşte bu ürünlerden biri de Samsung’un Android işletim sistemine sahip ilk aynasız modeli Galaxy NX. NX ailesinin tasarım anlayışına sahip olan cihaz dev ekranlı bir SLR gibi görünüyor. Sağda bombeli deklanşör bölümü, üstte prizma sistemini andıran bir çıkıntıya sahip elektronik vizör ve değiştirilebilir objektifi ile Galaxy NX’i ilk bakışta SLR sanmanız gayet normal.

APS-C boyutunda sensör

Son dönemde aynasızlarda görmeye başladığımız giriş seviyesi SLR sensör boyutu bu modelde de karşımıza çıkıyor. APS-C olarak bilinen bu boyut, kullanım sırasında daha kaliteli fotoğraf ve daha yüksek ışık hassasiyeti sağlıyor. 23.5×15.7 mm boyutundaki CMOS sensör 20.3 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Maksimum ISO değeri 25600 olan fotoğraf makinesinde 4.8 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekran, elektronik vizör, Full HD video kayıt, 16 GB dahili hafıza, microSD bellek yuvası, 3G, kablosuz ağlara bağlanma, JPEG ve RAW desteği ve saniyede 8.6 kare seri çekim hızı gibi özellikler bulunuyor.

Android’in gücü adına

Cihazın işletim sistemi ise Android 4.2.2. Üzerinde dört çekirdekli 1.6 GHz işlemci bulunan fotoğraf makinesinde 2 GB RAM yer alıyor. Bütünleşik GPS, Bluetooth 4.0 gibi özellikleri bulunan Galaxy NX, Android işletim sisteminin sunduğu birçok uygulamayı destekliyor. Yani fotoğraf makinesi tarafı ile çektiğiniz bütün fotoğrafları anında Instagram, Twitter ya da Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşabiliyorsunuz.

Farklı kullanım deneyimi

Galaxy NX bugüne kadar kullandığım cihazlardan farklı bir deneyim sunuyor.  Bu ürünü iki ayrı menüye sahip bir cihaz gibi düşünmek gerekiyor: Fotoğraf makinesi ve mobil cihaz. Galaxy NX kullandığım ilk Androidli fotoğraf makinesi değil ama kuşkusuz en iyisi. Deklanşöre bastığınız anda çekime hazır hale gelen ürün, ana ekranda iseniz bile hızlı bir tepki veriyor. Oldukça özelleşmiş bir arayüzü olan fotoğraf makinesinde yer alan hazır çekim modları ve akıllı modlar size çok fazla iş bırakmıyor.

Ayrıca P, S, A ve M modları da isteyen kullanıcılara ciddi anlamda esneklik sunuyor. Cihazda dikkatimi çeken bir diğer nokta ise azaltılmış tuş sayısı. Fotoğraf makinesinin üzerindeki bütün tuşların sayısı sadece 5. Çekim modları da dahil olmak üzere bütün ayarları menüden dokunarak yapıyorsunuz. Üst yüzde bulunan sonsuz dönebilen tuş da bu amaçla kullanabiliyorsunuz. Samsung mühendisleri iyi bir iş çıkarmış ve dokunarak kullanımı kolay bir hale getirmiş. Bunu yapmak her zaman o kadar da kolay olmuyor.

Fotoğraf ve video kalitesi

Ürünün fotoğraf kalitesi standart bir Android’li cihazdan çok daha iyi. Yüksek ISO’da bazı sorunlar ortaya çıksa da (ki bu gayet normal) makul değerlerde sıkıntı olmuyor. Ayrıca saniyede 8.6 kare gibi yüksek bir seri çekim hızı ile cihaz adeta dikiş makinesi gibi çalışıyor. Öte yanan FUL HD videoların kalitesi de gayet başarılı.

Videoda bence en önemli sorun mikrofon girişinin yer almayışı. Her ne kadar üründe kulaklık çıkışı bulunsa da (ki bu yuvanın mikrofon desteği de var) bu yuvaya 4 pinli ve üzerinde mikrofon bulunan kulaklıklar takabiliyorsunuz. Ancak bu tarz bir çözümle röportaj yapmak çok eğlenceli ve profesyonel olmuyor. Standart bir mikrofonu bağlarsanız buradan ses kaydı alamıyorsunuz. Bluetooth özelliği olduğundan bu fonksiyonu da denedik ancak fotoğraf makinesi modunda Bluetooth mikrofondan ses alamıyorsunuz.

Objektif

Fotoğraf makinesi kit olarak yer alan 18-55 mm objektif seçeneği ile satılıyor. Diyafram açıklığı 3.5 olan bu objektifin üzerinde optik imaj sabitleme sistemi de yer alıyor. Bu objektife ek olarak farklı seçenekler de bulunuyor. Bu objektif günlük kullanım için yeterli oluyor. Öte yandan APS-C boyutundaki sensörün 1.5X fokal çarpanı bulunduğunu hatırlatalım.

3G özelliği

Cihazda bütünleşik olarak 3G özelliği bulunuyor. Daha açık ifade etmek gerekirse ürünün pil yuvasında yer alan SIM kart girişine takacağınız bir GSM hattı ile dünya ile bağlantılı hale gelebiliyorsunuz. Bu fonksiyon özellikle Android işletim sisteminin esnekliği ile birleşince yapabilecekleriniz çok daha fazla oluyor. Fotoğrafları ve videoları paylaşmak, istenen bir FTP adresine ya da Bulut Bilişim servisine yüklemek bu teknoloji ile mümkün oluyor.

Pil ömrü

Samsung bu cihazda 4360 mAh bir pil kullanım. CIPA standartlarına göre bu pil 440 karelik bir ömür sunuyor ki rakiplerine göre oldukça yüksek bir rakam. Elbette günlük kullanımda bu rakam biraz daha düşebiliyor. Pratikte karma bir kullanımda uzun bir pil ömrü elde ediyorsunuz. Sonuçta hem telefon hem de fotoğraf makinesi gibi davranabilen bir cihaz için başarılı bir pil ömrü.

gezgindergi-inceleme-android-aynasiz-samsung-galaxy-nx (1)

Yüksek fiyatı

Gelelim cihazın en can alıcı tarafına: Yüksek fiyat. Ürün ülkemizde üzerindeki 18-55 mm kit objektifle beraber KDV dahil 4499 TL fiyattan satılıyor. 3G gibi bir modüle sahip olması bu yüksek fiyatın bir kısmını açıklayabiliyor. Ancak bu fiyatın biraz üzerine çıkabilirseniz Full Frame tabir edilen fotoğraf makinelerinden alabiliyorsunuz. Bu yüzden fiyatın biraz yüksek olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak Samsung Galaxy NX aynasız kategorisindeki en ilginç ürünlerden biri olmuş. Android’den güç alan cihaz, farklı bir deneyimin kapılarını açıyor. Yüksek operasyon hızı, gelişmiş özellikler ve 3G desteği cihazın en önemli artıları.

ARTI

Gelişmiş özellikler Android işletim sistemi Pil ömrü Yüksek operasyon hızı 3G desteği

EKSİ

Yüksek fiyat

Özellikler

20.3 Megapiksel çözünürlük APS-C sensör 4.8 inç 921.000 piksel 1280×720 piksel dokunmatik ekran 640×480 pksel elektronik vizör Full HD video kayıt Android 4.2.2 işletim sistemi Bütünleşik GPS Dört çekirdekli 1.6 GHz işlemci 2 GB RAM16 GB dahili hafıza microSD bellek yuvası Wi-Fi ve 3G özelliği 4360 MAh pil CIPA standartlarına göre 440 kare pil ömrüBluetooth 4.0 desteği Saniyede 8.6 kare seri çekim hızı KDV dahil 4499 TL (18-55 mm objektifle beraber)
Androidli Aynasız: Samsung Galaxy NX | Bu yazı 2014 yılının Ocak-Şubat-Mart aylarında yayınlanan GezginFoto Dergisi’nin 1. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir