Perşembe , 29 Şubat 2024

Bir Kare Bir Hikaye

Med-cezir, her zaman ilginç gelmiştir bana. Sabah, kahvaltı öncesi yürüyüş yaptığımız sahil, bir süre sonra boyu aşan bir denizle kaplanıyor.

Yazı ve Fotoğraf: Bahman Zohouri

Akşama doğru, karaya doğru büyüyen denizin getirdiklerini toplamak için kadınların, ellerinde kovalarla, denizin sığ bölümlerinde şarkı söyleyerek dolaştıklarına tanık oluyoruz. Muhtemelen balık avcılığında kullanılan küçük deniz böcekleri topluyorlar. Güneşin biraz olsun etkisini kaybetmesini fırsat bilen kadınlar, çocuklar kendilerini sahile atıyorlar. Çocuklar soyunup serin sulara atarken kendilerini, rengârenk giysileri içinde kadınlar kumlarda yakar top, voleybol oynuyor, sonrasında da kendilerini giysileriyle denize bırakıyorlar. Deniz, o zamana dek gördüğümüz tropik denizlerden daha güzel gözüküyor bize. Kumsal beyaz çağrışımları olan açık sarı renkte gözüküyor. Özellikle, güneşin kıta Afrika’sının üzerinde battığı saatlerde, kızıllaşan gökyüzü, cam mavisi deniz ve beyaz kumsal üzerinde müthiş ışık oyunları yapıyor.

Tanzanya, Zanzibar adası sahilinde bir öğle saati denizde şakalaşan köylü çocukları görünce buradan bir fotoğraf çıkacağını hissettim. Denizden çıkıp yere yattıklarında ıslak siyah tenlerine adanın bembeyaz kumu yapışmıştı. O anda deklanşöre basarak bir kaç kare çektim. Çocuklardan biri benim fotoğraf çektiğimi görünce ayağa kalktı ve bir avuç kumu yüzüne bulaştırarak adeta ‘’şimdi çek’’ demek istedi. Ben de birkaç poz daha çektim ve böyle bir fotoğraf elde ettim.

Bir Kare Bir Hikaye – Bu yazı 2014 yılının Ocak-Şubat-Mart aylarında yayınlanan GezginFoto Dergisi’nin 1. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir