Perşembe , 29 Şubat 2024

Konumuz ‘Dergiler’; Toplanma Yeri ‘Sirkeci Garı’ – Türkiye Dergi Fuarı

Bu yıl altıncısı düzenlenen Türkiye Dergi Fuarı, 12-17 Mayıs tarihlerinde Sirkeci Garı’nda gerçekleştiriliyor. Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) tarafından organize edilen fuarın ana teması ise ‘Resmi tarihle yüzleşmek!’

Bir ülkenin kültürel geçmişi, birikimi, tarihi, fikri alt yapısı ve gündelik hayatıyla ilgili tüyolar alabileceğiniz en sağlıklı mecralar dergilerdir. Okyanusa açılmadan önce sığ sularda antrenman yapmaya benzer dergi okumak. Bazen okuduğunuzla kalır, çoğu zamansa sınırların ötesine geçersiniz. Okurlarını sınırların ötesine geçmeye zorlayan dergilerin toplanma noktası tam beş yıldır Sirkeci Garı’ydı ve bu sene de aynı mekanda bir sinerji oluşturmanın arefesindeler. 150’ye yakın derginin katılacağı Türkiye Dergi Fuarı’nda dergilerin baş aktörleri editörler ve adları dergisiyle özdeşleşen yazarlar, okurla bir araya gelerek onlarla hasbihal edecek

.gezgindergi_habeler_fuar

İlk ve Tek Olmak Burada Daha Anlamlı

Başına ilk ve tek gelmesiyle meşhur mekanlar, isimler, kurumlar, coğrafyalar, eşyalar ve organizasyonlarla her zaman karşılaşabilir insan. Bazen, olsa ne olmasa ne, diye bakılabilen bu etiketin içinin dergi fuarında fazlasıyla doldurulduğunu görüyoruz. Geçmiş yıllardaki organizasyonlardan anı kesesine doldurulan hatıralar bunun en büyük kanıtı.

Dünyadaki ilk ve tek dergi fuarı olma özelliği taşıyan fuarı ziyaret edenlere geçen yıl olduğu gibi yine ‘Dergiler Kitabı’ hediye edilecek. Ayrıca dergilerin kendi stantlarında sunacakları hediyeler ve sürprizler de cabası. Trende söyleşiler, Sirkeci Garının tarihi ve estetik bekleme salonunda konferans, panel, müzik dinletileri ve dergiciliğin enleri töreninin yapılacağı dergi fuarında ilginizi çekecek bir şeyler bulmama ihitmaliniz çok düşük!

‘Gezgin’e Abone Olun, 12 Sayılık Set Anında Sizin Olsun!

Türkiye’nin en eğlenceli, kaliteli ve doyurucu gezi, seyahat ve fotoğraf dergilerinden biri olan Gezgin de Türkiye Dergi Fuarı’nda. Son sayısında Doğu’nun Batısı Fas, Büyülü Şehir Budapeşte ve Aşkla Sanatın Buluştuğu Şehir Floransa’yı kapağına taşıyan Gezgin Dergisi, avantajlı kampanyaları ve sürpriz hediyeleriyle okurlarını sevindirmeye hazırlanıyor. Bir yıllık abone olan okurlara geçmiş sayılardan 12 sayılık bir set hediye edilirken, eski sayıları tek tek almak isteyenlere de çok cazip fiyatlar sunuluyor.

Resmi Tarihle Yüzleşme’ye Hazır mısınız?

12 Mayıs Salı saat 13.00’da açılacak olan 6. Türkiye Dergi Fuarı’nın bu yılki teması, dergilerin varlık sebebine atıfta bulunan bir başlık: “Resmi Tarihle Yüzleşmek”. Cemil Meriç’in deyimiyle “hür tefekkürün kaleleri” olan dergiler, Türkiye tarihi boyunca ezberlerin sorgulandığı, büyük düşüncelerin kendisinde filizlendiği, sistemle ve tarihle hesaplaşılan mecralar olmuştur. Bu yılın sergisi de ana temaya uygun olarak seçilmiş. Dergiler, önce kendi geçmişleri ve hatalarıyla yüzleşiyor: “Dergicilerin Hata Defteri: Ah şu tashihler!” Çocuk dergilerinden, gençlik dergilerine, edebiyat dergilerinden, akademik dergilere, güncel dergilerden, mizah dergilerine fuara katılan dergilerin eski sayılarındaki ‘efsanevi’ hatalarını tespit edip sergiledikleri bu sergiyi sakın kaçırmayın. Fuar, 17 Mayıs’taki “Dergiciliğin En’leri Ödül Töreni” ile sona erecek. (Ziyaret saatleri: 09.30-21.00 saatleri arası ve ücretsiz.)

Yazar : NUH ALPER İNAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir