Perşembe , 30 Kasım 2023

Basel

Yazı: Özgür Çetin

Basel’de karnaval heyecanı Avrupa’daki en büyük ve en eski karnavallardan olan ve ilki 1376 yılında yapılan Fasnacht karnavalı bu yıl 11-13 Şubat tarihleri arasında İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenecek.

basel (1)

Kötü ruhları kovmak, baharın gelişini müjdelemek ve yeni bir başlangıç yapmak için düzenlenen festivalde sabahın erken saatlerinde onlarca farklı kıyafet giyen katılımcılar büyük gürültü ve şamata eşliğinde yürüyorlar. Pagan kültürünün izlerini taşıyan karnavalda renkli kıyafetlerle gürültü çıkaran katılımcılar bir yandan kötü ruhları kovarken öte yandan baharın gelişini ve doğanın yeniden dirilişini kutluyorlar.

Fener alaylı geçit törenlerinin de yapıldığı karnavala, yerel halk özel olarak hazırlanmış maskelerle katılıyor. Fasnacht sırasında flüt ve trampetler çalınırken, İsviçreli müzisyenlerden oluşan gruplar şehrin farklı bar ve restoranlarında performans sergiliyorlar.

Ülkemizden de Sabiha Gökçen Hava alanından EasyJet hava yolları ile direk olarak ulaşılabilen Basel, İsviçre’de karnaval heyecanı yaşamak isteyenlere yönelik bir şehir.

Basel – Bu yazı 2008 yılının Şubat ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 13. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir