Pazartesi , 26 Şubat 2024

Daday Vadisi’nde Cennetten Bir Köşe: İksir Resort Town

İksir Resort Town, tarihi Kastamonu evi konseptiyle oluşturulmuş bir hotel ve konaklama tesisi. Restorasyondan sonra basın mensuplarına ilk kez kapılarını açan Hotel, Kastamonu’nun Daday ilçesi sınırları içerisinde ve şehre 30 km mesafede yer alıyor. Karadeniz yeşiliyle bezenmiş dağların arasında bir ovaya kurulmuş olan İksir Resort Town, doğada tatil yapmak isteyenler için oldukça cazip bir mekân ve mükemmel hizmeti sunmak adına da hiçbir masraftan kaçınılmamış.

gezgindergi_daday_vadisi_resort_town (4)

Güneşin doğuşunu, batışını, mevsimlerin bahardan yaza, yazdan sonbahara, sonbahardan kışa ve tekrar bahara rengârenk geçişini izlemek ve yaşamak… Bu güzellikleri bazen bir tuvale yansıtmak, bazen bir fotoğraf karesinde ölümsüzleştirmek, bazen yürüyerek sakinleşmek, bazen atınızla dörtnala dağlar, yaylalar arasında özgürce dolaşmak. Bazen de kayak keyfi sürmek… İksir Resort Town Daday Tesisleri, bu kompozisyonların gerçeğe dönüştürülmesi hayaliyle kurulan bir mekân. Bu cennet köşede, hayatınızın ilklerini yaşamanız işten bile değil.

Rüya Değil Gerçek

Daday Vadisi, Batı Karadeniz’de çam ormanlarıyla kaplı Ballıdağ’ın eteğinde bir cennet parçası adeta. Vadinin kuzeyindeki 1570 metre yüksekliğindeki görkemli Ballıdağ ile güneyindeki Sarıçam Dağları tabloyu tamamlayan diğer doğal güzellikler. Kaynağını, ormandan gelen kaynak sularının birleştiği Akpınar köyü düzlüğünden alan Daday Çayı ise, ince kıvrımlarla vadinin içinden geçerek Gökırmak’ın kollarından birisini oluşturuyor.

gezgindergi_daday_vadisi_resort_town (3)

İksir Resort Town’un sahibi İksir Hanım ve kızı Ece Hanım hotele ayak bastığımız andan itibaren ekiple yakından ilgilenerek herkesin gönlünü hoş etmek için ellerinden geleni yapmaktan geri durmadılar. Güne, yöresel lezzetlerden oluşan çeşidi bol açık büfe kahvaltıyla başladık. Kastamonu ürünleri ağırlıktaydı. Gözümüzü ve midemizi doyurduktan sonra yürüyüşe çıktık. Burada 9 km’lik yürüyüş parkuru var. Lakin bize 6 km’si yetti.

Rehberimiz Ayhan Bey’in İksir Resort’ta yapmadığı iş yokmuş. Gerektiğinde marangozluk bile yapan Ayhan Bey oldukça neşeli ve sıcak biri. Ekipteki herkesle muhabbet kurdu, birebir ilgilendi.

Öğle yemeğinde yine yöresel bir lezzet olan etli ekmek vardı. Daha sonra ana konakların olduğu bölgeye gittik. Dileyenler buradaki at çiftliğinde ata bindi. Ben fotoğrafçı olduğum için binenleri çekmeyi tercih ettim elbette. Ardından İksir Hanım bizi 400 yıllık bir konağa götürdü. Konağın şimdiki sahipleri bize çay ve kurabiye ikram ettiler. Orada hoş sohbetler ettik.

Akşam ise ekşili pilav başta olmak üzere Kastamonu mutfağının farklı tatlarıyla tanışma fırsatımız oldu.

Dört Dörtlük Bir Tatil İçin Aradığınız Her Şey Burada

Bir sonraki sabah yine o leziz açık büfe kahvaltıyla güne başladık. Bu günkü gezimizde çivi çakılmadan yapılan 650 yıllık bir yapı olan Mahmut Bey Camii’ne gittik. Ahşap parçalar, bindirme tekniğiyle bir araya getirilmiş. Camii ziyareti sonrası Kastamonu merkezde ahşap el ürünlerinin olduğu dükkân ve atölyeleri gezdik.

gezgindergi_daday_vadisi_resort_town (1)

İksir Resort Town’da dağlara doğru gidilip kış sporlarının yapılabildiği alanlar da var. Dolayısıyla sadece yaz tatilinde değil, kış mevsimi için de hoş bir alternatif. Ayrıca dağ bisikleti ve ATV sporlarına meraklı olanları da es geçmemişler.

Bu tesiste organizasyon ve toplantılar da düşünülmüş. Geniş toplantı salonları bulunuyor. Ses sisteminin yanı sıra sunumlar için gerekli cihazlar da mevcut. Ek olarak yüzme havuzu, su spa, fitness salonu, hamam ve sauna… Dedik ya, burada yok yok.

‘Hem konfor, hem doğa güzellikleri, hem de dinginlik bir arada olsun’ diyenler için İksir Resort Town muhakkak görülmesi gereken bir mekân.

Yazar : NUH ALPER İNAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir