Pazartesi , 26 Şubat 2024

Bisiklet Tutkusu

Sema ve İlker Akın bisiklete gönül vermiş, 2010 yılında Kapadokya Bisiklet Festival’inde tanışıp evlenen iki doktor. Balayılarında Almanya – Slovakya arasında 600 km’lik bir bisiklet turu yapmışlar.

Şu an Londra’da ikamet ediyorlar. Easter tatilinde Bristol’e, bir ay sonrada Cambridge’e olmak üzere iki bisiklet turu toplam 600 km’lik yol katetmişler. Edinburg’dan başlayarak tüm İngiltere’yi kapsayacak ve 2 ay sürecek olan yaklaşık 3000 km lik bir tur yapmayı planlıyorlar. Sema Hanım bundan sonraki planlarını şöyle anlatıyor.’’ Bu gezilerimiz sırasında özellikle gezgin bisikletçilerin kullandığı www.warmshowers.com olmak üzere çeşitli internet sitelerini kullanarak mümkün mertebe insanların evlerinde misafir olmaya çalışıyoruz ya da kamp yapıyoruz. Bu tercih bisikletin insanları bir araya getiren, doğa dostu bir nesne olmasıyla yakından ilişkili.

Yazı ve Fotoğraflar: İlker Akın – Sema Akın

İngiltere turumuzu tekrar Londra’ya dönerek sonlandırıp 15 Ağustos’ta uçakla New York’a oradan Seattle’a geçeceğiz. Seattle’dan bütün Kuzey, Orta ve Güney Amerika’yı içerecek Anakara’nın en güney noktası olan Ushuaia’da sonlanacak turumuza başlayacağız. Bu tur yaklaşık 18-20 ay sürecek ve yaklaşık 20000 km pedallayacağız. Kuzey Amerika’da Kaliforniya kıyılarını takip ederek, muhteşem ulusal parkları (Olympic Milli Parkı, Yellow Stone ve Yosemite milli parkları) pedallayacağız. Kaliforniya kıyılarından denizdibi güzelliği ile ünlü Baja Yarımadası’na inip buradan Meksika’ya geçeceğiz, Meksika’dan Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika ve Panama’ya pedallayıp Kolombiya’ya ulaşacağız. Ekvator, Peru, Bolivya ve Şili’de dünyanın en kurak çölünde (Atakama), en yüksek göllerinden birine (Titi Kaka), ünlü Antik İnka şehrine (Maçu Piçu) gideceğiz. Şimdilik turu Arjantin’de Güney Amerika’nın en güney noktası olan ve bu turu yapan gezginlerin partilerle turlarını noktaladıkları yer olan Ushuaia’da bitirmeyi planlıyoruz.

Ülkemizden bu rotanın tamamını kesintisiz olarak yapan ilk kişiler olacağımız gibi, ilk evli çiftte olacağız. İşimizden barkımızdan istifa edip varımızı yoğumuzu satıp bu yola koymuş üç beş insandan da birileriyiz aynı zamanda. Artık’’ evlendin kır dizini otur artık’’ları kırmak istiyoruz belki de biraz. Bu arada sitemize yazdığımız yazılara gelen son derece heyecan verici geri dönüşler, bu geziyi insanlarla paylaşmamızın ülkemizde bisikletin yaygınlaşması açısından faydalı olabileceğini fark ettirdi. Ülkemizde bisiklete gereken ilginin gösterilmemesi, Türkiye’nin Avrupa’daki bisikletçiler arasında bir bisikletçi için en güvensiz ülke olarak gösterilmesi yüreğimizi burktu. Ülkemizde ki diğer araç sürücülerinin bisikletçilere karşı vurdum-duymaz ve tehditkar davranışlarını hiçbir Avrupa ülkesinde görmedik. Bu durumun Türkiye’nin uygarlık seviyesine yakışmadığını düşünüyoruz ve bunu değiştirmenin yolunun da insanlara bisikleti sevdirmek ve bisikletli sayısını arttırmaktan geçtiğini düşünüyoruz. Bunun için yaşadıklarımızı mümkün olduğunca fazla sayıda insanla paylaşmak istiyoruz.

Bisiklet Tutkusu – Bu yazı 2013 yılının Temmuz ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 77. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir