Perşembe , 30 Kasım 2023

Bir Cazibenin Diğer Adı: Petronas

Dünyanın en büyük ikiz kuleleri

Yazı: H. Burak TatarFotoğraflar: Malezya Kültür bakanlığı Arşivi

Petronas kuleleri, 452 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek yapıları arasında ikiz kule olarak birinci, genel yüksekliğiyle de ikinci sırada yer alıyor. İki kule, aralarındaki iletişim ve dolaşımın sağlanması amacıyla 170. metrede, 41 ve 42. katlarda Gökyüzü Köprüsü ismi verilen köprülerle birbirine bağlanıyor, köprülerin uzunluğu ise 58 metre boyunda. Petronas kuleleri Malezyalılar için maddi refahın, görkemin temsilcisi olmakla beraber sembolik anlamlar da taşıyor. Gökyüzü Köprüsü, Malezya’da, dünyada yaşayanlar ile ruhlar arasındaki bağlantıyı sağlayan bir köprü olarak, fiziki ve ruhani dünya arasındaki geçişi yansıtmak için de kullanıyor.

gezgindergi_dunya_petronas_kuleleri (1)

Petronas Kuleleri, 1998 yılında Arjantinli mimar Cesar Pelli tarafından tasarlanan, 88 katlı, 452 metre yüksekliğindeki kulelerin her biri için ayrı bir inşaat şirketi görevlendirildi. Ağırlıklı olarak İslami mimari tarzında hazırlanan ve çelik ile sağlamlaştırılmış camdan oluşan kule, deprem ve yıldırımlara karşı oldukça dayanaklı bir tasarıma sahip bulunuyor.Malezya’nın petrol şirketi Petronas tarafından yaptırıldığı için Petronas adı verilen kuleler, mimari motifinde, sadece İslami değil, Asya’nın büyük Budist tapınaklarındaki çizgileri de yansıtıyor. Asya’nın tüm mimari özelliklerinin yanısıra etnik kültürünü de yansıtan Petronas Kuleleri’ni her gün binlerce turist ziyaret ediyor. Kuleleri en güzel gören manzara, 421 m yükseklikteki Menara Kuala Lumpur’dendir (Manera Kuala Lumpur TV kulesi).Menara KL, bir tepenin üzerinde bulunduğundan, Petronas Kuleleri’nin de üstünden yükselir. Böylelikle buradan 2 devasa kuleye yukardan bir bakış sağlanır ki bu manzara geceleyin daha da etkileyicidir. Petronas kuleleri Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yer alıyor. Tonlarca çeliğin ve betonun kullanıldığı Petronas Kuleleri, çok sayıda ofisi bünyesinde bulunduruyor.

Çok sayıda tanınmış şirketin temsilcisinin çalıştığı kulenin kiracılarından bazıları, Accenture, AlJazeera International,Bloomberg, IBM, McKinsey& Co ve Microsoft gibi ünlü şirketlerden oluşuyor.

Bir Cazibenin Diğer Adı: Petronas – Bu yazı 2007 yılının Ağustos ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 7. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir