Çarşamba , 6 Aralık 2023

Kıyı kıyı İstanbul temalı fotoğraf yarışması

İGDAŞ, Dünya Çevre Günü’nü Kıyı kıyı İstanbul temalı fotoğraf yarışması ve sergisiyle kutladı.

İstanbul’un ‘kıyı kıyı’ güzellikleri

İGDAŞ’ın geleneksel hale gelen Ulusal En “Havalı” Kareler Fotoğraf Yarışması bu yıl Kıyı kıyı İstanbul temasıyla düzenlendi. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya, Türkiye’nin dört bir yanından profesyonel ve amatör fotoğrafçılar 4000 fotoğrafla katıldı. Yarışmada derece ve sergileme alan fotoğraflar, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Osman Hamdi Salonu’nda düzenlenen törenle ödüllendirildi. İstanbul’un en güzel kıyılarını, farklı bakış açılarıyla belgeleyen sergi, 21 Haziran’a kadar Tepe Nautilus AVM de 22 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında ise İFSAK’ta ziyaret edilebilir.

İstanbul’un havasını temizleyerek dünyanın havası en temiz metropollerinden biri haline getiren İGDAŞ’ın bu yıl beşincisini düzenlediği En ‘Havalı’ Kareler Fotoğraf Yarışması sona erdi. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) danışmanlığında 2 Mart – 24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen yarışmanın kazananları belli oldu. Yarışmada derece ve sergileme alan fotoğraflar, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Osman Hamdi Salonu’nda düzenlenen törenle ödüllendirildi. Bu yıl Kıyı kıyı İstanbul temasıyla gerçekleşen yarışmaya, İstanbul’un en güzel kıyılarını, farklı bakış açılarıyla  ölümsüzleştiren 4000 fotoğraf katıldı. Bu yıl ile birlikte yarışmalarda toplam 20 bin 500 fotoğraf yarıştı.

En “Havalı” Kareler 2015’de birinci Bekir Yeşiltaş, ikinci Zafer Balcı, üçüncü Aytül Akbaş oldu. Gökmen Kanberoğlu İGDAŞ özel ödülünü alırken, Gülten Akıncı Engin, Yılmaz Topçu, Ömür Murat Zehir mansiyon ödülüne layık görüldü. Derece alan ve sergilemeye değer bulunan 42 kare, 5-12 Haziran 2015 tarihleri arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Osman Hamdi Salonu’nda fotoğrafseverleri bekliyor. Sadece İstanbul’dan değil Türkiye’nin her köşesinden yarışmacının başvurduğu En Havalı Kareler hakkında İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan şunları ifade etti:

“İstanbul’un havasını temizlemek için kurulan İGDAŞ, bu görevini kısa sürede başardı. Bugün İstanbul, dünyanın havası en temiz metropollerinden birisi. İGDAŞ olarak biz, temel faaliyet alanımızla çevrenin korunmasına doğrudan hizmet eden bir kuruluşuz. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz En ‘Havalı’ Kareler Fotoğraf Yarışması, İstanbul’un havasına sağladığımız katkıyı hem belgeliyor hem de İstanbullulara fotoğraf sanatının güzel örnekleriyle tekrar hatırlatma imkanı tanıyor. Bu yılın teması olan ‘Kıyı kıyı İstanbul’ sayesinde yarışmaya katılanlar, fotoğraflarıyla İstanbul’un kıyılarına birer inci gibi dizilmiş gerek doğal gerek tarihi tüm eşsiz güzellikleri gözler önüne serdiler. Bütün bunların yanı sıra yarışmamızın en güzel tarafı da binlerce fotoğrafçının bu sürece dahil olması ve İstanbul’un ‘en havalı’ karelerini çekmesi oldu.”

Fotoğraf yarışmasının değerlendirme kurulunda öğretim üyeleri; Prof. Dr. Güler Ertan, Prof. Dr. N. Nihal Kafalı, Prof. Dr. Özer Kanburoğlu, fotoğraf sanatçıları; İsa Çelik, Merih Akoğul, tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç, İGDAŞ Kurumsal İletişim ve Medya İlişkileri Müşaviri Gülaçar Hız yer aldı.

Yarışmanın birincisine 6 bin TL, ikincisine 4 bin TL, üçüncüsüne 2 bin 500 TL ödül verildi. İGDAŞ özel ödülünü kazanan yarışmacı 2 bin 500 TL, mansiyon kazanan 3 kişi de 500’er TL ödül kazandı. Kurum, fotoğrafları sergilemeye değer bulunan yarışmacılara ise 200’er TL telif ödedi.

gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (4)gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (5)gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (6)gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (2) gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (7) gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (3) gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (8) gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (9) gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (10) gezgindergi-en-hayal-kareler-yarismasi-igdas (1)

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir