Cuma , 8 Aralık 2023

GEZGİN Dergisi 100. ÖZEL SAYISI İLE KARŞINIZDAYIZ..

100 aydır geziyoruz.. Kimi zaman içimizde, kimi zaman dışımızda.. Hikmet ışığı ile hakikati arıyor, bir tecellinin, bir rüyanın peşinde yol yol arıyoruz..

Bu sayımız özel sayı olması itibari ile 64 sayfa daha fazla.. 96+64

100. sayımızın onur ve şeref konuğu, fotoğrafın ozanı, Ozan Sağdıç.. Çoğu yayınlanmamış fotoğraflarından olan arşivinden bir demeti Gezgin 100. Sayı için açtı.. Fotoğrafla söylediğiniz türküler, yazdığınız şiirler eksik olmasın Hocam..

Diğer onur konuğumuz ise İbrahim Tenekeci.. Gönlünü yazan değerli dostumuz gönlüyle bizi yalnız bırakmadı..

Halit Ömer Camcı 100 sayının hikayesini anlattı.. Derginin ilk sayısından bu sayısına gelmesindeki en önemli katkı şüphesiz ki Genel Yayın Yönetmenimizin.. Yüzünden gülücük deklanşöründen yüreğinin sesi eksik olmasın..

100. Özel sayımıza Amerika’daki Gezginimiz Serpil Gül, gezgin ve yolda olmanın ruhunu anlatarak katkıda bulundu.. Yazı ve fotoğrafları ile bir mana yolculuğuna çıkacaksınız..

Hayrettin Oğuz fotoğrafın ikiz kardeşi olan sinemanın gezginini iz sürücüsünü yazdı.. Stalker ekseninde Tarkovsky yazısını bir rüya yolculuğu keyfiyle okuyacaksınız..

Gezgin özelin diğer iki yazısı ise Kemal Cem ve Hakan Şen’e ait.. Bir Gezgin’in Günlüğü ve Ruhu sadedinde kelimeler ve fotoğraflar eşliğinde gezdirecekler bizi..

Halit Ömer Camcı Karacabey Harası ve Arap Atlarını yazdı.. Atlar ki başka bir alemin en büyük seyyahları..

Bahman Zohouri Zanzibar’ı, Niyazi Uğur Genca Viyana’yı, M. Mehdi Öztürk Habeşistan’ı, Özgür Özgülün ise Bosna’yı yazdı..

Hikmet Barutcugil’in Ebristanbul’u ebru çizgileriyle ve ruhuyla İstanbul’u anlatıyor.. Ali Demirel’in Tesbih sohbeti, Ömer Faruk Şerifoğlu’nun Bakırın Uzun Yolculuğu gezmenin kültürel tezahürleri..

Önder Kaya bu sayımızda Tekkeler Diyarı Sütlüce’yi yazdı.. Uğur Biryol ise Kars Peyniri’nin yolculuğunu anlattı..

Hayrettin Oğuz’un Bir Fotoğrafın Düşündürdükleri, Cağsım Abi’nin tavsiyeleri, Yusuf Çağlar’ın Yüz Aşina Yüz ve İbrahim Usta’nın Fotoğrafçının Gör Dediği dosyaları, fotoğraf düzleminde birbirinden önemli çalışmalar..

Bu sayıdan itibaren Gezginin Gör Dediği başlığıyla yeni bir bölümümüz başlıyor. Her sayıda 3-4 fotoğrafın ve fotoğrafçının bir fotoğraf ekseninde oluşan hikayesini okuyacaksınız..
Gezgin’in Gör Dediği bölümünde yazı ve fotoğrafları ile katkıda bulunan:

Mustafa Süğlün, Fatih Yılmaz, Emre Dörter, Hakan Özhan, Kadir Çivici, Süleyman Gündüz, Kadir İrkin, Sevde Sevan Usak, Oktay Subaşı, Kürşat Bayhan, Ömer Koç, Soner Yaman, Mustafa Onat, Ülkü Özel Akagündüz, Fatih Akal, Zübeyir Süğlün, Asiye Yılmaz, Bekir Talha Erol ve Nuh Alper İnan’a çok teşekkür ediyoruz..

Kapak Çizgimiz Cem Kızıltuğ’a ait..

Ve emektarımız Bünyamin Veysel teşekkürün en içtenini hak ediyor..

101. Sayının dosyalarının telaşı başladı bile..
Yolculuğunuz, aramanız, bulmanız ve olma çabanız daim olsun

Hayrettin Oğuz

11406438_1009096915797012_8630356569700910936_n

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir