Pazar , 14 Nisan 2024

Langkawi: Turkuvaz Bir Rüya

Langkawi Malezya’nın en turist çeken adası. Büyük bir ada Lankavi Adası ve etrafında 99 adacık yer alıyor. Ana karadan kopuk bu adada çok güzel oteller ve sahiller bulunuyor.

Balayınını geçirmek için gelenlerin sayısı oldukça fazla. Bu tuz gibi bembeyaz sahillerde özellikle Avrupalı turistlere çok rastlıyoruz. Tatilini geçirmek isteyen, güneşlenen turistlerin arasında çarşaflarıyla dolaşan pek çok Arap turistte var. Herkes büyük bir huzur çerisinde, dağ ve deniz havasını bir arada almanın ferahlığını yaşıyor.

Yazı : Nurya Çakır Fotoğraflar : İbrahim Usta

Langkawi’’ Kızıl kahverengi kartal ‘’anlamına geliyor. Kartal Meydanı adanın sembolü olmuş. Akşam üstü bu meydan dolup taşıyor. Makam-ı Mahsuni önemli mekanlarından. Efsaneye göre Mahsuni genç ve güzel bir kızmış. Nişanlısı çok iyi bir savaşçıymış. Langkawi’nin o zamanki Kralı Mahsuni’ye aşık olmuş. Bunu öğrenen kraliçe çeşitli entrikalar yaparak, Mahsuni’ye iftira etmiş. Halk galeyana gelerek Mahsuni’ye saldırmış. Mahsuni ölürken ‘’Allahım bu adada 7 nesil halk huzur ve refah görmesin’’ diyerek niyazda bulunmuş. Onun nesli bu adayı terk etmek zorunda kalmış. Bu olayın tarihini 1819 olarak söylüyorlar.

Şimdiki duruma bakılacak olursa dua ada sakinleri üzerinden kalkmış gibi..

Langkawi’nin merkezi Kuah Town, feribotlar Kuah iskelesine yanaşıyorlar. Adanın en çok turist çeken mekanı şüphesiZ teleferik. Yaklaşık 10 dolar tutan biletimizle, orman ve şelale manzarasında 708 m. yüksekliğe çıkıyoruz. Ada ve çevresi ayaklarınızın altında. İlk seyir terası 252.5 m. yükseklikte. Merdivenlerden yukarı devam ederek terasa ulaşıyorsunuz. Yapacağınız tekne turuyla adanın ekolojik dengesine şahit olabilirsiniz.

Yapılan bu tekne turları, Jeo-park, adanın ekolojik dengesini turistlere tanıtıyor ve yaratıcının herşeyi nasıl bir denge ile yarattığına şahit oluyorsunuz. İlk mağaralara uğrayıp, böcek ve meyve yiyen yarasaları seyrediyorsunuz. Zira bu yarasaların böcekleri yemesi adada dengeyi sağlıyor. Bu tur boyunca maymun kolonileri sizlere eşlik ediyor. Daha sonra adanın da adını aldığı kızıl kartalları beslemek üzere yola koyuluyoruz. Su üzerine bırakılan yemekleri müthiş bir dalışla kapan kartalları görmekte heyecan verici. Aslında bu adalar Taylan’da sadece yarım saat mesafedeymiş. Ada’ya geri dönüyoruz ve geleneksel Langkawi evlerini görmek için küçük masalsı köprülerden geçiyoruz. Yolda çiçek motifli kalıbıyla prinç unundan kurabiye yapan ablalarla karşılaşıp tadına bakıyoruz.

Langkawi’nin diğer önemli mekanlarından biri de muhteşem gölü. Efsaneye göre bir melek gölü efsunlar.

Bu göle giren ve suyundan içen çocuğu olmayan kadınların çocuk sahibi olacağına inanılır. Halk gerçekten buna çok inanıyor. Bu yüzden sabah erken saatteki tekne turları kadınlarla dolup taşıyor.

Langkawi’de Batik kumaşlar çok meşhur. Uzakdoğu çiçek sanatının kumaşa çizilmesi sonucu oluşan bu kumaşlar aynı zamanda sağlıklıda. Ayrıca adaya özgü hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz Oriental Village ‘de bulabilirsiniz.

Sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin mekanı Malezya, eğer 30 günden fazla kalacaksanız vize almanız gerekmektedir. Biz gezi planımız gereği bu muhteşem plajların tadına varamadık. Denize karşı güzelim bungalo evlerimizde, maymunların hırsızlıkları yüzünden o mis gibi havayı alamadan kapı ve pencerelerimiz kapalı bir şekilde yattık ama bütün bunlara rağmen Malezya Langkawi çok güzel bir ada. Pek çok havayolunun Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a seferi var. Bunların arasında THY, Malezya Havayolları, Cathay Pasific, Singapur Havayolları, ve Emirates sayılabilir. Gitmek isteyenlere Hayırlı yolculuklar..

Bu yazı 2013 yılının Temmuz ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 77. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir