Pazartesi , 26 Şubat 2024

Gezgin Filmler / Aşk ve Kaderin Birleştiği Film; In July (Temmuz’da)

In July, Fatih Akın’ın ikinci uzun metrajlı filmi olup, Türkiye’de en beğenilen filmleri arasında yer alıyor. Büyük bir yönetmene yakışır bir aşk hikayesini kaleme aldığını kanıtlayan Fatih Akın, çoğu filminde de olduğu gibi “In July” ile de birçok adaylığa layık görülmüş ve iki ödül almıştır.

gezgindergi-kultur-gezginfilmler-askvekaderinbirlestigifilm
Yazı: Cemre Nur Meleke

Film Hamburg’da başlayıp Türkiye’ye olan bir yolcuğu anlatır. Filmde seçilen karakterler, mekanlar ve görsellik harika. Bu açıdan da Fatih Akın’ı tebrik etmek gerekir.

In July, Daniel isimli bir gencin otostop çekerek İsa’nın arabasına binmesi ve ona hikayesini anlatmasıyla başlıyor… Daniel, içine kapanık, sıradan bir hayat yaşayan bir stajyer öğretmen. Juli, her gün Daniel’i görüp konuşmaya çekinen ancak dışa dönük yapısıyla etrafına eğlence saçan ve sıradışı yaşayan bir kadın. Juli’ye göre kaderini belirleyecek olan kişi ise, Daniel.
Juli’nin Daniel’e güneş simgesi olan bir yüzük satması ve “güneş simgesi taşıyan bir kadın seni mutlu edecek tek kişi olacak, onu bulmalısın” demesiyle komik ve romantik bir hikaye başlar.

Daniel, o akşam tanıştığı ve üzerinde güneş simgesi olan bir tişört olan Türk kızı Melek’e tutulur ve peşinden Türkiye’ye gitmeye karar verir. Ancak kaderi Melek midir yoksa bunlar bir tesadüf müdür? Juli ise hala Daniel’in peşindedir ve kader onları masalımsı bir hikayeye sürükler. Juli’nin Daniel’e söylediği dizeler, filmde dikkat çeken bir nokta olup, onların da yolunu belirleyecek olan cümlelerdir.

“Aşkım, binlerce mil yol gittim, nehirler aştım, dağlardan geçtim. Istırap ve eziyet çektim. Tuzakları geçtim ve güneşi izledim… Karşına çıkıp sana şunu diyebilmek için… Seni seviyorum.”

Kaderi Hissetmek

In July, kader ve aşkın bağına inanan iki farklı karakterin tek bir kalp olabileceğini, engellerin mücadele ve hislerle aşılabileceğini anlatıyor. Hayatımızda karşımıza çıkan kişilerin kader mi tesadüf mü olduğunu, hislerimizin ve bakış açımızın belirlediğini ve önemli olanın doğru kişiyi bulabilmek olduğu mesajını veriyor.

“Önemli olan şarkıyı doğru söyleyebilmek değil, o şarkıyı doğru kişiye söylemektir.“

İyi seyirler…

Gezgin Filmler / Aşk ve Kaderin Birleştiği Film; In July (Temmuz’da)

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir